-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Nu har jeg set 35 min af Benfica og fcm. Nøjh hvor spiller Benfica hurtigt, og deres pasning afleveringer er præcise. Hvis Basel spiller Sådan i morgen, så bliver vi spillet ud! Håber virkelig at Niller ser kampen.
Har været inde og se Basel's sidste kampe, og de har ikke spillet helt godt. Men de er en liga bedre end superligaen. Vi skal edermandeme løbe stærkt på torsdag, og lave minimal fejl i forsvaret!
Hvad tænker i ?
Deltag i diskussionen
thorrium 2. august 2022
Fan_passion 2. august 2022
Det kan godt ende med en 6-0. Men vi må ikke undervurdere Basel. Vores trænings pas og styrke løb er anderledes i suppen end i andre ligaer. Hvis vi skal kunne følge med, kræver det fart.
thorrium 2. august 2022
Flange
Betalende bruger
2. august 2022
Det er ikke umuligt, men kan selvfølgelig være slemt nok!
Jeg tror til gengæld der også er en klasse op fra Basel til Benfica (eller f.eks. Salzburg, som vi var uheldige at trække sidste år...)
Fan_passion 2. august 2022
Nu skal vi passe på, hvad vi siger omkring Basel. Vi skal ikke tage det for let.
thorrium 2. august 2022
Brøndby ca 25 mil
Basel 35 mil
Benfica... 250 mil.
Ta det som du vil, men det er bare super svært ikke at sige at der ER klasse forskel på Basel og Beni.
Fan_passion 2. august 2022
thorrium 2. august 2022
Basel er vurderet af dem som ser dem spille som værende bedre end os, men de burde være at tale med. Kampens resultat er muligt.
Basel 2012 vs 2022 er forskellige størrelser. Ikke sove på det, drengene skal ville det. Men hvis vi havde en Wass og en angriber som scorer på bare 1 ud af 4 chancer, så tror jeg vi ville være favoritter.
Fan_passion 2. august 2022
Så havde det også set lidt anderledes ud, med en wass og angriber der kan score mål. Så havde jeg måske som fan også kunne ligge mig lidt tilbage på laurbærbladene, og tænke, at vi nok har en chance.
Flange
Betalende bruger
3. august 2022
Hans 2. august 2022
Fan_passion 2. august 2022
Jeg kunne ikke være mere enig! Det bliver i hvertfald spændende på torsdag!
jeffchr 2. august 2022
Hans 3. august 2022
Laasss 3. august 2022
Det betyder vel at det er fuldstændig ligegyldigt hvor man henter fra, så længe holdet fungere.
Hans 3. august 2022
19Magic64
Betalende bruger
2. august 2022
---
Kristianbs 2. august 2022
Bastiano 3. august 2022
Han må, naturligvis, have et andet kendskab til Basel end det man ser på TV.
Jovist, det er noget tid siden han var der, men hvad jeg kan læse mig til er det stort set samme setup. Han må kende til ét eller andet, der kan bruges taktisk, fx hvad han ved var problematisk at spille overfor med deres system. Så kræver det måske at vi justerer lidt selv, men hvis det er det der skal til..
preben
Betalende bruger
3. august 2022
Hvordan bliver vi i stand til at byde Benfica op til kamp og vinde?
en markedsværdi på 250 mio , som en anden her på siden har fundet dem opgjort dem til, skyldes jo ikke mindst attraktiv fodbold , hurtige og boldsikker spillere og et godt team
og så vidt jeg ved , helt uden at sælge ejerskab , men med et intensivt sponsorarbejde, hvordan går det i Brøndby,
i Haderslev har lokale overtaget klubben, måske skulle Palmå tage kontakt til dem og blive inspireret, det er i hvertfald rigtig længe siden der er offentliggjort nye væsentlige sponsor kontrakter i Brøndby, er det fordi der ikke sker noget ….
Nå men bestyrelse og daglig ledelse , så selvfølgelig kampen og er blevet inspireret ud over det sædvanlige og barsler sikkert meget snart med en gevaldig plan for udvikling ikke blot af dem der producerer , spillere, hold og team, men også en realistisk og storstilet plan for bla sponsor indtægter, finansiering , således at vi allerede om to år møder Benfica og slår dem på Brøndby stadion ….?
Joblar 3. august 2022
skj6986 3. august 2022
skj6986 3. august 2022
Men ellers enig. Befinca og Basel er vist to helt forskellige størrelser og Basel imponerede ikke i forrige runde mod et upåagtet hold.
---