-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Der er ikke noget rigtigt at diskuterer. Men før vi laver 19 forskellige tråde omkring det samme emne, så tænker jeg vi kunne samle al vores (retfærdigegjorte) vrede/utilfredshed her.
Jeg er endnu engang i et trælst humør grundet nosseløst spil og ingen vijle. Jeg har mest af alt lyst til at tage en fridag i morgen så jeg kan ''hylde'' holdet når de lander. Det er så langt fra hvad jeg mener Brøndby er at jeg føler totalt afmagt som livslang fan.
Føj for satan.
Deltag i diskussionen
OSLBIF 7. august 2025
Jux1964
Betalende bruger
7. august 2025
Welkro 7. august 2025
Bold op til Bundgaard! Bare et bud herfra.
BIFLeed 7. august 2025
BIFLeed 7. august 2025
Welkro 7. august 2025
3-back kæden må være død nu, og vi har lige købt en spiller til 22 mill der passer bedst i en 3-back kæde.
Jeg ved ikke om jeg skal grine eller græde.
Vejle kommer på besøg søndag, og de kommer med vilje og gejst og PRES spil, bare spørg OB! Kan vi redde 1 point mod dem, så skal vi være glade.
Jeg har svært ved at være super positiv lige nu!
LebogangHansen 7. august 2025
Mugge999 7. august 2025
Welkro 7. august 2025
BIFLeed 7. august 2025
Vi evner jo ingen ting mere. Pres, løb, kontra, fight, forsvar, angreb, et-to,. sætte sig i respekt, ramme målet, bevæge sig for hinanden, ansigt mod målet.Alt det man lærer som drenge spiller.
Det er en stor omgang phd. afhandling teori fra vores træner i gymnastikdragten.
Elsker i også når han står i sit træner felt stiv som en kost med armene over kors, energi forladt og døde øje?
Welkro 7. august 2025
Tror Birk's tilgang er lagt alt for højt op taktisk, så spillerne fuldstændig mister al nerve og gejst i spillet, var ret tydeligt i dag, at modstander spillede simpelt og med vilje og glæde, og vi spillede med det direkte modsatte!
Porstmand Per 8. august 2025
Det er vel logisk umuligt at tro på Birks projekt uden at vide hvad Birks projekt er. Det er der nok næppe nogen, ud over muligvis Birk, der har den fjerneste ide om.
Mauer 7. august 2025
Jeg er ikke engang sur eller skuffet over dagens kamp. Jeg venter bare på at finde ud af om klubben handler, eller vælger at beholde Birk og køre klubben i sænk.
De har 3 uger til at finde ud af det.
Marc Johnson 8. august 2025
---
MetroTilStadion
Betalende bruger
7. august 2025
Næste problem er bare, vi kan jo ikke fyrre alle!
Hvem har det øverste ansvar for det set up vi har, spillere og medarbejdere osv. medmindre jeg tager fejl, er det bestyrelsen. Jeg tror ikke på vi ville spille med om medaljer hvis vi bare havde haft en anden træner.
Jeg er allerede der, baseret på optakten til sæsonen og de 6 kampe vi har spillet, at nu gælder det om og overleve i superligaen, intet andet.
Kristianbs 7. august 2025
Tydeligt at holdet savner noget vildskab og tænding i dag, vores nye mand i forsvaret synes jeg faktisk ligner en gevinst på sigt, synd han skal have den oplevelse med.
Jeg er satme dårlig humør men man er snart så rutineret at man ikke kan blive skuffet længere.
Kampen er ikke slut, men man skal lave et fantastisk resultat for at vende det her.
Jeg tror ikke på det, men hold kæft jeg håber det sker.
Birks stol må blive varmere og ingen er fredet, nu er det slut med flotte taler og ord.
Nu skal der fanme handling på ordene, ellers er Birk snart fortid i klubben.
