-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Brøndby har i årtier haft en selvforståelse som en klub, der kan udvikle egne spillere. Som en klub, hvor Masterclass ikke blot er et brand, men en bærende del af identiteten. Alligevel viser historien, at der er ét punkt, hvor fortællingen og virkeligheden ikke altid har fulgtes ad: Evnen til konsekvent at føre egne spillere hele vejen - fra talent til førstehold og videre til salg.
Det er ikke et spørgsmål om, hvorvidt Brøndby kan udvikle talenter. Det har klubben gentagne gange bevist. Spørgsmålet er, om Brøndby har været tilstrækkeligt dygtig til at etablere en stabil pipeline, hvor egne spillere både bliver en sportslig rygrad og en økonomisk sikkerhed.
Den udfordring er i dag mere presserende end nogensinde.
Markedet for danske profiler i Superligaen har ændret karakter. Danske spillere på et dokumenteret højt niveau er blevet (meget) dyre, og de er vanskelige at hente hos direkte konkurrenter. For ikke at sige tæt på umulige - bare se eksemplet Tonni Adamsen i det netop overståede transfervindue. Priserne presses op, og viljen til at sælge internt i ligaen er begrænset. For Brøndby betyder det, at klubben ikke realistisk kan købe sig til et dansk præget førstehold i et omfang, der er bæredygtigt over tid.
Hvis Brøndby i fremtiden vil have danske spillere, der bærer holdet sportsligt, kulturelt og identitetsmæssigt, er der derfor kun én farbar vej: De skal i vid udstrækning komme indefra.
Det gør Masterclass central. Men Masterclass alene er ikke nok.
Talentudvikling uden overgang skaber hverken førsteholdsspillere eller transfers. Uden spilletid, roller og ansvar på seniorniveau forbliver talenter netop det - talenter. En Masterclass uden en tydelig og bevidst overgang risikerer at fungere som et venteværelse snarere end som en pipeline.
Ser man på Brøndbys historiske salg af egenudviklede spillere, bliver den pointe tydelig. Salgene er kommet i ganske små klynger. Enkelte generationer, hvor flere spillere rammer samtidigt, efterfulgt af længere perioder med få eller ingen markante salg. Det vidner ikke om manglende kvalitet i ungdomsarbejdet, men om manglende kontinuitet i transitionen fra talent til førsteholdsspiller.
2025/26 står i den sammenhæng som et markant højdepunkt. Salg af spillere som Mathias Kvistgaarden, Noah Nartey og Clement Bischoff viser, at Brøndby fortsat kan udvikle spillere, som markedet er villigt til at betale betydelige beløb for. Det er en styrke - men ikke i sig selv et bevis på, at pipelinen er stabil.
En pipeline beviser først sit værd, når næste lag allerede er i bevægelse, før det forrige er solgt.
Her er det værd at se tilbage på mesterskabssæsonen i 2020/21. Den sæson bliver ofte husket for det kollektive udtryk, men rummer også en vigtig læring om transitionen fra ungdomstalent til førsteholdsspiller.
Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Anis Slimane var bærende spillere i titelsæsonen. Fælles for dem var, at de ikke blev introduceret som led af en strategi.
For i årene op til mesterskabet havde Brøndby solgt en række erfarne profiler. Det skabte huller i truppen, som ikke blev lukket ved at købe færdige løsninger. I stedet blev unge spillere skubbet ind på holdet - ikke som et strategisk ideal, men af nødvendighed. De fik ansvar tidligt, begik fejl og opbyggede erfaring, i god tid før mesterskabssæsonen for alvor ramte.
Pointen er ikke, at tvang er en ønskværdig strategi. Pointen er, at Brøndby i den periode høstede gevinsten af en overgang, der allerede var i gang. Mesterskabet i 2020/21 var ikke et brud med Masterclass-tanken, men kulminationen på et års - i praksis tvungen - integration af de unge spillere.
Den læring er central i dag.
