-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Han har fået tilnavnet Mirakelsen og Thomas Mikkelsen leverede også mange store redninger i den netop overståede sæson for Lyngby BK. Men keeperen fortsætter ikke hos De Kongeblå.
Til gengæld er han ifølge B.T. på vej til Brøndby på en fri transfer. Avisen skriver, at Brøndby henter 37-årige Mikkelsen på en et-årig kontrakt og at han således bliver den rutinerede målmand, som Mads Hermansen og Jonathan Ægidius skal læne sig op ad.
Deltag i diskussionen
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
18. juni 2021
Ville bliv vild ! 18. juni 2021
Billboard 20. juni 2021
Hvad får du ud af at “fylde på” en rookie?? 10 mill ekstra i en enkelt transfer??
Alternativet så samler man varige point til en seedning. Dette gælder ikke kortfristet erfaring til en målmand der er væk en halvsæson efter han har succes.
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
20. juni 2021
Philip
Top gode
Top enige
18. juni 2021
Broder Salsa
Betalende bruger
18. juni 2021
En transferfri 37-årig målmand slår næppe revner i budgettet.
Philip
Top gode
Top enige
18. juni 2021
Broder Salsa
Betalende bruger
18. juni 2021
At du kun ville have de unge målmænd og mente Mikkelsen var leverpostej og derfor hellere ville bruge pengene andetsteds.
Philip
Top gode
Top enige
18. juni 2021
ShavenRaven 18. juni 2021
Broder Salsa
Betalende bruger
18. juni 2021
1) Rutine til de unge målmænd
2) Et-årig kontrakt = masser af fremtidsmuligheder for de unge målmænd
3) Transferfri
Jeg tror Hermansen bliver førstevalg. Og så sidder Thomas Mikkelsen klar på bænken, hvis Hermansen falder igennem. NF's interview med 3point i går efterlod kun positive tanker omkring Mads Hermansen og tiltroen fra NF/CV.
Det irriterer mig lidt, at jeg ikke så den komme. Det er jo i virkeligheden et mega oplagt valg at hente Thomas Mikkelsen.
Velkommen til, Thomas!
Siden jordvolden 18. juni 2021
---
Klipklapperen
Betalende bruger
18. juni 2021
TorbenM 18. juni 2021
Philip
Top gode
Top enige
18. juni 2021
TorbenM 18. juni 2021
Jensen
Betalende bruger
18. juni 2021
Det har de gjort det sidste halve år.
TorbenM 18. juni 2021
Philip
Top gode
Top enige
18. juni 2021
Oliver 18. juni 2021
TorbenM 18. juni 2021
Kenneth
Betalende bruger
18. juni 2021
Jeg kan godt følge dig, især hvis det er det eneste der sker på målmands positionen.
Vi må håbe Hermansen er klar.
Pedersen 18. juni 2021
Oliver 18. juni 2021
Jeg har en stor tro på Mads Hermansen, og Thomas Mikkelsen virker som den rigtige kombination af rutine, et stadigt højt niveau og en alder, der gør, at han accepterer at være andetvalg, men fortsat giver de to andre al den konkurrence, de kan få.
Jensen
Betalende bruger
18. juni 2021
Perfekt som 2. målmand efter Hermansen. Han er dansk, har masser af erfaring i Superligaen og vil i også kunne bidrage med til erfaring til Europæiske kampe, hvis MH falder lidt igennem.
---
Barca 18. juni 2021
Marc Johnson 18. juni 2021
Jeg kender ikke Mads særlig godt, men hæfter mig ved at CV og NF har været ude og rose ham til skyerne. Givet vores strategi så synes jeg også vi er nødt til at satse på et talent, hvis man vurderer han er på samme niveau som Schwäbe.
På den måde synes jeg egentlig det her er en indikation af at vi holder snuden i sporet.
Welkro 18. juni 2021
Mikkelsen er nok tiltængt at udfylde Tørnæs' plads.
Kristianbs 18. juni 2021
Jensen
Betalende bruger
18. juni 2021
Men hvilken forskel ser du på Jesper Hansen og Thomas Mikkelsen? Siden du havde fortrukket ham?
De er begge over 35, har masser af Superliga erfaring og begge (for nyligt) været i periferien af landsholdet.
Thomas Mikkelsen kommer netop på en 1-årig kontrakt, men til en transfersum på 0kr, kontra de (formentlig) 2,5mio som AGF giver for Jesper Hansen.
Thomcat 18. juni 2021
Kristianbs 18. juni 2021
Jensen
Betalende bruger
18. juni 2021
Det betyder, at den målmand som skal findes, vil være til 2. eller 3. posten. Og dér ser jeg ikke den store forskel på Jesper Hansen og Thomas Mikkelsen, rent niveau-mæssigt. Til gengæld tror jeg der er stor forskel rent økonomisk.
---
MortenD 18. juni 2021
Forhåbentligt gør det at man satser på Mads, men samtidigt får man en af de bedre målmænd i ligaen sol backup. Så hvis man det er det som at han erstatter Tørnes er det klart et skridt op og så skal vi nok vænne os til at Mads H nok skal lave nogle fejl, men tror han bliver klasse og virker også til klubben tror på det.