Dog tror jeg man også kigger på at man har halveret holdet der starter i marken minus målmand og fået nye folk ind, det tror jeg kan blive hans redning
Men der skal ske noget og der skal ændres på den spillestil vi praktiserer pt det kan gøres bedre og skal ske asap ellers må man også kigge på trænerfronten, ingen er og bør være fredet
thorrium 7. august 2025
OSLBIF 8. august 2025
Men spørgsmål nu når pulsen har lagt sig. Ja, spillet og indstillingen har været forfærdelig de sidste. Men har Birk ikke fået meget utrolig meget medfart ?
Kimbjurfort 8. august 2025
Mauer 8. august 2025
OSLBIF 8. august 2025
Men ja, han har sat røven i klasehøjde, det var jo også noget af det vi klandrede Jesper for aldrig at gøre
thorrium 8. august 2025
Det virkede bedre end jeg troede det ville. De fleste af de opslag der er kommet efterfølgende har en snært af indhold, så der kan diskuteres bold. Så jeg er ganske tilfreds.
Mht Birk, så mener jeg IKKE det har været overkill.
Det er klart nemt for mig at sidde og klappe mig på vommen og virke hellig, men jeg har ikke ment han var den rette for klubben på noget tidspunkt. Ikke desto mindre så er han den træner der er blevet ansat (så vi håbede på det bedste).
Nu står vi bare efter en sommerpause, med et hold der virker rådvillige. Der bliver hentet ind til spilstil der ikke bliver eksekveret og holdet spiller utroligt kuet.
Kan man tabe fodbold kampe? Ja. Men (og jeg har sagt det igen og igen i mange år), det der ikke må ske, er at man som hold taber indstillingen, viljen og lysten til at spille i vores bluse.
Det der gør ondt på mig er ikke at vi taber en kvalifikationskamp 3-0, for det kan ske! Det der gør ondt er at så mange af os havde på fornemmelsen at vi ville tabe på præcist den måde det skete.
Og hvis jeg (super træner som jeg er i FM) kan se der er noget rivravruskende galt, hvordan kan dem der bliver betalt (pænt) for at være ledende skikkelser i klubben så ikke se det?
Jeg mener ikke Birk er den rigtige træner for klubben, jeg mener han mangler erfaring. Men det er nu engang ham vi har, og jeg mener heller ikke en fyring på dette tidspunkt er korrekt.
Men kommer der en fyring, så mener jeg klubben bør overveje mig, jeg har tidligere sendt ind ansøgninger (uopfordret og ja i spøg). Det jeg ville præsterer ville ikke være meget værre end det vi så i går, og jeg kan garanterer at jeg ville være en billigere løsning når jeg så fik sparket.
---
Studenterbrød 7. august 2025
Ultranage
Betalende bruger
7. august 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
7. august 2025
Ang. Brøndby.
Tro.
Nææ....
Håb.
Tjaeh.
Kærlighed.
Altid.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top kommentator
Top gode
8. august 2025
Tvivl
Håb
Kærlighed
Fuld fart frem 7. august 2025
thorrium 8. august 2025
Birk har været på bønne kur i lang tid, for han spreder sit lort som varm luft.
---
Solz 7. august 2025
Jeg har hele tiden håbet at det måske kunne blive godt, da jeg ikke har lyst til at vi endnu engang skal starte forfra. Tror vi er nødt til at handle øjeblikkeligt.
Kimbjurfort 8. august 2025
Marc Johnson 8. august 2025
BIFsupporteren 8. august 2025
jeg er dog træt af at jeg som fan altid skal smide fyringskortet når der er modgang, men jeg har svært ved at se andre muligheder p.t.
det var en rædselsfuld oplevelse i går og og kampene mod Viborg og de to kampe mod Torshavn var på et spillemæssigt utroligt lavt niveau...
men..
i sidste sæson da Birk overtog efter JS, så startede han med at slå AGF så vi kom i top 6. I de 10 kampe vi spillede i slutspillet, endte vi som nummer 2 (altså kun målt på slutspillet) - kun FCK var bedre end os. Og vi endte med at slå Silkeborg i playoff til Europa..
det vil sige at under Birk tabte vi 3 kampe (2 i slutspillet og den ene mod Silkeborg i pokalen)
I denne sæson har vi spillet 6 kampe og tabt 2. Viborg hjemme og kampen i går.