Overgangen sker nemlig ikke af sig selv. Den kræver dagligt arbejde. Her spiller Steve Cooper en vigtig rolle. Ikke ved at gøre Masterclass-spillere til profiler fra dag ét, men ved systematisk at gøre dem til en del af førsteholdets hverdag. Når unge spillere indgår i den daglige træning, tages med på træningslejr og bruges i testkampe, reduceres springet mellem ungdoms- og seniorfodbold.
Det er ikke symbolpolitik. Det er håndværk. En måde at sikre, at næste generation ikke starter fra nul, den dag behovet opstår.
Der er samtidig et kontraktmæssigt lag i overgangen, som ofte overses. Spillere under 18 år kan maksimalt skrive treårige kontrakter. Det giver klubben et snævert vindue til både at integrere talenterne sportsligt og overbevise dem om projektet, før der skal forhandles nye aftaler. Hvis en spiller omkring 17–18-års-alderen endnu ikke oplever sig som en reel del af førsteholdets kredsløb, opstår der en risiko - ikke blot for manglende spilletid, men for at spilleren vælger ikke at forlænge.
Det oplevede Brøndby konkret med Clement Bischoff, som gik ind i sit sidste kontraktår, før han blev solgt. Uanset potentiale og niveau pressede kontraktsituationen prisen markant ned. Det var ikke et spørgsmål om manglende tro på spilleren, men om timing. Tidlig integration handler derfor også om at sikre sine aktiver.
Derfor bør blikket nu rettes mod de spillere, der befinder sig i skyggerne af førsteholdet - eller for nogles vedkommende allerede tilkæmpede pladser og minutter. Spillere som Mathias Jensen, Andre Escobar, Tobias Ekstrand, Philip Søndergaard, Raphael Canut, Viggo Poulsen, Jacob Ambæk og William Sonne Schmidt. Der spænder fra etablerede spillere til spillere med de første snif til seniorfodbold.
De nævnes ikke som kommende profiler eller sikre salg, men som det egentlige pejlemærke for, om Brøndby har lært noget strukturelt. Hvis overgangen fungerer, skal de ikke først bringes i spil, når hullerne opstår. De skal være i gang allerede nu - med træning, minutter, roller og ansvar.
At integrere egne spillere kræver plads i truppen, accept af udsving og mod til at prioritere langsigtet værdi over kortsigtet tryghed. Men alternativet er velkendt: En klub, der igen og igen må købe sig ud af problemerne, fordi næste generation ikke står klar.
Brøndby har historisk ikke været stærkest, når klubben har forsøgt at købe sig til sin fremtid. Klubben har været stærkest, når egne spillere bar holdet - og når salgene gav økonomisk manøvrerum til næste skridt.
Hvis Brøndby vil sikre både danske spillere på banen og økonomisk stabilitet i regnskabet, er konklusionen derfor uomgængelig:
Overgangen fra Masterclass til førsteholdet er ikke et supplement til strategien.
Den er strategien.
Og den bliver først for alvor bevist den dag, næste spiller allerede er på vej ind, før den forrige er solgt.
Deltag i diskussionen
Qubert18 13. februar 2026
preben
Betalende bruger
13. februar 2026
olemartin.dk 13. februar 2026
Alexander Lind, som skiftede til FCN på lån med købsoption. Rasmus Carstensen, som skiftede til AGF er eksempler på danskere, som har vist de er profiler i SL, skiftet til udlandet for så at vende hjem igen og slå til med det samme. Sådanne profiler kunne være eksempler på danske profiler man kunne have styrket truppen med.
Tobias Slotsager så jeg fx gerne man hentede til klubben, stort potentiale og har tidligere vist højt niveau.
Egne MC spillere skal matches på et højere niveau, så man bør sende flere ud på leje, gerne i 1. div., som FCM bl.a. gjorde med mange af deres unge spillere, da de lavede den ene aftale efter den anden med fx. FC Fredericia.
Studenterbrød 13. februar 2026
De får også en langt bedre daglig træning i Brøndby end i f.eks. Hvidovre. Ikke noget galt med Hvidovre, men spillerne er bare bedre i Brøndby.
