-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Vi er en af de få danske klubber med 2 assistent trænere, dog Jesper Sørensen som snart udløber. Vi har også en målmandstræner i Claus og Lars Høgh som målmandscoach, derud over har vi analytikere og sundhedsstaben.
vi har oprustet os meget på staben i masterclass og tænkte om det også ville ske på førsteholdet
Vi har også en sportspsykolog som er taget til København
hvor skal vi forbedre os??
hvis vi skal have en erstatning for Jesper Sørensen hvem så eller hvis Retov smutter?
skal vi kigge i superligaen eller skal vi kigge ude i udlandet for at finde en ny assistent?
skal vi måske have en ekstra assistent træner ligesom København?
eller skal vi ansætte en tekniks direktør og kunne det bliver Flemming Pedersen fra Nordsjælland?
håber i kan hjælpe mig med at blive klogere
Deltag i diskussionen
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
2. februar 2021
Dokter Hattenik 2. februar 2021
Vi har Jesper og Retov som assistent træner
Claus og Høgh målmands træner deres stilling siger vel hvad det er
En teknisk direktør har vi ikke. Kunne det være en mulighed?
Christian Engell var mentaltræner, skal vi finde en erstatning.
Turbo Bent er transition træner, skal vi have en nu?
Eller hvor syntes du vi skal forbedre hvis du syntes at vi skulle det....
mp80 2. februar 2021
Det virker også til, at man ikke prioritere fysisk form så meget som under AZ, da det er tydeligt, at spillerne ikke har det overskud man så under AZ i slutningen af kampene. Håber man får dem i bedre form, ved dog ikke om det skyldes de mange unge spillere samtidig skal opbygge muskelmassen?
Jeg ved ikke om man skal have en fast mental træner ansat, da fx. Jobbe benytter en udefra og det er jeg helt sikker på mange af de andre også gør.
Philip
Top gode
Top enige
3. februar 2021
Jeg erindre da også et par mål på dødbolde i denne sæson.
Igen ift. form er det både som du nævner de mange unge men også at man har andre typer end under AZ.
Jensen
Betalende bruger
3. februar 2021
Men da CV kom til som fodbolddirektør, var der snak om, at der også skulle tilknyttes en teknisk direktør. Personligt tror jeg man havde håbet på Ebbe Sand i dén rolle, men ansættelsen af CV blev kluntet håndteret og jeg forstår godt, at Ebbe Sand skred.
Men det efterlader stadig en ledig rolle som teknisk dirketør, som jeg ikke forstår er fundet endnu. Selvfølgelig har Corona gjort, at klubben også har måtte spare på lønkroner i staben, så lige nu, er det måske ikke højaktuelt. Slet ikke hvis CV kan håndtere begge dele.
Dokter Hattenik 3. februar 2021
Tænkte mere om man skulle kigge på Flemming Pedersen i Nordsjælland til tekniks direktør, for han har haft den rolle før. Han står samtidig for noget pænt offensivt fodbold som vi har brug for.
Philip
Top gode
Top enige
3. februar 2021
Brøndby valgte ikke at gå ned på FCM niveau.
Dokter Hattenik 3. februar 2021
Er der flere detaljer i den historie? :)
Jensen
Betalende bruger
3. februar 2021
Men det giver i hvert fald bedre menig, hvorfor det pludselig kom ud... Men jeg synes ellers at huske nogle sige, at det nærmere var FCN der lækkede det.
Philip
Top gode
Top enige
4. februar 2021
Philip
Top gode
Top enige
4. februar 2021
Philip
Top gode
Top enige
3. februar 2021
Kenneth
Betalende bruger
3. februar 2021
Vildt den historie aldrig har ramt medierne, det er da noget af en kiosk basker
Philip
Top gode
Top enige
4. februar 2021
Kenneth
Betalende bruger
4. februar 2021
Er 100% sikker på, havde det været omvendt ville den have ramt forsiden med Breaking og gule bjælker ;)
Philip
Top gode
Top enige
4. februar 2021
Philip
Top gode
Top enige
3. februar 2021
Dokter Hattenik 3. februar 2021
Jesper Sørensen var nok også den af de tre som jeg helst ville beholde for han har godt styr på de defensive
Philip
Top gode
Top enige
4. februar 2021
Dokter Hattenik 4. februar 2021
Havde håbet at vi ikke havde forlænget med NF og Retov kom til horesens, for resultaterne er der men det offensive spil er bare ikke kønt
---
KJOE 4. februar 2021
Personligt har mine tanker i mange år været: Hvilken spiller skal vi købe?, hvem køber de andre? og hvorfor er ham der ikke Brøndby spiller? osv.
Derfor er denne debat meget mere spændende for mig. Fordi vi kan stille os selv spørgsmålet? Hvilket miljø skal der være i BIF for at vi i hele klubben kontinuerligt udvikler førsteholdsspillere. Og hvilket miljø skal der være i Superligatruppen for at de spillere vi har, bliver bedre, skaber bedre og bedre resultater og bliver solgt og indbringer klubben penge. Hvilke trænerprofiler og øvrigt mandskab kræver det. Og det synes jeg er mere spændende at bruge penge på. Så jeg så gerne, at vi i hele staben i klubben har de absolut bedste folk på alle pladser. Og der er ingen tvivl om, at kapaciteter som Flemming Pedersen eller Jan Laursen fra FCN kan hjælpe i den proces.
Og jeg tror vi får pengene mange gange flere igen ved at investere i dygtige mennesker, der kan uddanne dygtige fodboldspillere.
Hellere det end overbetalte spillere, der ikke har hjertet med. Kamil er skræmmeeksemplet for mig. Feteret stjerne og anfører og vil skide på klubben, når det kommer til stykket. Jeg tror, måske naivt på, at den situation ikke opstår ved egenudviklede spillere. Jeg tror ihvertfald ikke på, at vi kommer til at se Frendrup og Jobbe tage den klamme hvide taber trøje på.
Skulle vores nuværende 3 superliga trænere søge nye udfordringer en dag. Så har vi så interessant en klub, at vi let finder nogle andre der kan tage over og fortsætte udviklingen.
Selvom jeg har været fan siden starten af 90’erne er mit eget mind-set helt skiftet. Jeg gider simpelthen ikke forholde mig til den enkelte kamp. Jo, jeg bliver glad, når vi vinder og frustreret, når vi taber. Men for første gang i mange år er jeg nået frem til, at den her turn-around tager noget tid (år). Bliver vi bedre, har vi en klub i top 3-4 og bliver spillerne mere værd, så er jeg glad - også på den lange bane.
Og tillykke til FCK med stigningen af Lerager og de 7 millioner om året i lønudgift. Håber han selv kan finde op af Frendrups lomme i næste derby.
Dokter Hattenik 4. februar 2021
Tak:)
Tænkte også at der var meget snak om spiller salg og indkøb samt MC.
Og der er blevet justeret en del i MC med at hente nye trænere og staben omkring, så tænkte hvorfor ikke tænke på det omkring førsteholdet.