Når vi nu udskammer Birk og er rasende på ham over alle hans fejl og alt han lovede, så skal vi huske, at han overtog et hold med spillere som var helt håbløse, hvorfor JS blev fyret. Holdet var købt ind og spillede med 3 mands forsvar.
Dette skulle Birk ind og ændre med det samme og det har han så haft et halvt år til. Vi skal dog huske at man solgte Suzuki, Kvistgaarden og Jakob Rasmussen. Alle 3 store profiler i klubben.
Man har købt Køhlert, Villadsen, Fukuda, Uchino og Binks ind, hvilket et på et helt andet og lavede niveau, samtidigt med at de er nye og skal spilles ind.
Derudover har han kun de spillere i truppen der er. Dvs en bagkæde med Lauritsen som blev sat af af JS, Alves som alt for ofte er skadet, Divkovic som spiller ude af position og Bundgaard som spidsangriber... det er heller ikke nemt at have med den trup at gøre.
spørgsmålet er om vi skal være efter Birk og svine ham til pga hvor ringe han er, eller vi skal rette vores frustrationer mod Ledelsen, herunder Schmedes for ansættelse af Birk og den trup vi har.. er det ambitiøst nok.
Birk står meget alene, anfører gruppen udtaler sig ikke, og Schmedes ville ikke udtale sig i går.. minder om JS.. han stod også meget alene
det var alt herfra...
Jensen
Betalende bruger
8. august 2025
Normalt, når man fyrer en træner, er det fordi man ikke kan fyre et helt hold. Men det er jo næsten hvad man har gjort denne sommer.
man har solgt de fleste af vores mål, samt den tidligere anfører. Man har også sendt en del fyld videre og afklaret med unge spillere, der kunne være på vej op og tage bænkpladser.
Så har man hentet en masse nye spillere ind, for at kunne bygge op på ny.
Det skriger på en mellemsæson, i min bog. men alligevel lader man Birk stå med hele lorten, alene.
thorrium 8. august 2025
Det er meget muligt at det er det man står og kigger på. Men så er det klubbens og Birks opgave (for en del af hans job, er også at være kommunikator til medierne og fans), at informerer om dette.
Hvis man gik ud med rank ryg og sagde;
''Hey fans. Vi kæmper altid for at vinde, vi vil vinde, vi ønsker at skabe de bedst mulige oplevelser for jer! Men denne sæson vil bære præg af genopbygning, der vil være tidspunkter vi snubler, men vi tror på at vi med det koncept vi har planlagt og den spillertrup vi har vil kunne skabe noget rigtig godt. ''
Problematikken er at vi kører i det samme spor, for Birk har lagt en baseline med sine udtalelser som han aldrig har trukket i land med. Jovist han har forsøgt at forklarer sig, men han forsvarer altid sin position.
Hvis han ikke giver os et nyt standpunkt i pausen, så må man forvente at det er samme linje der forsætte. Han var yderst tilfreds efter både Silkeborg og FCN, hvor han har overskud.
Derfor må man forvente at det er baseline da han ikke i de gode stunder giver udtryk for at man kan forvente udsving.
Når han så er presset og giver lidt kant efter en utrolig dårlig kamp sidste Søndag (hvilket jeg godt kunne lide), så er det for sent. Alt han siger nu vil jo være undskyldninger eller komme til at lyde sådan.
Og det er jo ikke fordi han (og klubben) ikke har mulighed for at snakke med diverse medier, 3point ved vi jo ønsker og er villige til at stille op til interviews og podcast med dem. Og der er ikke mange medier der er mere positivt indstillet omkring Brøndby end dem.