Bornholms_Granit 13. februar 2026
Jeg tror at de spillere der er lige uden for 1. holds truppen eller med på de yderste mandater i truppen vil få mere ud af at blive udlejet til f.eks. Hvidovre og spille fast fodbold end af at træne med i Brøndby og spille for U19 holdet selvom faciliteterne er bedre hos os.
Nikolaj Johansen sagde det meget godt i Masterclass magasinet at man kunne godt mærke at det var noget helt andet at komme op og spille mod et rigtigt herrehold (efter at de havde spillet mod FC Dallas).
LJS
Betalende bruger
Top debattør
13. februar 2026
Man bliver altid bedre af at træne, og spille imod, bedre spillere.
Studenterbrød 13. februar 2026
Bornholms_Granit 14. februar 2026
Studenterbrød 14. februar 2026
Bornholms_Granit 14. februar 2026
Jeg syntes at det vil være ærgerligt at holde på en spiller bare for at ha ham i truppen uden at der egentligt er udsigt til at han får meget spilletid. Ideelt set for mig så var truppen på 23 spillere (2 til hver plads, hvor at et par af dem meget gerne må være hybridspillere som Divkovic + en ekstra målmand) også tilsat 2 - 3 U19 spillere som man ser en fremtid på holdet i.
Jeg kan huske i 21/22 sæsonen havde vi en del MC spillere med i truppen som virkelig bare var fyldspillere og ikke fik meget over 200 minutters spilletid, det var bl.a. Pyndt, Corlu, Bjur, Singh og Friedrich og desværre for dem er det jo ikke fordi at nogle at dem har brændt banerne af efterfølgende.
Studenterbrød 14. februar 2026
John b. Good 13. februar 2026
Af danskere der er blevet hentet hjem de sidste 2-3 år er de eneste relevante for brøndby, uden at tage forbehold for trupsamsætningen og økonomi vel:
Isak Jensen, Tobias Bech, Duelund??, Uhre???
Billing, Magnus Mattson, Røjkær?
Mads Bech, Salquist, Carstensen
Men selv i cases som Tobias Bech har det jo alligvel krævet to sæsoner at få ham på nuværende niveau med 10 mål i sæsonen so far. Så hvorfor ikke bare lade en Viggo få løbende spilletid i stedet. Vores egne MC-spillere er yngre og besidder sandsynligvis et større potentiale end spillere, der ikke klarede den i udlandet.
kasperpedersbaek
Administrator
13. februar 2026
Pointen er at det danske islæt på holdet nu skal udgøres af egne danske talenter (der skal bringe salgene) og så kan man trække “gamle” spillere ala Wass hjem efter udlandet er slut (hvor der jo åbenlyst ikke er noget videresalgspotentiale).
LJS
Betalende bruger
Top debattør
13. februar 2026
Problemet er at vi holder for meget fast i fortiden.
Det dogme skal vi ligge bag os.
Vi skal skabe os en ny fremtid hvor vi følger med tiden.
Vi er lidt for meget en sovende kæmpe, der holder for meget fast i fortiden.
LJS
Betalende bruger
Top debattør
13. februar 2026
Godt spørgsmål.
Den vil jeg lige reflektere over lidt.
Deal ;'))
---
Men jeg er lodret uenig med dig Gammelby, Vallys, Greve, Bundgaard mange spillere er kommet ind den vej
Det handler om vi har en udenlandsk sportschef der går andre veje.
Adamsen kunne man uden problem have købt men en spiller der kan hentes gradvis til sommer og med 1/2 sæson tilbage vil man ikke ud smide så mange millioner efter
Tingene har ikke ændret sig så meget som din kronik giver udtryk for
Vil man hente kvalitet så er det også muligt, men den danske liga er mere anerkendt for dansk succes i udlandet og klub plan der gør priserne er hævet men bestemt ikke umuligt at hente talent eller gode spillere
Det er Bundgaard og Vallys gode eks på og de var ikke gratis
kasperpedersbaek
Administrator
14. februar 2026
Min pointe er, at Masterclass skal sikre økonomien via salgene til udlandet.
