-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Kære Brøndby Fan...!
Bischoff, En Spiller ude af synk med klubben & vores værdier
Clement Bischoff er utvivlsomt en talentfuld spiller, men de seneste måneder har rejst spørgsmål om hans respekt for, hvad Brøndby IF virkelig står for. Brøndby er ikke bare en fodboldklub – det er en institution, bygget på værdier som sammenhold, fællesskab og et ubrydeligt bånd mellem spillere, frivillige, og fans. Klubben er en unik størrelse i dansk fodbold, med Danmarks mest loyale fans, der kræver én ting: Respekt for trøjen og hjertet det rette sted......?
Desværre har Bischoffs udtalelser og handlinger og især manglende handlinger i forbindelse med kontraktforhandlingerne fået mange til at tvivle på hans engagement i klubben og dens værdier. Det er en skuffelse, der føles tungt i en klub, hvor loyalitet vægtes højere end individuelle ambitioner.
Manglende Respekt for Trøjen
Når en spiller vælger at forhale kontraktforhandlinger i månedsvis, samtidig med at han åbent spekulerer i muligheder for at skifte klub, sender det et klart signal til os fans.
For os Brøndbys fans handler det ikke kun om at spille fodbold. Det handler om at forstå og repræsentere klubbens sjæl. Hvis man bærer Brøndbys trøje, bærer man også ansvaret for at vise respekt og værdsætte det fællesskab, som fansene, de frivillige, familierne hver eneste uge investerer deres tid, penge og følelser i.
Bischoff har gentagne gange udtrykt ønske om at prøve kræfter med udenlandske ligaer, hvilket i sig selv er forståeligt for en ambitiøs spiller. Problemet opstår, når ambitionen overskygger respekten for klubben og man ikke er ærlig i sin optræden og sine udtalelser. At Bischoff ønsker at forlade klubben uden først at bringe fælles succes og en kontraktfolængelse, er et svigt af de værdier, der har gjort Brøndby til noget særligt.
Bischoff Er Ikke Den Rette for Brøndby?
Brøndbys fans er ikke urimelige. De ønsker at støtte spillere, der engagerer sig i klubbens succes og forstår dens betydning. Men de ønsker også, at spillerne skal forstå, at ingen – heller ikke Clement Bischoff – er større end klubben.
Hvis Bischoff virkelig vil være en del af Brøndbys fremtid, må han vise det med sine handlinger. Det kræver, at han respekterer klubbens værdier og genfinder glæden ved at spille for en klub, der er bygget på fællesskab og kærlighed til spillet og stopper med at holde os hen med månedsvis snak og undvigelser – Vi gider ikke mere Bavl og manglende ærlighed.....!
Brøndby IF er en trædesten til noget større. Det viser historien - en platform og et springbræt som Clemnt Bischoff har udnyttet og som kræver en spiller med hjerte & respekt for klubben.
Hvis Bischoff ikke kan forstå dette, er det bedre for alle parter, at han søger sin fremtid andetsteds. Så farvel til ham, gerne i en sommertransfer ellers må han ud på bænken resten af tiden.
Deltag i diskussionen
LJS
Betalende bruger
Top debattør
24. maj 2025
Der foregår vel en almindelig tovtrækkeri imellem Bischoff og klubben omkring en forlængelse.
Bischoff besidder et stort potentiale, hvilket skal afspejle sig i hans evt. Nye kontraktforhold.
Synes måske vi hellere skal kigge på længden af vores ungdomskontrakter.
Ocellaris 24. maj 2025
I suppen er han i bedste fald ganske ordinær.
FremadVestegnen 24. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
24. maj 2025
Korrekt.
Fik det ikke skrevet eksplicit nok :-)
Når de så runder de 18 år, og vi ser et potentiale i dem, så skal vi skrive længere kontrakter.
Lidt ligesom Fcm praktiserer.
N. Nartey har vi f. eks heller ikke en speciel lang kontrakt med.
FremadVestegnen 24. maj 2025
Savner også vi vinder folk som Noah, clement osv på 4-5 årige kontrakter.
Studenterbrød 24. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
24. maj 2025
Præcis.
