-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Indkast.dk skriver at Hany ligger godt til i løbet til at blive MVP i MLS.
LIdt stats
En meget flot sæson for den gode Hany - som kunne danne grundlag for et snarligt salg tilbage til Europa - men er der noget i det for os - har vi en videresalgsklausul på ham?
Links
https://indkast.dk/nyhed/203736/eksperterne-enige-hany-mukhtar-bedste
https://www.transfermarkt.com/hany-mukhtar/profil/spieler/146155
Deltag i diskussionen
mp80 15. october 2022
19Magic64
Betalende bruger
15. october 2022
Peter Bak 15. october 2022
Transfermakt har ikke altid ret - men de har et fint datagrundlag for at vurderer spilleres værdi. De vurderer Hany sådan her
Jul 2017: Salg til Brøndby for 1,5M € (med en vurdering på 2,5M €)
Dec 2018: 3,5M € (højeste vurdering i Brøndby)
Jun 2018: 3M €
Dec 2019: 2,7M €
April 2020: 2M € (første vurdering i Nashville)
Det kunne, om ikke andet, indikerer at vi fik markedsværdien for ham og at han var på en nedadgående trend ift værdi da vi sælger ham. En trend som fortsatte lidt efter salget. Det er heldigvis for ham og muligvis også for os noget der har ændret sig.
19Magic64
Betalende bruger
15. october 2022
Peter Bak 15. october 2022
RommeTilPhiriOgSå
Betalende bruger
15. october 2022
At sige, at vi solgte ham for langt under værdi, synes jeg også er at sætte den lidt på spidsen. Så vidt jeg husker, fik vi cirka 23 mil kroner for ham, hvilket er mere end 100% af det beløb, vi selv hentede ham for.
Det folk glemmer er, at Hany ALDRIG havde været tilgængelig for os, hvis ikke Zorniger havde været træner, samt at vi havde en mindre koloni af tyske spillere. Hvornår har vi hverken før eller siden hentet en ung, talentfuld spiller fra Benfica/Red Bull koncernen eller tilsvarende niveau, som ikke har en relation til Brøndby ala Wass?
Mukthar havde 1 1/2 år tilbage af sin kontrakt, hans kæledægge-træner var der ikke mere, og hans sidste tid i klubben var han altså ingenlunde ligeså afgørende, som han var i eksempelvis lige ved og næsten sæsonen. Han var faktisk en del skadet, så vidt jeg husker mod slutningen. Derudover havde vi ikke solgt en brugbar spiller til udlandet for et højt beløb siden Agger, hvorimod vi nu har stærke cases som Jobbe, Frendrup og Uhre, der nu render rundt og gør vores image væsentlig bedre.
Så med det in mente, synes jeg egentlig at små 25mil var ganske fint at få for ham. Alternativet havde nok været meget mindre, hvis vi havde holdt fast i en spiller, der heller ikke havde den store lyst til, at fortsætte i superligaen.
Dejligt at se, at han har succes i USA. Og fedt billede han fik taget med Uhre, da de mødte hinanden derovre.