For netop de fire du nævner der, der har Brøndby tjent en meget meget meget lille sum ved de videresalg der kom. Bevares Vallys er så undtagelsen der bekræfter reglen (hvis Brøndby havde sagt ja der for 1,5 år siden til dem der bød dengang). Lige nu er Bundgaard (også før hans skade) heller ikke i nærheden af at kunne sælges for en stor sum til udlandet.
Men som sagt, uenighed skaber debat - og vi skal helst have en kultur, hvor folk har lyst til at skrive, uanset om de så er enige eller uenige - så må det være op til folk der læser, at danne deres egne holdninger.
AB76 14. februar 2026
Jeg er meget enig i specielt din sidste del af dit skriv.
Dette fantastiske forum handler i store træk om at gøre hinanden klogere på Brøndby IF.
Debatere ud fra forskellige holdninger, synsvinkler og meninger på et fornuftigt niveau og uden at blive skrevet grimt til.
Det er ikke vigtigt at vide mest eller om at have ret.
Men igen så synes jeg også der er flere eks der modbeviser det blandt andet Bundgaard og Vallys handlen og før det Gammelby og Greve som mindre handler men i vores stand dengang ok beløb
Jeg ser bestemt ikke Adamsen som noget der var umuligt, men jeg tror at vi skriver med et af deres største talenter og tydeligt vi gået bag Silkeborg lidt her og der fået sat lidt malurt i deres bæger.
Det har ikke gjort det nemmere for os at lande Adamsen, tror faktisk det har haft en betydning for handlen kom i hus. Men det er ikke de få millioner der afskrækker os og tror Adamsen er overvurderet for sine to gode sæsoner i Silkeborg og tror ikke vi vil gå hele vejen.
Men han kommer til sommer gratis og så har vi fået en fin spiller der nok ikke bliver fast mand på holdet, synes mange overvurdere ham herinde
RommeTilPhiriOgSå 14. februar 2026
Det er lidt som om, at du bare vælger at tage det ledige standpunkt, som du som regel gør, men de ''beviser'' du fremfører fortæller jo med al sin tydelighed, at det du påstår simpelthen ikke passer.
Derudover er det igen en ensom konspirstionsteori du fremfører angående, at Silkeborg skulle have set sig sure på os på baggrund af, at ét af deres U17-talenter har valgt at skifte adresse. Som andre brugere tidligere har påpeget, så er Silkeborg (ligesom vi selv er) et aktieselskab. Og du kan simpelthen ikke drive et aktieselskab eller en sund forretning i det hele taget, hvis du render rundt og spiller bitterfisse på den måde, du tror det hænger sammen.
Silkeborg er først og fremmest købmænd. Jyske købmænd vel og mærke, så nogle overordentlige dygtige nogen af slagsen. Det har de bevist ved flere lejligheder tidligere angående spillersalg, hvor de får maximalt profit (og nogen gange mere end det) for deres spillere. JMG, Robert Skov, Sonne m.fl. for blot at nævne nogle eksempler.
Så hverken din påstand om, at vi har haft succes med at købe dyrt ind hos ligarivaler eller din konspiration om, at Silkeborg er tøsefornærmede over en U17 spiller har nogen gang på sig.
AB76 14. februar 2026
Han har helt åbentlyst misforstået kronikken.
Gammelby: købt for ca. 11 mio. kr. Solgt for 0 kr.
Greve: købt for ca. 7,5mio. Solgt for ca. 3,5 mio. kr.
Vallys: købt for ca. 22,4 mio. kr. Solgt for ?.
Bundgaard: købt for ca. 22 mio. kr.
Der skal vel også ske mirakler, hvis Vallys (grundet alder) eller Bundgaard (grundet skader), bliver solgt med en fortjeneste.
Det har i min optik ikke været en god økonomisk forretning.
AB76 14. februar 2026
Det er vi enige om.
Men nu var udgangspunktet jo økonomien i at købe en dansk spiller i superligaen,videreudvikle ham, og sælge ham videre med profit, for at tjene penge på spilleren.