Spørgsmålet er vel så, om det er en spiller vi skal satse på.
Morel23 24. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
24. maj 2025
Forventer heller ikke at han skal blive en af de lønførende spillere .
Men han besidder et stort potentiale, både sports- og salgsmæssigt, og derfor skal en evt. ny kontrakt, understøtte dette.
Evt. ved nogle fordelagtige bonusser.
Hele pakken skal passe alle parter.
Bornholms_Granit 24. maj 2025
Thøgerpålåget
Betalende bruger
24. maj 2025
Det er vist et fiktiv tovtrækkeri. CB har snakket om hvor meget han gerne vil forlænge, men det står efterhånden ret klart, at han absolut intet ønske har om at forlænge. Han spiller fodbold for ham selv. Det er måske fair nok. For mig er fodbold stadig følelser og kærlighed, så Kvisten, Frendrup, Jobbe osv er rigtig Brøndby drenge.
Marc Johnson 24. maj 2025
Når det så er sagt, så fatter jeg ikke hvis Bischoff vælger ikke at forlænge. Han har på ingen måde overbevist i superligaen. Der er masser han kan lære her og en kortere vej til spilletid
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
24. maj 2025
Morel23 24. maj 2025
TheBadBoy 24. maj 2025
OSLBIF 24. maj 2025
Mauer 24. maj 2025
FremadVestegnen 24. maj 2025
Lad os se hvad der sker.
Jeg ser ikke bischoff som en usympatisk person der skider på bif’s værdier.
Så medmindre du har noget indsigt du vil dele med resten, så synes jeg det er en forhastet konklusion du har.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
24. maj 2025
Jeg skriver intet om hvorvidt den unge mand er usympatisk, jeg synes faktisk at når han udtaler sig at han fremtræder sympatisk.
jeg skriver heller intet om hvorvidt han, som du vælger at skrive, skider på klubben, jeg nøjes med at skrive at jeg ikke synes han udviser nok respekt osv. overfor klubben osv.
FremadVestegnen 24. maj 2025
Lad os se hvad der sker, før du kalder spillere “uværdige til Brøndby”.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
24. maj 2025
OSLBIF 24. maj 2025
Jeg tror det bedste for begge parter er, at han kommer videre.
---
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
24. maj 2025
Studenterbrød 24. maj 2025
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
24. maj 2025
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
24. maj 2025
TibblingLove
Betalende bruger
24. maj 2025
Brøndby som klub skal være langt bedre end det, hvilket signal tror du det vil sende til unge spillere der overvejer Brøndby som deres næste klub?
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
24. maj 2025
Arenzano
Betalende bruger
24. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
24. maj 2025
Synes bestemt også at han er værdig til trøjen.
Et yderligere punkt kunne også være, at han afventer om vi skal spille europæisk, i næste sæson.
TheBadBoy 24. maj 2025
niear960 25. maj 2025
Enig
andreasgh 24. maj 2025
Den her hænger på på CV, hvorfor det var godt, vi fik sendt ham afsted.
Studenterbrød 24. maj 2025
andreasgh 24. maj 2025
Lige nu retter jeg skylden, der hvor ansvaret var for at sikre en fornuftig kontraktlængde, da CB kom op i seniortruppen og efterfølgende brød igennem. Evner sportsdirektøren ikke i Brøndby, at overbevise en 18-årig og hans bagland om, at klubben kan udvikle og tror på ham, så skal han/hun naturligvis ikke være i Brøndby. Og, GFH har tydeligvis ment det samme.
BS har ikke den store chance nu, da Bischoff og bagland oplevede konkret interesse fra PL i vinters.
Uche 24. maj 2025
andreasgh 24. maj 2025
Jeg ved ikke, hvad der er op eller ned i januaraffæren mellem Brighton og CB, men mon dog ikke hans bagland har fået nogle klare indikationer på, eller i hvert fald ideer om, at der er bejlere derude, der vil CB, og som er langt mere interessante end Superligaens 3.-4. plads?
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
24. maj 2025
andreasgh 24. maj 2025
Kontrakter er jo ikke en ugentlig begivenhed Rasmus. Det her er da ikke den sidste CV-case, vi kommer til at forbande langt væk. Der vil da være efterdønninger af hans tid flere år endnu.
---
RommeTilPhiriOgSå 24. maj 2025
Det er fint at have større ambitioner og drømme, men du skal også give tilbage til den klub, der har troet på dig og gav dig chancen, da du rendte rundt og spillede fandango i AC Amager.
Ville bliv vild ! 24. maj 2025
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
24. maj 2025
Uche 24. maj 2025
når det er sagt tror jeg heller ikke at onklen har indflydelse, da han har sin egen datter der spiller i BIF.
Mit håb er at BS sætter sig sammen med CB og hans agent når sæsonen er slut for at få afklaring på om han ønsker at fortsætte eller hans plan er et skifte denne sommer eller lader kontrakten løbe ud i 2026 så han selv kan vælge hvor han vil hen på en fri transfer. Vælger han det sidste, så må han bare trænes ekstra hårdt og så kun brugt som indskiftnings spiller evt. overtage Bundgaards plads med indskiftning omkring 90 min.
TibblingLove
Betalende bruger
24. maj 2025
Gu' er Bischoff da værdig, en af vores egne MC talenter!
Hans Brighton skifte gik i kludder, vent nu lidt og se hvad der sker..
Hvis Bischoff er klog forlænger han, og brænder banen af næste sæson, og bliver solgt som han ønsker efterfølgende..
---
olemartin.dk 24. maj 2025
Hvis ikke man kan forlænge inden sæsonstart bør man få ham solgt og sendt godt videre.
Berg1964 24. maj 2025
TACKLER
Betalende bruger
24. maj 2025
Sorteslyngel
Betalende bruger
24. maj 2025
Hvis vi blot sælger CB for 20 mill har casen været god.
Ingen af 3ponits brugere kender det virkelige forløb, der grundlæggende startede med at CV hang i bremsen, første gang CB var ude at sige han gerne vil have en ny kontrakt.
Jeg er sikker på at Schmedes strækker sig så langt han kan inden for de økonomiske rammer Brøndby har. Man kan jo ikke sige CB ligefrem har brændt banen af.
Under alle omstændigheder er CB casen rigtigt god, også selvom vi kun sælger ham for 40 mill. her til sommer.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
25. maj 2025
Du har skrevet 20 millioner og 40 millioner længere nede, tænker en af disse tal er forkerte og en fejl du vil have rettet.
God kamp i dag
---
nawwal 25. maj 2025
Vanvittigt personangreb på en 19-årig knægt, der af den ene eller anden grund fik revet tæppet væk under sig og måtte se sit drømmeskifte ryge ud med badevandet.
Du har ingen indsigt i hans kontraktuelle forhold - ej heller hvorfor den ikke er blevet forlænget. Dine vage analyser er pinlige og ikke en fan af Brøndby eller spiller værdig.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
25. maj 2025
Her på platformen gives der meget ris og ros, mest ris især til Ejerne, bestyrelsen, ledelsen og især træneren, den ansætte og fyrres fra uge til uge.
Når det så kommer til klubbens MC talenter slås der nærmest en baglæns kolbøtte, de behandles nærmest som de er hellige køer i New Delhi og mange synes de skal pakkes ind i vat og bomuld osv. en holdning jeg ikke deler, slet ikke når man tager i betragtning hvor privilegeret eksempelvis en spiller som Clement Bischoff er.
Lad os lige få det på det rene, CB er 19 år ansat i en virksomhed der er i top 10 i Norden i sin branche, han har udsigt til et top job til en høj løn. Hvis vi laver en hurtig sammenligning, forestil dig hvor mange unge mænd på 19 år der er ansat i en af de 10 største erhvervsvirksomheder i Norden og som har udsigt til en plads på direktionsgangen og en million løn, det eksisterer ikke i det normale erhvervsliv og der er heller ikke nogen 19 årige der bliver mange millionærer inden de er 21 år som CB ender med at blive senest næste sommer.
Så jov, jeg jeg er meget kritisk og stiller store krav og især når jeg fornemmer at klubben bliver kørt rundt i cirkusmanegen, så bliver jeg sku gammel arrig - kald mig hvad I vil og lev med det.....! Snip snap snude........ Tak for kampen og FORZA BRØNDBY.........!