Så det ligger 100% på Birk og co. at man ikke har givet udtryk for hvad der kan forventes. Og det er 100% for sent at sige det efter man har spillet lorte bold i 400 minutter ud af 540 mulige.
Jensen
Betalende bruger
8. august 2025
Jeg mener dog stadig, at det er ledelsen og GFHs opgave at melde målsætningerne ud.
Birk er ansat til at opfylde disse målsætninger. Så han har ikke andet valg, end at melde bombastisk ud.
Hvis klubben siger, at målsætningen er som de har sagt i øjeblikket, og Birk siger, at han forventer en mellemsæson og han derfor sælger den Europæiske kampagne, for at kunne stå skarpt til sæsonstart 26, så var han fyret allerede inden sæsonen startede.
Jeg er dog helt enig i, at Birks egne udtalelse bider ham i røven nu.
Han udtalelse med ild, har han dog forholdt sig til og ærger sig over hans ordvalg.
Men jeg synes dog det er forfriskende, med en træner, som står ved sines udtalelser, selvom det måtte ældes dårligt.
thorrium 8. august 2025
Danske cheftrænere er mere end bare cheftrænere. De er ansigtet udadtil for holdet.
De står ikke med hele ansvaret som vi kender de gamle managere i England, for der er folk overham.
Men cheftræneren vil være inde over stort set alle elementer som har med førsteholdet at gøre. Derfor skal det også være ham frem for Schmedes som taler for klubben.
GFH overholder vel de aftaler de har lavet med klubbens fans og overlader ret meget af den daglige drift til de ansatte. Derudover vil jeg tro det er svært at få et entydigt svar fra en gruppe mennesker.
Vi står ikke med en enkelt ''ejer'' som da JBA kunne kommenterer på SSO. Nu er det en gruppe mennesker der har investeret penge i klubben med en forventning om at det giver afkast.
..
Indtil andet viser sig at være gældende, så mener jeg at det må være Birk's rolle som den(en af de) øverste ansvarlige for fodboldholdet at tage samtalerne. Eller uddelegere dem til kommunikationsafdelingen.
Jensen
Betalende bruger
8. august 2025
GFH er måske en gruppe. Men der er jo stadig enkelte personer med det endelig ledelsesansvar, som bør melde en retning ud.
Eller som minimum komme med en pressemeddelelse.
thorrium 8. august 2025
Jeg glemte at Ole var en del af klubben, det siger vel alt om hans deltagelse. Fyr manden, totalt ligegyldig.
Sidenote, vi har da rigtig mange i ledelses positioner, direktør, sportschef, tekniskchef, cheftræner. Sikkert en masse jeg ikke kan komme på (gider ikke slå det op).
Det der slår mig er bare at en del af dem står for det der forgår bagved. Kontrakter, forhandlinger, salg (køb) you name it.
Men oprigtigt, jeg havde glemt Ole stadigvæk var en del af klubben, troede han stoppede i December.
Du kan have nok så ret omkring det du siger vedrørende GFH. Jeg har bare ingen forventning til at de skal gå ud og sige ting på andet end eventuelle forsamlinger eller møder. Ejerne normalvis holde sig fra medierne, det ved vi som klub bedre end de fleste.
Jensen
Betalende bruger
8. august 2025
Dem vi burde høre fra, er den daglige ledelse.
Jeg regner ikke med at høre noget. For det gør vi aldrig. Men de burde være mere åbne, hvis man spurgte mig.
Jeg glemmer også tit at Palmå sidder på toppen og hiver en fed hyre.
Havde det ikke været fordi han lige har udtalt sig om episoden i Island, havde jeg nok heller ikke husket ham.
Vi kan håbe på, at tingene ændrer sig lidt med Ohnesorge. Men ham har man ikke engang hørt et ankomst-interview fra.
thorrium 8. august 2025
Enig nok...
Mht. Ohnesorge så mener han havde første dag da de rejste til Island. Mener jeg så noget på twitter.
Kan være derfor han ikke har meldt noget ud.
Joblar 8. august 2025
---