Alle spillere bidrager på et eller andet niveau ved deres tilstedeværelse i klubben.
Der er umiddelbart ingen af de 4 spillere der bliver solgt med profit.
AB76 15. februar 2026
Udgangspunket i denne kronik er jo følgende.
Citat fra Kasper pedersbaek:
Markedet for danske profiler i Superligaen har ændret karakter. Danske spillere på et dokumenteret højt niveau er blevet (meget) dyre, og de er vanskelige at hente hos direkte konkurrenter. For ikke at sige tæt på umulige - bare se eksemplet Tonni Adamsen i det netop overståede transfervindue. Priserne presses op, og viljen til at sælge internt i ligaen er begrænset. For Brøndby betyder det, at klubben ikke realistisk kan købe sig til et dansk præget førstehold i et omfang, der er bæredygtigt over tid.
Kort og godt, det kan som udgangspunkt ikke betale sig at købe danske spillere fra andre superligaklubber og derefter tjene penge på det ved et salg senere.
Alle spillere er i princippet til salg, det er bare et spørgsmål om prisen, men så vil spilleren ikke være bæredygtig over tid.
Af de 4 nævnte spillere er det vel kun Vallys der har givet nogenlunde sportslig værdi i forhold til prisen.
Hvis han på et senere tidspunkt bliver solgt er det nok ikke til en pris der vil overstige købsprisen.
Du skriver og skriver til mig alle steder og eneste der er så ussel nedgøre Vallys og andre er dig rommetilphiri som du gjorde i en anden artikel
Hvorfor bruger du ikke en aktiv profil du er da for længst gennemskuet for at være den du også er herinde rommetilphiri som du også kalder dig for….
Flot du skriver med dig selv :)))
Studenterbrød 15. februar 2026
Lad os nu komme videre…
AB76 17. februar 2026
Jeg har stadig kun denne ene profil, og vil godt frabede mig at blive taget til ansvar for hvad andre skriver til og om dig.
Det har jeg absolut intet med at gøre.
Du må meget gerne komme med en rigtig god forklaring på hvorfor du mener jeg også er profilen tommetilphiriogså?
RommeTilPhiriOgSå 14. februar 2026
Om noget gør den da præcis det modsatte. Det er 4 spillere, der sammenlagt er hentet for +60 mio danske kroner, hvoraf kun én af dem har vist sig at være value for money. 3 af dem har ikke slået til (endnu med én af dem) og 2 af dem endte jo med at være deciderede flops, som vi måtte sælge tilbage til selvsamme klub vi købte dem fra for en brøkdel af den sum vi selv gav.
Du misforstår fuldstændig pointen i oplægget, hvis du forstår det som, at vi ikke kan købe danske spillere fra andre danske klubber. Er/var vi økonomisk uansvarlige nok, så kan vi sagtens smide +10 mio efter Tonni eller +30 mio efter Ejdum/Christian Gammelgaard.
Pointen der forsøges at blive fremført er, at HVIS vi vil have en dansk stamme (Og det skal vi have i min optik), så vil det som udgangspunkt være mere rentabelt at udvikle dem selv, fremfor at betale overpris for ligakonkurrenters profiler.
Og uanfægtet at Vallys har været en gevinst, så har de 4 spillere sammenlagt været en massiv investering med tæt på intet afkast. Ingen af de 4 spillere har gjort, at vi har vundet noget. Ingen af de 4 spillere har været medvirkende til at vi kvalificerede os til Europa. Og ingen af de 4 spillere ser ud til at indbringe i nærheden af den transfersum vi selv smed på bordet for dem.
Derudover er jeg også overbevist om, at en JMG ikke havde kostet 10 mio i dag, men nærmere det dobbelte. Så Kasper har selvfølgelig ret i, at det vil give mest mening for Brøndby at udvikle vores danske stamme selv, fremfor at smide om os med penge til vores liga konkurrenter.