LJS
Betalende bruger
Top debattør
25. maj 2025
Sgu iorden at stille bagdelen lidt i klaskehøjde, til tider.
Og en glimrende debat vi har haft om dit indslag.
nawwal 25. maj 2025
Havde du haft konkret info, eller var der folk med kontakterne i orden der havde bragt konkrete ting til bordet, kunne snakke MÅSKE være LIDT relevant.
Det komiske er du flere gange nævner respekt for trøjen og ærlighed i dit oprindelige indlæg, når hele din pointe er uærlige gætterier og mangel på respekt over for en spiller.
Føj for satan.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
25. maj 2025
Ville bliv vild ! 27. maj 2025
Marc Johnson 27. maj 2025
Benjamino 25. maj 2025
Bibedibob 26. maj 2025
Hvis Bischoff ikke havde været god nok til førsteholdet, så havde vi været ligeglade. Han havde, ærlig talt, bare været endnu et talent der endte i Hvidovre, Roskilde, Lyngby eller noget i den retning. Og vi, som fans, havde været ligeglade, og Brøndby havde ikke stået med en kontrakt bare fordi klubben er flink.
Men fordi Bischoff ér god nok, så er folk sure over, at han ikke bare forlænger. En spiller som var milimeter fra at være Premier League spiller lige om lidt.
Så jeg spørger: Er det fair at vi forlanger loyalitet fra de gode spillere, når vi, groft sagt, er ligeglade med de spillere der ikke er gode nok? Vi havde intet problem med at ønske Divkovic, Lauritsen, Spierings osv. ad helvedes til, og være ligeglade med hvad de gjorde, bare det ikke var her. Men når Bischoff sætter sine egne interesser først fordi han ved han har muligheden for at sikre sig økonomisk for livet og få én på opleveren, så er han pludselig ikke Brøndby værdig?
Er det fair?
Sejborg 26. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
26. maj 2025
Aargh, sekt ligefrem :-))
Brøndby85
Betalende bruger
26. maj 2025
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
26. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
26. maj 2025
Lyder spændende :-))
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
26. maj 2025
Det kan være det ikke er helt fair, men fodbold er Big Business og der er koldt på toppen, om lidt er CB mange millionær, så han overlever jo nok...!
LJS
Betalende bruger
Top debattør
26. maj 2025
Fremragende pointe.
Thumbs up.
---
Kris
Betalende bruger
26. maj 2025
Ender han med IKKE at blive solgt denne sommer og samtidig IKKE skriver under på en forlængelse, og dermed satser på, at han tage afsted transferfrit sommeren 2026, så håber jeg, at Brøndby f.eks. giver spilletid til Bundgaard før de giver den til Bischoff, således at vi bedst muligt beskytter vores investering i Bundgaard, ved at han får spilletid og vi kan lave et salg på ham i sommeren 2026.
Det vil være skidt for økonomien, hvis vi sæson 25/26 giver spilletiden til Bischoff, og er med til at forøge værdien på ham, samtidig med at værdien af Bundgaard forringes (yderligere), hvis han ikke begynder at få spilletid.
Det eneste, der i min optik kan gøre, at Bischoff i det scenarie skal vælges foran spillere på længere kontrakter er, at han er så markant bedre, at vi forventer en højere placering i ligaen, som vi ikke kan få med andre spillere.
F.eks. ville jeg starte med Vallyes, selvom hans kontrakt var ved at løbe ud, fordi jeg mener, at vi bliver et markant dårligere hold uden ham. Der er jeg IKKE med Bischoff, så der mener jeg helt klart, at Brøndby, hvis det bliver nødvendigt, skal gå efter at beskytte deres investering i en anden ung spiller.
LØK 26. maj 2025
Det er efterhånden helt fair at stille spørgsmålstegn ved om han ikke bare holder os alle for nar med sine udtalelser om at han skam gerne vil forlænge. Putin vil jo også meget gerne have fred i Ukraine, det siger han også tit. Men på hvilke betingelser?
Hvis ikke salget af Suzuki får Clement til at skrive under nu, må jeg indrømme at jeg ikke tror mere på ham end Putin.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
26. maj 2025
LØK 26. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
27. maj 2025
Du får da nogle verbale huk herinde :-))
Og ærlig snak, at Bischoff ikke skulle være værdig til Brøndby, pga hans nuværende situation, mener jeg nu også er til den grove side.
Men respekt for dit mod for at være lidt kontroversiel.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
27. maj 2025
Det var meningen at vi skulle have luftet debat lungerne - jeg er gået til stregen, måske et lille overtrådt, med overdrivelse fremmer jo forståelse, og jeg mener at debatter og udveksling af meninger og holdninger er helt vital også for fankulturen og dens udvikling, hvilket vi så den enorme betydning af under den Orange periode og tilblivelsen af Fanaftalen. En proces vi blev stærkere af og hvor vi lærte at selv store uenigheder kan føre noget frugtbart med sig, ja den demokratiske process bliver bare så meget bedre og det styrke demokratiet også i vores Fankultur osv.
Når det så er sagt tror jeg ikke at CB har et 100 % reelt ønske om en forlængelse, ikke når han på 8 mdr. ikke har kunne nå til enighed med klubben, jeg tror der er blevet forhandlet på skrømt og det strider mod med hans udtalelser og antydninger i pressen og overfor alle Brøndbys fans. Derfor syntes jeg han skulle have en bredside - det fair nok at forhandle bedst mulig løsning/vilkår i mødelokalet, noget andet er det at kommunikerer ud til os Brøndby fans....!
Jeg håber debatten måske også kan være med til at trække dagsorden i en retning af hvordan unge talenter håndterer deres kommunikation til fans og ikke bare give en sludder for en sladder som jeg føler CB har gjort....!
Det blev lidt langt.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
27. maj 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
27. maj 2025
Et demokrati, som styreform, er ikke perfekt, men nok det bedste alternativ :-))
Så er såmænd meget enig med dig hvad det angår.
Der skal være plads til meningsudveksling og debat.
Et rammende og godt skriv.
Og så må vi jo se, om Bischoff overrasker os.
LJS
Betalende bruger
Top debattør
26. maj 2025
Det var da ellers lidt af en sammenligning.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6. juni 2025
Disse kontraktforhandlinger kører nu på 8-9 måned, Jeg har mistet tålmodigheden og tilliden til at han oprigtigt er indstillet på en forlængelse.......! Er det ikke bare et stort bluff nummer....!
LJS
Betalende bruger
Top debattør
6. juni 2025
Håber stadigvæk på at han forlænger med os, men indrømmet, det virker mere og mere urealistisk.
Vi kan jo så håbe på, at vi får en ordentlig sjat penge for ham.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6. juni 2025
BIF fan til jeg dør 6. juni 2025
Så man viser agenter, unge af det ikke er sådan man opføre sig overfor klubben
Men sådan som Kvistgaarden og Noah har gjort med forlænge og vi som klub kan tjene mere på den måde
Det er loyalt og fint, dog tror jeg ikke vi skal skylde skylden på ham men mere baglandet, hvis ikke han forlænger nu her til sommer som jeg tror der er chance for.
Så sælges han, men vil fortsat ikke udelukke en forlængelse med ham, tror sagtens det kan se endnu.
God dag Rasmus
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6. juni 2025
Panenka 6. juni 2025
Det er noget af en kontrast til FCK hvor et par af deres unge spillere skrev kontrakt for 4-5 år, kun måneder inden de blev solgt. Hvorfor kan man ikke overbevise de unge i Brøndby at det er bedst for alle - Kvistgården som glanseksempel.
AB76 6. juni 2025
Et ønskescenarie ville være at han brænder banen af til U21 em, for så at blive solgt denne sommer for en fornuftig pris.
Så er alle glade.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6. juni 2025
Panenka 6. juni 2025
Jeg er helt med på, at FCK har mange strenge at spille på. Men det slog mig især, at to unge (kan ikke huske deres navne) sidste år, skrev en lang kontrakt lige inden salg. Det har helt sikkert været aftale mellem klub og spiller og DET kunne være vigtigt at få det printet ind i unge Brøndby-stjerner, at man skal hjælpe klubben.