-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
På mandag er der lodtrækning til den sidste og afgørende kvalifikationsrunde i Conference League, og her må heldet meget gerne være med Brøndby. For der er kæmpe forskel på at skulle møde Shamrock Rovers i forhold til Crystal Palace eller Fiorentina.
Her er en oversigt over de 18 hold, som vi kan møde i afgørende kval-runde, hvis vi slår islandske Vikingur Reykjavik i næste runde (og de andre favoritter også vinder deres kampe):
7 hold, hvor vi vil være store underdogs (ifølge Opta Analyst):
Crystal Palace (Eng)
Fiorentina (Ita)
Strasbourg (Fra)
Mainz 05 (Ger)
Rayo Vallecano (Esp)
Anderlecht (Bel)
AZ Alkmaar (Ned)
5 hold på niveau med Brøndby (ifølge Opta Analyst):
Rakow Czestochowa (Pol)
Viking (Nor)
Panathinaikos (Gre)
Sparta Praha (Cze)
Omonia Nicosia (Cyp)
6 hold, hvor vi vil være små favoritter (ifølge Opta Analyst):
Cluj (Rom)
Besiktas (Tur)
Rapid Wien (Aut)
Celje (Slo)
Partizan Belgrade (Srb)
Shamrock Rovers (Irl)
Det allervigtigste må være at undgå de stærke hold fra de store ligaer. Men der er flere andre hold, som jeg også meget gerne vil undgå som fx Panathinaikos og Sparta Prag. Ønskelodtrækningen er uden tvivl Shamrock Rovers.
Det kunne også være interessant med et nordisk opgør mod det norske tophold Viking, selv om det vil være skæbnens ironi, hvis det bliver Henrik Heggheim og Joe Bell, der slår os ud af Europa.
Hvem håber I, at vi trækker på mandag?
Deltag i diskussionen
RommeTilPhiriOgSå 1. august 2025
Nu har vi lige nogle vigtige kampe mod det islandske hold, hvor vi med garanti vil ryge ud, hvis ikke vi får hævet vores skarphed og koncentration inden da.
Men skulle vi gå videre (og det forudsætter selvfølgelig også at de andre favoritter gør) så vil jeg helst trække disse hold fra følgende puljer og i nævnte rækkefølge:
- Shamrock
- Celje
- Viking
- Omonia
- Anderlecht
- Alkmaar
Har taget to hold fra hver af de 3 puljer, men vi må se, om vi kan mønstre at komme videre i næste runde først og fremmest.
Vesterbro Vestegn
Betalende bruger
1. august 2025
Her er de 18 favoritter vi kan trække (plus nogle udvalgte danske hold til sammenligning):
12 Crystal Palace (Eng)
45 Fiorentina (Ita)
54 Strasbourg (Fra)
58 Mainz 05 (Ger)
(81 FC København)
86 Rayo Vallecano (Esp)
95 AZ Alkmaar (Ned)
99 Rakow Czestochowa (Pol)
109 Anderlecht (Bel)
(128 FC Midtjylland)
143 Viking (Nor)
(157 Brøndby)
161 Omonia Nicosia (Cyp)
184 Sparta Praha (Cze)
187 Panathinaikos (Gre)
253 CFR Cluj (Rom)
(256 FC Nordsjælland)
281 Besiktas (Tur)
297 Rapid Wien (Aut)
(331 Randers FC)
344 Partizan Belgrade (Srb)
353 Celje (Slo)
(590 FC Fredericia)
620 Shamrock Rovers (Irl)
Arenzano
Betalende bruger
1. august 2025
Vesterbro Vestegn
Betalende bruger
1. august 2025
Thøgerpålåget
Betalende bruger
1. august 2025
Ellers vil jeg bare gerne trække et hold hvor vi har en realistisk chance. Så ingen Palace, Fiorentina, Anderlect, Strasbourg og AZ.
Drømmen er Celje eller Shamrock. Så heldige er vi nok ikke.
Vi kan jo også være heldige, at et ikke seedet hold slår det seedet hold ud vi står til at møde.
RommeTilPhiriOgSå 1. august 2025
Altså de vil stadig være favoritter mod os, men jeg ser dem ikke på linje med Fiorentina, Mainz eller Crystal Palace.
andreasgh 1. august 2025
Arenzano
Betalende bruger
1. august 2025
andreasgh 1. august 2025
Jeg vil gerne en tur til Tyskland. Jeg vil godt spille mod Bo Henriksen. Og, jeg synes ikke, vores erfaringer med tysk fodbold er helt så dumme igen, at sensationen ikke kunne ligge og lure lige rundt hjørnet. Men jeg kan da godt læse på dit skriv, at du mener mit svar på spørgsmålet om lodtrækningen tenderer forræderi :-)
Men, inden du farer helt i kridthuset og jeg bruger mere krudt på mit svar, så skal vi jo lige en tur til Island.
Arenzano
Betalende bruger
1. august 2025
andreasgh 1. august 2025
Alt tilgivet. Og jeg vil stadig godt til Mainz :-)
Var i Kaiserslautern, Mainz' største rivaler, forrige år og det var en dejlig tur. Der er skønt nede i Rheinland-Pfalz. Mange afgange fra Kastrup mod Frankfurt, så rejsetid og komplikationer herved forenkles, gør det også til en overkommelig fanrejse. Jeg er blevet for gammel til busture.
Ydermere vil jeg glæde mig til gensynet med Bo Henriksen og den ultimative hævn, hvis vi kan give ham første dolkestød i sæsonen 25/26.
Kramer
Betalende bruger
1. august 2025
---
Jensen
Betalende bruger
1. august 2025
Jeg tror de passer godt til os og de har ikke megen Europæisk erfaring.
Det er også et hold bestående at meget få ikke-nordmænd.
Jeg frygter alle syd- og østeuropæiske hold. De har altid en ekstra tænding, så ofte rammer os blødsødne danskere hårdt.
TobiasO 1. august 2025
Værd at kigge på hvem de møder runden inden. Mon ikke Lugano slår Celje ud - og det dermed er dem man kan trække. De er et niveau over os.
Viking skal møde Basaksehir - tyrkerne må være store favoritter der.
Det begrænser sig til få hold, hvor jeg mener vi bør være favoritter:
- Partizan er ikke hvad de har været og skal møde Hibernian. De kunne også være en fin lodtrækning.
- Omonia Nicosia skal man også kunne slå, hvis man vil i gruppespil. Vil også være god lodtrækning.
- Rakow - et niveau under Legia som vi mødte sidst. Dem skal vi også kunne slå, selvom polske hold er bøvlede.
- Shamrock er drømmen.
RommeTilPhiriOgSå 1. august 2025
Som klub er Legia selvfølgelig både større, mere historisk, har flere fans og en mere intimiderende hjemmebane.
Men at kalde Rakow et niveau under Legia på nuværende tidspunkt rent spillemæssigt synes jeg ikke flugter med virkeligheden.
TobiasO 1. august 2025
RommeTilPhiriOgSå 1. august 2025
Vesterbro Vestegn
Betalende bruger
1. august 2025
TobiasO 2. august 2025
mimor1 1. august 2025
CVs Viking i den mellemste gruppe
Øverste gruppe kunne det være fedt at smadre Mainz og Bo H
Brøndby85
Betalende bruger
2. august 2025
---