Jeg skriver netop ok de 4 spillere er hentet for penge som sf solgt og jeg har ikke talt noget om sælge det videre beklager du går ind i noget du ikke forstår hvad jeg skriver, det gjorde Kasper og min pointe var intet med det du eller din anden profil skriver om
Jeg skriver netop de 4 spillere er bevis for der handles imellem os og andre og vi god tisk åbne pengepungen for nogen vi ønsker
Vores ønske med Adamsen er ikke stort nok så havde man budt det der skulle til.
Men derudover ikke mere skrive til dig og din profil som ihærdigt også skriver til mig.
Jeg skrev netop de 4 spillere som bevis på at der sagtens kan købes spillere imellem og netop Bundgaard og Vallys som er de sidste to spillere er gode eks på man kan godt købe profiler fra hold hvis vi ønsker det
Kasper forstod min pointe men bare ikke enig men forstod uden problemer alt jeg skrev. Slut
NewY 15. februar 2026
Måske skulle du bare tage tilbage til dit taber hold i Parken nååå nej kan godt se min bemærkning ramte dig hårdt og du følte dig ramt, du kunne starte med vælge ikke læse mine skriv til andre eller var det dig selv nå nej tibblinglove det er rigtigt I er to brugere herinde og du er den ene der bruger flere profiler
Skjult som du I altid opsøger mig herinde I er så gennemsigtige I få personer der opererer med flere profiler.
Du er en af dem tibblinglove som du også kalder dig herinde
Studenterbrød 15. februar 2026
Nu kommer du også med beskyldninger om at Romme benytter flere profiler.
Kan vi ikke en gang for alle høre hvad en bruger skulle få ud af at benytte flere profiler?
Det er trist det fylder så meget for dig, når du er den eneste der går op i det.
AB76 15. februar 2026
Service info:
Han har flere gange beskyldt mig for også at være profilen rommetilphiriogså.
Det må være mig han hentyder til.
Jeg kan ikke gennemskue lighederne, og afventer også en begrundelse for dette.
Jeg vil på ingen måde stå til ansvar for hvad rommetilphirriogså skriver, og jeg tænker at rommetilphiriogså har det på samme måde med mig.
Igen, hvad skulle fordelen ved at have flere profiler være?
Studenterbrød 15. februar 2026
Bornholms_Granit 14. februar 2026
Så skal man kigge efter danske spillere i udlandet så skal man se efter spillere som har bevist sig i superligaen eller en anden liga, men derefter ikke helt er slået til eller som er blevet slået af holdet, eller talenter der er taget ud tidligt og ikke har slået til i en større klub.
Vi har jo gjort det før med lige nu Frøkjær, men før det bl.a. Rasmussen, Lauritsen, Alves, Maxsø, Vigen og Juelsgård, af talenter er der Corlu, Nørgaard og Krohn-Dehli, egentlig ville jeg ønske at jeg kunne nævne flere, men det er ikke noget vi har gjort os så meget i.
RommeTilPhiriOgSå 14. februar 2026
Men ja, ellers har du ret i, at det giver langt større økonomisk mening, at hente de danske spillere i udlandet, hvis det giver mening for både dem, deres klub og os.
Bornholms_Granit 14. februar 2026
RommeTilPhiriOgSå 14. februar 2026
Han mangler stadigvæk at brage rigtigt igennem synes jeg, men har trods alt kun været her siden i sommers - Så tålmodigheden er stadigvæk til stede med ham fra min side af.
Jeg tror (og håber) nu også, at vi nok skal nyde godt af Frøkjærs +100 Championship-kampe, selvom han ikke gjorde det store væsen af sig senest mod Randers.
Måske også for meget at forlange, da han havde været så kort tid i klubben.
Bornholms_Granit 14. februar 2026
Også enig i at det nok er lige tidligt nok at forvente at Frøkjær bare glider direkte ind og dominere, men man så i hans sidste sæson i OB kunne noget og ja to sæsoner i Championship for formentlig også han til en bedre spiller, jeg har i hvert fald håbet for ham.
Jeg syntes at der da er et par stykker i udlandet at man godt kan ha kig på til sommervinduet.