Fodbold live resultater




GFH's formål med Brøndby = Justin Che og Kowalczyk

Skrevet af Philip Sunesen, 3. august 2023

Jeg har undret mig lidt over at den tanke jeg hermed deler ikke er bredere debatteret da det for mig er ret åbentlyst.

Mange har savnet en strategisk udmelding fra GFH og Brøndby om præcist hvad de vil med klubben. Vi hørt lidt vedr. større budget og at spille med om mesterskabet. Derudover har de indgået en værdiaftale der lukker lidt for et full blown flerklubejerskab ala Red Bull.

Sommerens to, efter min mening, mystiske transfers er netop grunden til at GFH har købt Brøndby. GFH har etableret et scouting netværk med Scott McClaclan og Chris Andersson (Data) i spidsen. De scouter hele verden og finder interessante spillere med forretningspotentiale. Nogle vurderes gode nok til Augsburg, nogle til Brøndby og nogle til en tredje klub.
Planen er at de hentes til klubberne, får spilletid og sælges videre med profit. GFH er ligeglad med at flytte spillere fra Brøndby til Augsburg det handler bare om at give dem spilletid, forløse deres potentiale og indløse profit ved salg. Det er den forretningsmodel de har udset sig og det de skal bruge klubberne til.

Jeg tror at de nye ejere har så stor forkærlighed til denne model at det vil komme til at gå meget ud over Masterclass spillerne. Det gør at der nu vil kommer spillere ind som man har investeret mange penge i og derfor vil give lang snor ligesom at hvis en masterclass spiller fx. i en periode ikke har niveau (fx. perioder i starten af Jobbe eller Kvistgaardens udvikling) så hentes der hurtigt en ny ind fra scouting netværket.

Jeg er ikke orange men blot ekstremt bekymret over hvad der skal blive af vores klub og vores kultur i dette ejerskab. 




Deltag i diskussionen




  • Hvis målet udelukkende er profit ved salg, så giver det vel mere mening at bruge en fra MasterClass i stedet for en polak, der først prismæssigt skal indhente en købssum for at generere profit?

    Derudover; hvor passer dyre spillere som Lauritsen og Rasmussen ind i den teori?
    10 enige · 5 god kommentar

  • Jeg tænker ikke at det er mystisk. Brøndby “før GFH” ville da også gerne scoute spillere, hvor vi kunne forløse potentialet - og sælge til en højere pris. Vores scoutingenhed var måske bare ikke så dygtige. Vi skal naturligvis balancere det, så MC stadig kan udvikle sig. Men hvis vi tager sølvpapirshatten på, hver gang vi køber et talent, så bliver det nogle lange år. Ps. Det med sølvpapirshatten er ikke for at tale ned. Synes bare vi skal passe på med hele tiden, at jagte en skjult dagsorden - der jo må være der. Ja, GFH er investorer - og nu har vi fået flere finansielle muskler (hvad mange jo har skreget på). Det kan jo været godt for både GFH og Brøndby. Det er vel ikke enten/eller…
    7 enige · 5 god kommentar

  • Joblar
  • Joblar   3. august 2023   

  • Jeg er enig i at de to køb virker en smule underlige, netop derfor havde det måske også klædt kommunikationsafdelingen at gøre sig lidt ekstra umage da de blev præsenteret, og ikke bare stange de sædvanlige floskler ud, jeg glæder mig ihvertfald til en efterfølgende forklaring, det kan undre at man laver disse typer af transfers i stedet for at få en målmand og sekser på plads, samt at få skippet 8-10 spillere videre, lidt sjov prioritering.
    1 god kommentar

  • Problemet er Indefra og ud, som jeg har nævnt tidligere, stadigt spøger som en af Brøndbys største katastrofer og kommer til at ride os som en mare i en 3-5 års tid frem.

    CV har valgt en strategi, hvor han har fornægtet at kigge ud i andre markeder og kun fokuseret til det danske/skandinaviske markedet.
    I det danske/skandinaviske markedet er vi bag FCK, Malmø, Bodø, FCM, FCN, Rosenborg med flere og vi kan derfor ikke tiltrække de spillere, der skal til for at træde et step op.
    Så nu er vi i konkurrence med suptop klubber på interesse, ala AGF, Randers m.fl. med køb fra klubber i subtoppen af andre de ligaer.(Viking m.fl..)

    Da vi, i vores fornægtelse med Inde fra og ud, har negligeret at opbygge eller viderebygge et netværk i andre lande uden for Scandinavian, er vi nu 3-4 år tilbagestående i forhold til de klubber, der har scoutet og opbygget deres netværk, som feks. vores konkurrenter AGF, Randers, Viborg i vores egen liga.
    Vi bliver derfor nød til at forlade os på GFH's netværk for at finde spillere, der er konkurrencedygtige og store talenter over tid.

