-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Hvad er situationen med CB?
Der er få dage tilbage af vinduet og skal han sælges for et ok beløb skal det være nu. Men jeg har ikke set mange rygter om ham i forhold til interesserede klubber på det seneste.
Kan han stå i en situation hvor hans nye agent har hvisket ham i øret om at kæmpe skifte, som Brighton i vinters. Og nu får de slet ikke tilsvarende tilbud fra store klubber.
BIF vil miste 20-25 millioner hvis vi ikke sælger ham nu og han går kontraktfrit om et år. Hans værdi er ikke stor nok for holdet, til at det kan betale sig. Det havde det været med Vallys inden han forlængede.
@Philip, du plejede at have valid insider viden, kan du hjælpe her?
Deltag i diskussionen
Welkro 26. august 2025
Brøndby85
Betalende bruger
26. august 2025
Welkro 26. august 2025
Uche 26. august 2025
Håber han snakker med Kvistgaarden, og får at vide hvad tålmodighed betyder for et ungt talent. For hvis talentet er så stort som alle snakker om, kræver det jo bare at hæve sit bundniveau, så der kommer bedre præstationer hver weekend, så han står bedre rustet
til at præstere for en klub i en top 5 liga.
Bischoff læser du dette, ser frem til din underskrift
Kepgar 26. august 2025
Uche 26. august 2025
Kepgar 26. august 2025
Savner sku spiller som snotti og Steven Gerard, rigtig klub legender.
Men tiden må vise hvor bischoff ender henne.
Welkro 26. august 2025
Kepgar 26. august 2025
Men at give agenterne hele skylden for de unge spillers dårlige beslutninger, er jeg ikke enig i.
---
RommeTilPhiriOgSå 26. august 2025
Ligeledes synes jeg på ingen måde, at han kvalificerer sig til, at spille den plads, som vores bedste offensive spiller er bedst på. Hans bidrag er ikke tilstrækkeligt, hans offensive aktioner ender som regel i ingenting, og hans beslutningstagning er mere forkert end rigtig i de afgørende situationer.
Hvis han ikke er solgt inden vinduet er ovre, så håber jeg, at man finder en bænkplads til ham, så vi kan udvikle på spillere, som rent faktisk har lyst til at være her og bidrage til fællesskabet.
Og hvis det er sandt, at hans forlængelse afhænger af et europæisk gruppespil, så vidner det for mig om en knægt, der kun vil være her, hvis der er succes - Og det er ikke godt nok for mit vedkommende.
Det eneste der kan få mig tilbage på Bischoff-toget er, hvis han laver en lang forlængelse som gør, at klubben kan tjene lidt mønt på ham., når han skal videre.
Og ellers må han godt tage videre nu for min skyld.
Mauer 26. august 2025
Welkro 26. august 2025
Chris1988 26. august 2025
Studenterbrød 26. august 2025
RommeTilPhiriOgSå 26. august 2025
Så må Bischoff tage rester fra de riges bord ift. spilletid. Ingen grund til at udvikle en spiller, som afvikler os.
Vainio74
Betalende bruger
27. august 2025
SSN
Betalende bruger
26. august 2025
- forlæng minimum 3 år (frikøbsklausul minimum 70 mio. omend jeg ikke er fan af disse)
- sælg nu
Hvis ingen af ovenstående må han blive en absolut marginalspiller ind til kontraktudløb. En kort forlængelse synes jeg er en skidt løsning for BIF eftersom CB ikke er en performance spiller men et talent.
Vainio74
Betalende bruger
27. august 2025
Vainio74
Betalende bruger
27. august 2025
Stauning74
Betalende bruger
27. august 2025
Jeg har ingen reel indsigt i hans motiver, og derfor mener jeg, at det er uretfærdigt at antyde dårlig vilje eller skrive, at han skal rådne på bænken. Han har efter min opfattelse altid været en god ambassadør for klubben.
Fodboldmæssigt er det klart, at han er præget af situationen og alt det historiske, men han lærer vel af det, og kommer forhåbentlig styrket ud det hele.
At der ikke er indgået en forlængelse, er vel ikke alene hans skyld. Samtidig er det åbenlyst, at klubben tror på ham, ikke mindst med al den spilletid, han får i øjeblikket i superligaen.
Jeg vil blot sende lidt respekt for mennesket Clement med dette indlæg.
Jeg håber på, at han forlænger med os, brænder det hele af, og at vi sælger ham for + 100 mio kr til næste sommer.
---