Tror Mikkelsen er en langt bedre løsning end Jesper Hansen, som nok ikke ville acceptere en bænketjans og koster med al sandsynlighed meget mindre. De penge kan bruges i midterforsvaret i stedet. Kunne også godt forestille mig at Mikkelsen er bedre til at lære fra sig en Schwäbe
TibblingLove 18. juni 2021
OT/: Forstår ikke en målmand som Mikkel Andersen i FCM, bliver ved med at acceptere at sidde på bænken, husker ham som en god keeper, og stadig kun 32 år
Christian Brøndbyman
Betalende bruger
18. juni 2021
Det allerbedste ved dette er dog at se, hvordan troværdigheden i klubben bliver styrket igen. Man signer en målmand som er transferfri, helt i tråd med strategien. En målmand som ikke vil være umulig for Hermansen at slå af, og på den måde viser vi at vi satser på Hermansen, og dermed har udmeldingerne fra NF og CV omkring Hermansens status og niveau været helt i tråd med det man rent faktisk vurderede, og ikke bare noget man skulle sige. Det betyder at vi kan stole endnu mere på de næste udmeldinger der kommer. Jeg er kæmpe fan af denne ærlighed måde at gøre tingene på.
Det er mange år siden jeg kan huske så meget konsistens i klubben, hvis nogensinde. Thumbs up til CV og NF.
---
Jakoblund1 18. juni 2021
Sunderland
Top debattør
18. juni 2021
Kender Ægidius godt check.
Ikke sur over bænken check.
Billig check.
Lav løn check.
Klasse af CV check.
Mogens 18. juni 2021
Nu det bare den ene rigtige beslutning efter den anden.
Til dem der ikke tror på Hermansen pga af hans alder og erfaring, kig på Frendrup han var yngre og på den sværeste plads i fodbold.
---
Ingen Over Klubben 18. juni 2021
Og er det sådan er det altså en mindre katastrofe.
Ja ja snuden i sporet og alt det der men en 37 årige fra en nedrykkerklub som evt skal ud og være første målmand på et CL hold - er det sådan er det simpelthen for uambitiøst og direkte tilgrin!
Skal Mads ik ind mellem de stænger som et avlet talent så skal man altså ud og smide penge og ik hente gratis oldboys spillere fra en nydrykningsklub i Danmark!!! Nogle siger han er så dygtig, men altså der skal mål ind bag målmanden før en kamp gir 0 point, så dygtig kan han altså så heller ik være. Sorry to say.
Marc Johnson 19. juni 2021
Ingen Over Klubben 19. juni 2021
Problemet er Mads ik rigtigt har spillet kampe hele sidste sæson, hverken b eller a kampe så tør man satse på en ung (lovende) målmand i en sæson som vi ser ind i nu? Det tror jeg ikke, jeg syntes det ligner man vil satse på Mikkelsen 1 sæson mens man køre Mads ind og får en smule kampe til næste sæson igen..
Og der har jeg det altså sådan, enten så satser vi på vores egne talenter, for der er jo virkelig erfaring at hente denne sæson ellers bliver man altså nød til at gå ud og bruge lidt penge, siger på ingen måde man skal sprænge banken på en målmand men der kan altså også gå lidt for meget sparingsplan i det når man nu er en klub som Brøndby IF der vil lege med de store drenge i suppen og prøve sig af internationalt.
nicolai83 19. juni 2021
Og er det sådan er det altså en mindre katastrofe.
Det har du absolut intet belæg for at tro.
Ingen Over Klubben 19. juni 2021
Altså er dette ikke et Forum for at dele sine tanker om den aktuelle nyhed man skriver under? Jeg skrev min mening omkring dette, spar mig for kommentare som din, kom hellere med noget kontruktivt eller i det mindste hvad du TROR så kan vi måske få en sund diskutioner igang og bedre endnu, måske vi begge bliver klogere ? :)
nicolai83 19. juni 2021
CV og NF har flere gange gjort det klart at man tror på Mads. Hvilket er helt på linje med hvad man har lovet ham og vores strategi med at give unge chancen. Selvfølgelig tager man ikke en TM fra Lyngby ind som 1. keeper. Og jo det er et forum, hvor jeg kommenterede på dit indlæg .
Ingen Over Klubben 19. juni 2021
Som jeg har sagt håber jeg da du får ret ! Syntes bare ikke Mads er blevet kørt rigtigt i stilling endnu det er bare det jeg siger.
NF og CV siger hvad de skal sige, men NF siger også det er bedste mand der spiller på kamp dage :)
Og du er så velkommen til at kommentere min ven men så kom med sådan en besked der første gang i stedet for den første, den kan man jo altså ikke forstå andet end lidt flabet. Tro det eller ej så er jeg også fan af BIF og vil os kun det bedste. ;)
Billboard 20. juni 2021
Det gælder om at finde en der leverer varen over tid og ikke en der er i Se og Hør eller aktiv på Instagram.
I Lyngby leverede han topklasse, det kan han endnu et år og så bringe Hermansen ind med kampe her og der, ligesom man ville gøre med en markspiller.
Hvis Hermansen egenhændig spiller os ud af ligaen og CL/EL uden point, så kan I lægge et stort målmandstalent i graven på 3 måneder.
Her kan man køre ham ind over hele sæsonen.
Genialt