    Vores egen scouting afdeling, hvis man ellers kan kalde den det, har nægtet at opfatte fart/acceleration som et parameter på alle pladser.
    Moderne fodbold er fart, fart og fart og derpå stort videresalg.
    Netop de spillere, GFH har fundet, har fart og atletiske og det er op til Brøndby og træneren at forløse det, hvilket jeg tror er en bunden opgave.


    6 enige · 9 god kommentar
     
    • @Sorteslyngel
      Jeg har tænkt samme tanker længe, efter det jeg har set/hørt over en længere årrække.

      MEN hvis det er sandt, hvilket jeg næsten ikke kan få mig selv til at tro, så står det jo virkelig, virkelig, virkeligt skidt til i bestyrelsen. Det må vel være deres største opgave, at sørge for vi har det personale og værktøjer der skal til, for vi er i toppen af Danmark, hvis ikke Skandinavien på scouting og køb/salg.

      Hvis de ikke har sørget for det, så har de svigtet en af deres vigtigste opgave, og ALLE bør forlade deres post, omgående. Derfor kan jeg ikke tro det, det virker for vildt, hvis de ikke har haft store kompetencer på disse områder, og arbejdet hamrende hårdt for at finde de bedste set/up der findes, og heletiden udvikle den sportslige afdeling, tilføre ny viden osv.
      1 enig · 2 god kommentar

---

  • Semperfi
  • Semperfi
    Betalende bruger
      4. august 2023   

  • Vild teori alligevel... En klub der køber spillere som de håber på at kunne tjene på senere... så har man hørt det med... :-)
    3 enige · 10 god kommentar

  • Når man leder efter hullerne i Schweizerosten finder man dem som hovedregel, det er også resultatet i dette tilfælde.

    Hvis disse store talenter som du omtaler, kommer til klubben og spiller sig til en plads i start 11´eren og præsterer så godt i kontraktperioden som strategien forudsætter, så tænker lille jeg, at deres præstationer må have skabt en masse store resultater, der gør at deres markedsværdi når et niveau at klubben kan sælge dem videre med store profitter.

    Hvis sceneriet er som du beskriver det, vil der helt sikkert komme talenter til klubben som ikke opnår den succes der gør at de kan sælges videre med stor profit, disse mislykkedes spillere, deres afskrevne indkøbspriser, lønninger,forsikringer osv. skal indgå i dit regnestykke før du opgør de endelige nettogevinster i strategien,der er også risiko for at nogen pådrager sig en skade som sætter en stopper for deres udvikling osv.

    Jeg håber faktisk du får ret i din teori - for så tror jeg vi står med Guldmedaljer om halsen og er på vej ud i de Europæiske turneringer og så vil de omtalte profitter indfinde sig i form af spillersalg også af spillere af egen avl, alt sammen kan det være med til at bringe klubben tilbage til fordomstider...!

    Det er vel nu ikke så ringe endda - FORA BRØNDBY

    4 enige · 5 god kommentar
     
    • @Rasmus Stephansen Hvordan kan Brøndby stå med guldmedaljer om halsen i det nuværende set-up?

      Vi taber jo efterhånden mere på hjemmebane end vi vinder. Vi kunne starte med et nyt trænerteam og så derefter få en ny sportschef ind som kan implementerer en spillestil og rydde op efter hans forgænger - så kan vi måske en dag snakke om guld, lige nu er det en utopi at tro på.
      3 enige · 2 god kommentar

    Se 5 flere kommentarer

  • Hvis GFH skal sælge Kowalczyk og Che med profit, skal de jo beviseligt blive succeser. Det kan vel kun være godt for Brøndby.
    4 enige · 2 god kommentar

  • KJOE
  • KJOE   4. august 2023   

  • Det ene behøver vel ikke udelukke det andet. Che og den nye polak kunne være et supplement til de MC spillere, der rykkes op om et par år.
    Måske har man set, at den nye U19 årgang mangler de her to profiler og at de vil kunne supplere både U19 og Ligaholdet.
    Det var vel ret beset præcis sådan man gjorde med Slimane. Hentede ham i AB, spillede et år U19 og trænede med Ligaholdet samtidig. Det gik vel meget godt??
    Han scorede sejrsmålet mod FCN, er blevet landsholdsspiller og solgt for et pænt beløb til England.
    Che har en vild fart. Han bliver super spændende tror jeg.

    Det er meget nemmere at lære en hurtig fodboldspiller at blive endnu bedre til fodbold end at lære en langsom fodboldspiller at blive hurtig.
    5 enige · 3 god kommentar

---





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner