-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Kære Brøndby Fans.....
"Modefiasko eller genialitet? Brøndbys mest udskældte trøje nogensinde splitter fans"
Den nye udebanetrøje, vil med tiden blive en af de helt ikoniske spillertrøjer......Måske noget af en vild påstand, hvordan kan du skrive sådan en omgang sludder.....??
Ifølge Sport.dk er vi fans reaktioner overvejende hårde: mange kalder trøjen “den grimmeste, de har set,” og flere spørger om det var en joke.
Hvad tænke vi så om trøjen om 5 år?
Hvis trøjen allerede nu skaber så megen debat, kan den med tiden blive opfattet mindre kontroversiel, men trøjer, der floodes med kritik ved lancering, kan med tiden blive kultklassikere for fans der elsker Retro og kontrastfyldte historier, hvor den ender i samlinger – ligesom tidligere ikoniske kits, som blev elsket for deres særheder.
Det er modigt at involvere den tidligere statsminister og en kendt kreativt modedesigner i et team omkring skabelsen af en fodboldtrøje – det giver både autenticitet og en interessant historie og Brøndby viser sig igen som en klub der går forrest og sætter sig selv på spil....
Nogen der helt sikkert synes at trøjen kan noget ekstraordinært er vores hovedsponsor, Betano, trøjen laver allerede så meget larm og nu i tv til morgen var trøjen genstand for en debat på tv 2 hvor Helle Thorning-Schmidt var i studiet, i klædt trøjen, hvor hun sammen med en modekommentator fortalte historien om tilblivelsen af trøjen hvor Betano opnåede en kæmpe eksponering, som den hedengangne rejsekonge Simon Spies sagde, dårlig reklame er også reklame......
Men fodboldfans ønsker ofte, at kits taler direkte til klubbens ånd og glorie. Her kolliderede kreativitet med fansenes forventninger, og det er klart, at trøjen ramte ved siden af i første omgang, men designteamet har indiskutabelt skabt noget helt nyt.
Om 5 år – når trøjen har opnået Retrostatus – vil den minde os om, at fodboldmode kan udfordre, provokere, men også blive husket.
Tror du trøjen går hen og bliver en ikonisk Retor-trøje...??
Deltag i diskussionen
Joblar 28. august 2025
Semperfi
Betalende bruger
28. august 2025
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Semperfi
Betalende bruger
28. august 2025
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Semperfi
Betalende bruger
28. august 2025
Kimbjurfort 28. august 2025
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Jeg er sikker på hun er fan af klubben og hendes gratis arbejde med trøjen handler om kærlighed for den ikke opmærksomhed
Helle er BIF fan
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Semperfi
Betalende bruger
28. august 2025
Men igen så mener jeg bestemt hun måske ikke lige har tænkt over de følelser hun træder og den arrogance ikke er noget vi som fans kan lide
Men at man sletter den med det samme vidner også at man respektere os fans
Er der noget jeg forbinder fck og fans med er det NETOP arrogance og det er faktisk det jeg virkelig ikke kan lide ved spillere, ledelsen og fans de er røv arrogante og derfor er jeg heller ikke fan af den klub da det strider imod ALLE mine værdier jeg sætter højt
Kimbjurfort 28. august 2025
Sceptic III 28. august 2025
Sorteslyngel
Betalende bruger
30. august 2025
At man ikke kan lide den er sku fair nok, så må man droppe købe den, men at svine hende til og alt det der gøres i medierne, også med det seneste opslag hun meget uheldigt kom med omkring sidste års flotte trøje hvor man ikke talte den op men mere ned, det er selvfølgelig et stort selvmål af hende.
Men omkring trøjen så går jeg ikke op i udebane trøjer, det vigtigste er vores hjemmebane trøjer som er de gule, at der er en sæsons trøjer mange ikke kan lide er fair nok, kan klart bedre lide den fra sidste år.
Bastiano 28. august 2025
For den er da med afstand den grimmeste trøje der nogensinde har været i ligaen.
Og så er jeg fløjtende ligeglad med, hvad en erklæret FCK-fan som Helle mener hun bidrager med.
Trøjen er afskyelig. Længere er den ikke.
Du kalder dig selv for arbejder i politiet, dine mange skriv viser dine løgne herinde
Hvor mange gange står du reelt på stadion, at du kalder Helle for erklæret fck viser bare hvor uvidende og afstumpet du egentlig er.
Helle har flere gange erklæret sin kærlighed til Brøndby er det svært at forstå, eller skal du have det skåret ud med pap og papir
Bastiano 29. august 2025
Hvor mange gange jeg har stået på stadion har jeg ikke tal på, tallet er vel reelt også underordnet, men vi er på den anden side af 200 gange. Jeg kommer blandt andet til kampen mod FCM i weekenden.. gør du? Jeg var med i Frankrig, hvor var du henne der? Den 21. Skal jeg faktisk arbejde, på stadion i Aarhus.. tager du med der og hilser, eller bliver du igen hjemme?
Og, hvis du var ligeglad, så havde du ikke svaret min kommentar. Men du er jo ikke ligeglad. Du er alt andet end ligeglad.
Mener dine provokationer er afstumpet og dine nedladende kommentar for en fan der har lagt energi og tid GRATIS i det for noget hun og måske andre synes den er ok.
Men din måde fortsætte med kalde hende Fck fan på trods hun IKKE er det og FLERE gange bekræftet modsat. Men et begavet menneske ville kunne lægge to og to sammen, tror du selv på at BIF ville give en fck fan til opgave lave BIF trøje design, det er da det dummeste argument jeg længe har hørt at du tror det.
Men for mig viser det desværre der ikke er så meget rykke med og dine løgne med du er politimand og arbejder der, viser også om en der taler usandt, nok det samme som de gange du hver gang tager med på udebane.
Nej jeg kommer til de fleste hjemmekampe som er muligt, jeg har igennem mange år været på Sydsiden tidligere og nu langsiden, jeg er familiefar og det er nummer 1 men støtter altid klubben og altid gjort det.
Jeg har gjort en masse ting for klubben, som min familie også har, det er gjort af kærlighed ikke for at fremhæve om jeg tager udebane ture, det har jeg gjort da jeg stod på sydsiden, nu foretrækker jeg at se kampen hjemme på TV med familien eller venner og komme på stadion hjemme.
Nogen få gange pr sæson tager jeg ud og ser kampene og støtter holdet, men når man har gjort det i mange af sine unge år og har været der hele vejen og er der stadigvæk, så mener jeg at jeg har taget min tørn for denne klub, som min familie og jeg elsker og gjort MERE end de fleste har... Så ikke sagt for meget og her taler jeg om mange ting......
Slut herfra, de eneste skriv der kommer fra dig er negative og provokationer, derfor skrev jeg du er afstumpet...
Du kalder en BIF fan for fck fan på trods af hun i mange år i medierne bekræftet hun er BIF fan, det finder jeg også provokerende og afstumpet.
At du ikke kan lide trøjen er en ting, men ligefrem kalde den afskyelig for nogen der gjort deres bedste og gratis finder jeg respektløst.
Bastiano 29. august 2025
Det skulle jo så ikke være første gang.
Politik til side: Trøjen er jo bare virkelig virkelig ikke køn. Der er jo intet ved den der er “Wow den er flot”-agtig.
Ses vi på stadion i weekenden og i Aarhus i September?
Jeg giver en platte hvis du tør :)
Jeg er fra Vestegnen så om jeg tør :))) du kender mig ikke, men igen jeg er familie far og mit liv har taget en drejning den dag det skete og til det bedre.
Jeg er ikke på stadion som jeg skrev er de fleste kampe nu på TV ude og nogen få gange gør jeg det, men skal passe ind med børnene.
Ja jeg kan heller ikke lide trøjen, men hun ligger arbejde gratis i det og jeg har læst mange steder hun bekræfter at hun er BIF fan den ene gang og uheldigt udtalte noget positivt om FCK var en fejl fra hendes side, det har hun nu i mange år sagt.
Men synes det er fint du og andre støtter holdet i alle udekampe respekt for det, har jeg også gjort meget mere end nu i min ungdom da familie og alt det ikke kom med indover. Men jeg har stor respekt for dig og andre der gør det SÅ LÆNGE DET ER UDEN VOLD OG HÆRVÆRK.... samt de ikke sætter sig før klubben med pyro der skader vores klub økonomisk.
Bastiano 29. august 2025
Kommer du? Eller bliver det endnu et no-show fra dig?
Broder Salsa
Betalende bruger
28. august 2025
For har sovet ELENDIGT og været på WC par gange, nerverne er ude på tøjet og har det som jeg skal til eksamen igen.
Men synes det er fair nok nogen vil skrive om det, vi kan jo bare lade være med kommentere på det.
Men mine tanker er 100 % på kampen i aften, har meget svært ved at holde fokus, men på en måde er det også rart ikke kun tænke på kampen for jeg kan mærke er ved køre mig selv helt op og fanme ved gå til det bliver meget lange 11 timer vente....
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Det er dagen der vil blive husket og komme ned i historie bøgerne, denne kamp har enorm betydning for klubben at komme ud af det europæiske hul vi har været i længe
At slå et hold ud der har 750 millioner i budget vil være en stor bedrift og vi kan også få måske på sigt bedre spillere ind og solgt på sigt vores spillere for mere
Med den synlighed de får ved vi slår vores navn fast i Europa samt holder vi også bedre på vores bedste folk
Så mener ikke det er normal torsdag og efter 22 i dag så er det en torsdag vi måske ikke vil glemme
Hold kæft jeg er røv nervøs spændt alt på en gang så mener ikke det er en torsdag som andre dage på året denne er særlig
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Vi er store underdogs, tror ikke vi kan slå Strasbourg.
At komme med i et Europæisk gruppespil er et stor mål for klubben, jeg tror bare ikke vi tager det skridt i aften, synes vi har haft for svært ved at score nok mål, håber jeg tager grueligt fejl, mine forventninger til aftenens resultat er meget lave.
God kamp.
---
Det eneste jeg mener hvor hun er lidt uheldig er kritikken mod sidste års udebanetrøje, det opslag har hun klogt fjernet igen. Hun er BIF fan også selvom hun før udtalte sig om FCK så har hun mange gange sagt kærligheden er til denne klub og det er vores tidligere statsminister som jeg egentlig godt kan lide, som viser klubben respekt.
Derfor mener jeg også det mindste vi kan gøre, er at gøre det samme. Hun har lavet det gratis som jeg forstår, respekt for det.
Detvender 28. august 2025
Jeg er dog ikke til at det er bløde cirkulære former der er på det gule nederst, jeg tror det havde givet et federe spil hvis det var i takker el.l. Her kunne man også lave overgangen til blå på en anden måde, så vi ikke fik den grønne neon farve med, som jeg er en smule ked af er kommet ind i det.
Alt i alt, har jeg så småt overbevist mig selv om at den faktisk kan rigtigt meget, og jeg ønsker ofte at en fodboldtrøje er unik og har en anden historie til. Og det har denne.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Synes trøjen kan noget helt særligt, når den evner at rejse en debat som den vi har her - ligesom kunst kan skabe glæde, forargelse, skuffelse osv. - den lille havfrue var aldrig blevet så ikonisk hvis Jørgen Nash ikke havde savet hoved af hende dengang for mange år siden.
Detvender 28. august 2025
Har ikke set interviewet - har dog samme holdning til hende som dig - uagtet hvad hun før har sagt/gjort med fck.
Omkring nedre del, giver det mening det du nævner - synes dog selv at overgangen mellem gul og blå flinke være bedre hvis man have lavet det som eks Nigerias 2018 trøje, hvor man spillede mellem gul og blå, indtil den gik i 100% blå.
Hvis det give mening, så man slap for det grønne :)
Rise in love 28. august 2025
Men tænker det der er en løs krave man kan holde/hive måske ikke er så hængsigtsmæssig.
Detvender 28. august 2025
Mauer 28. august 2025
---
#1964 28. august 2025
Umiddelbart er det jo fedt at en trøje kan skabe så meget debat. Det må designerne være ret tilfredse med. Jeg kommer ikke til at købe den, men jeg kan sagtens forstå hvis andre gør.
Det var sådan et politiker svar, men det er sådan jeg har det med trøjen :)
Detvender 28. august 2025
Men personligt ville jeg have ønsket mig opvarmningstrøjen, for det er en af de fedeste trøjer jeg længe har set specielt i Brøndby/danmark!
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Kunstværker uden kant eller vedkommenhed på det ene eller andet plan for bliver kunst - det bliver bare ikke til stor kunst.
Vonschultz 28. august 2025
thorrium 28. august 2025
1) Youtube videoen der lancerede den havde alt fokus på Helle, og ikke på trøjen.
2) Trøjen er super grim.
Jeg er stort set ligeglad hvem det er der lancerer trøjen, hvis ikke det er nogle fra Brøndby der er i fokus, eller designeren (eksempelvis Christian Stadi fra Hummel), så gider jeg ikke høre på personen. Jeg vil hellere se folk i trøjen med fede visuel og god baggrunds lyd.
Totalt fejlskudt.
Trøjen i sig selv er pisse grim, vi er måske blevet forvent og forstiller os langt mere end hvad vi burde. Men når vi har fået acceptable/fede trøjer i en årrække så bør vi også have lov at sige det når ting falder igennem.
Tror salget kommer til at være lavt, meget lavt. For den er ikke stilet, den er ikke sej, den er ikke fed. Den er gyselig.
Ja og så hjælper det ikke, at vi har muligheden for at købe kvindernes trøje som ikke har betano plasteret på brystet.
Totalt selvmål af klubben, både i det produkt de lancerer men også på den måde de gør det på.
...
Så er jeg ellers ret ligeglad med at Helle har været inde over. Hun er mig totalt ligegyldig. FCK-strigle som hun er.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
---
Perikles 28. august 2025
Jeg har kendt Helle i 25 år, og hun har aldrig lagt skjul på, at hun er Brøndby-fan.
Baggrunden? Hun er født på Vestegnen – og sidst men ikke mindst: Per Bjerregaard var familiens læge! Vi har haft mange sjove samtaler om det gennem årene.
Så ja – Helle er Brøndby-fan. Men selvfølgelig hepper hun på FCK, når de spiller i Europa.
Og helt ærligt – hvis det her er vores største problem, så har vi sgu ingen problemer!
Bom. At trøjen er grim er en anden diskussion, men ja, den skal nok blive retro med årene, hvor man kan mindes dengang, vi spillede i en klovnedragt.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
thorrium 28. august 2025
Og?
At man er fra vestegnen betyder ikke at du holder med Brøndby.
Synes det er helt fair du er fan af hende som person, du vil ikke høre et ondt ord om hende fra mig (direkte). For man skal have lov at være fan af dem man har lyst til.
Men jeg synes denne debat omhandler for meget hende, og for lidt trøje.
Trøjen er grim, den clasher med hvad vi har været vant til de sidste år. Og jeg tror den fejler fælt salgsmæssigt.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Jeg er sikker på denne trøje vil opnå en helt særlig status og blive et samleobjekt om 10-15 år.
Jeg har da aldrig påstået at fordi man er fra vestegnen at man holder med Brøndby, nogle holder med Rødovre Mighty Bulls......
God kamp....!!
thorrium 28. august 2025
I så fald kan jeg ikke se sammenhængen mellem at hun er fra Ishøj (vestegnen) og at hun skulle holde med Brøndby, som ellers er blevet bragt op.
Jeg er ikke i tvivl om at det kan blive et samle objekt, men det ved du vel lige så godt som jeg, ikke er ens betydende med at man har kunne lide trøjen.
Blot at nogle få værdi sætter den slags (trøjer), og jo mere sjældent det er jo bedre.
Red Bulls rocks.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
29. august 2025
JA trøjen Clasher med det du / vi er vant ved, men nogle gange er det sundt at udfordre og provokerer de gængse konventioner også indenfor fodboldtrøje design, det giver anledning til at vi alle vender og drejer vores holdninger og meninger til designet af fodboldtrøjer, en debat ingen bliver dummere af men som vi kun bliver mere afklaret af og, så har vi faktisk udviklet os......
thorrium 30. august 2025
At man er fra Vestegnen er sku da ikke ens betydende med at man holder med vores klub. Rasmus nu siger jeg det igen, du forsøger at højne niveauet her inde, men så må du også lade være med bevist at lade som om du er ignorant.
Ja de kan så fint provokerer med trøjen, men når der så ikke bliver solgt nogle og når dem der går mest op i klubben (de mest vokale) siger den er nederen, så bør man måske lytte til dem, frem for at klappe i hænderne.
Jeg vil gerne blive modbevist, jeg håber da den sælger stort! Jeg kommer bare ikke selv til at bruge en eneste krone på den, og jeg kan ikke forstille mig at hverken de ''hardcore'' fans eller den gængse fan fra Falster ville finde på at købe den.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
30. august 2025
Jeg har ikke forholdt mig til om den nye trøje sælger stort, jeg har påstået at trøjen om 10-15 år vil have status af en ikonisk trøje som bliver et objekt for samlere.
thorrium 30. august 2025
Så du har aldrig mødt en Brøndby fan der kommer fra København, Jylland, Odense eller udenlands?
Eller en FCK fan der kommer fra eksempelvis Ishøj.
Hvis trøjen er fed vil den sælge, er den ikke vil den ikke. Hvis den er fed, bliver den også et samlerobjekt på samme fod som hvis den er hadet.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
31. august 2025
Det er hovedreglen, selvfølgelig vil der være undtagelser.
Jeg har for sjov spurgt et par AI Chat robotter som også peger på Brøndby som det mest logiske valg, det ene svar lyder sådan:
Vokser man op på Vestegnen, er Brøndby IF næsten altid den mest oplagte klub at blive fan af.
God kamp......
Bastiano 28. august 2025
Det er jo rystende at der har siddet nogen i klubben og tænkt “Det der, det er en god idé!” Og så accepteret det makværk.
Der er jo intet, som i intet der er flot ved den.
Fra kraven, til fordeling af farver for slet ikke at tale om bunden og pasformen.
Den er simpelthen gennemført grim.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
28. august 2025
Bastiano 28. august 2025
Farvevalg, kraven, den gyselige overgang i bunden skriger jo “grim”, sådan på den helt store klinge.
Det er den en af de grimmeste trøjer, jeg nogensinde har set.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
30. august 2025
Studenterbrød 30. august 2025
Hvad der er grimt i dag, kan være smukt om 10 år….