Gå til Livecentre
LIVE LIGE NU...
Brøndby Stadion
  • Brøndby IF

    Brøndby IF logo
  • 0 - 1
  • Vejle Boldklub logo

    Vejle Boldklub

 
...

Fodbold live resultater




Divkovic som 8’er?

Skrevet af Philip, 7 timer siden

Jeg har længe spekuleret på hvordan vi kunne løse problemet med den manglende fart centralt. Kunne en løsning være Divkovic? Han har en stor motor, han er hurtig og dynamisk. Til sidst synes jeg at han er blevet gradvist bedre og bedre defensivt. Hvad tænker I om den tanke? 




Deltag i diskussionen




  • Philip
  • Philip
    Top gode
    Top enige
      10. september 2025   

  • Jeg kunne godt tænke mig at se en tre mands midtbane i en 3-5-2 bestående af Divkovic, BT og Nartey/Vallys. Det vil give noget fart og dynamik centralt. Spørgsmålet er så om det er for offensivt.
    2 enige · 2 god kommentar

  • Synes jeg lyder som en forfærdelig ide.
    Hvorfor blive ved med at omskole?
    Divko er kant eller back.
    Han har ikke færdighederne til at spille centralt.
    4 enige
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        10. september 2025   

    • @FremadVestegnen hvilke kompetencer er det du mener, som han mangler for at kunne spille centralt?

    Se 12 flere kommentarer

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      10. september 2025   

  • Ideen med at styrke vores midtbane, er jeg med på.
    Er dog i tvivl om B.T ikke mere er en 8'er end en 6'er.
    Og Divkovic bør vi nok lade blive på kanterne. Men tanken er interessant nok i sig selv.
    Ser ham evt. mere som kant i en 4-3-3 eller 4-2-3-1.
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        10. september 2025   

    • @LJS jeg tror sandsynligheden for en 4 backkæde er meget lille da vi ikke har spillerne til det. Så det ville godt nok overraske mig.

      BT er mere 8’er end 6’er. Problemet er, at vi ikke har nogen 6’er der har noget der minder om fart. Og vi kan ikke hente spillere igen før til januar.

      Jeg kan ikke rigtig se nogen alternativer til Divkovic centralt hvis vi skal spille Cooper bold. Jo måske P men det tror jeg ikke han er god nok til.
      1 enig

    Se 9 flere kommentarer

  • OSLBIF
  • OSLBIF   10. september 2025   

  • Fart og fysisk er så central og væsentlig del af moderne fodbold - og det har vi den grad manglet centralt. Jeg tror sagtens en divko kunne gøre sig gældende der. Personligt ville jeg dog gerne se ham som den position han blev købt ind til - tror han kunne være et bæst der.
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        10. september 2025   

    • @OSLBIF enig det ville jeg også gerne. Men jeg tænker bare, at vi har bedre alternativer til de to kanter/10’ere end vi har til den centrale midt.
     
    • @OSLBIF desværre har han ikke været skarp, når han får chancen for at score
      1 enig

---

  • Brøndby85
  • Brøndby85
    Betalende bruger
      10. september 2025   

  • Mange muligheder er i spil, når truppen ikke har nok af de nødvendige kompetencer.
    1 enig
     
    • Betalende bruger
        10. september 2025   

    • @Brøndby85 stadig mavesur over at din ven blev fyret eller er du bare kronisk negativ ??

    Se 1 flere kommentarer

  • Kan han opfylde rollen? Helt sikkert.
    Ønsker jeg at se det? Katagorisk nej.

    Divkovic har bevist at han er en fighter og at han kan opfylde andre roller end dem man tænker ham til. Jeg er derfor ikke i tvivl om at han (over tid) kunne mester rollen centralt på banen.

    Men han er bare rigtig god på venstre back/wing back/kant, og der mener jeg også man bør benytte ham.
    Jeg har hørt folk skrive at den nye træner ynder at benytte 4-2-3-1 som opstilling. Hvis det ender med at blive sådan holdet spiller, så er der 4 positioner han kan spille, og hvor jeg mener det giver udmærket mening at holde ham klar, frem for at rotere ham ud af position. Specielt da i ikke har kontrakt med ham i længere tid (men forhåbentligt forhandler med ham).

    Han kan optræde på begge backs/wingbacks, han kan optræde oppe på en kant, og han kan roteres ind i angrebet hvis der pludseligt opstår et problem (selv om det ikke ville være optimalt).

    Sidst så er det vel værd at huske på at i ikke ved hvordan holdet stiller på Lørdag, eller næste uge (som nok giver et mere reelt billede af hvad SC tænker i bør gøre resten af denne halv sæson.
    Det er spændene tider vi står i, der er en reel chance for at spillere som mange (jeg i blandt) har sagt var nødvendige på holdet bliver pillet af (jeg tænker Wass). Og at de unge pludseligt får chancen på en helt anden måde.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        10. september 2025   

    • @thorrium Cooper har primært spillet med en 3-4-3 eller 3-4-2-1. Det er kun i Leicester at han spillede med fire nede i bagved og det gik som bekendt mindre godt. Han er generelt kendt for at tilpasse formationen til materialet. Og hvis han gør det i Brøndby ville det logiske nok være en 3-5-2.

      Jeg er enig i at Divkovic skal spille. Det synes jeg bareogså Villadsen og MK skal. Vi har tre super dygtige spillere som alle tre skal starte men der er kun plads til to af den. Samtidigt står vi med store problemer centralt. Jeg tror nemlig ikke Cooper kommer til at bruge hverken Wass eller Spierings fordi de er for langsomme. Det betyder vi har BT, Nartey, Vallys og P til tre pladser.

    Se 3 flere kommentarer
     
    • Betalende bruger
        11. september 2025   

    • @thorrium fordi man er en fighter er det ikke det samme som han vil opfylde den rolle

      Han står tit i forkerte positioner og han er ikke skarp nok til at forsvare sig

      I den rolle kræver det andre kompentencer end være fighter og løbefærdigheder

      Det kræver overblik og fysisk formåen samt at være stærk defensiv

      Divkovic forcer er fart og offensivt ikke defensivt

      At han har forbedret den del er der ingen tvivl om, men slet ikke god nok til opfylde den rolle på banen

    Se 4 flere kommentarer

  • ZnapZ
  • ZnapZ   10. september 2025   

  • Altså jeg ser ham mere som 10'er. Men han skal ikke ind centralt.
    Til dem der tror på en 4-3-3. Det kommer ikke til at ske med nuværende forsvar. I hvertfald ikke boldkontrolerende. Vores centrale er for langsomme.

    Hvis man skal spille offensivt 4-3-3 kræver det kraftigt at midten i forsvaret kan støde med op for at støtte f.eks. BJ i offensiven. Det har vi vist ser hverken Lauritzen eller Jarjar evner. Det efterlader Alves. Det bliver et nej herfra.

    Divkovic er bedst med lidt plads. Det får han på kanten. Han slår ikke vores front spillere af og vi skifter ikke til 5-3-2 imo.
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        12. september 2025   

    • @ZnapZ 10’er kan han i min optik ikke spille. Der er han ikke dygtig nok offensivt. Jeg ser ham som 8’er grundet hans fart, løbekapacitet og hans rigtig fine pasningspil.
      1 god kommentar

  • Betalende bruger
      11. september 2025   

  • En falliterklæring at skulle bruge ham der og det har han slet ikke kvaliteten til på den position.

    Fordi man løber mange meter og en god fighter er det ikke det samme som du har fysisk kvalitet til udfylde netop den rolle der kræver overblik, fysik og stærk defensive evner

    Så KLART nej

---

  • Vainio74
  • Vainio74
    Betalende bruger
      11. september 2025   

  • Bare nej, forskellen fra en kant til en midt er for stor, det er jo nogle helt andre løbebaner man skal kunne holde styr på
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        12. september 2025   

    • @Vainio74 og det er der rigtig mange der er lykkedes med. De bedste eksempel er måske Kevin Diks, som har rigtig mange ligheder med Divkovic.

      Ideelt var der handlet en 8’er men nu har vi ingen med fart centralt og det problem skal løses ellers bliver det ikke godt.





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner