Fodbold live resultater




Mentaliteten i Truppen?

Skrevet af Bibedibob, 1. maj 2025

Jeg har længe tænkt over det her, og jeg føler at gårsdagens kamp bekræfter det:

Jeg tror vi har et problem med holdmentaliteten i truppen. Jeg ser et klart og tydeligt mønster.

Når der er pres på for at få et resultat, eksempelvis så kan vinde en titel, række ud efter konkurrenterne, og/eller bare er favoritter, så bukker vi under, spiller forsigtigt og ender med at miste point.

- AGF kampen sidste sæson

- Kampene mod Legia

- De sidste 5 runder af grundspillet i denne sæson

- Kampene mod FCN og Randers

- Første halveg mod Silkeborg i går.

 

Omvendt: Når vi ikke er favoritter eller folk ikke "bare" forventer et resultat, så præsterer vi.

- Kampene mod PSE, AGF og FCM i slutspillet

- 2. Halveg mod Silkeborg i går efter vi kom bagud 0-3

 

Og sikkert flere eksempler på begge, som jeg har glemt. Jeg synes jeg ser en tendens til, at vi simpelthen ikke kan klare når der kommer pres på at få et resultat.

Der er pres på i Brøndby, det er der altid. Men skal vi måske analysere mere på mentaliteten i de spillere vi henter ind, for gøre op med det jeg efterhånden vil kalde et kompleks? Eller er problemet på trænerbænken - uaget hvem der sidder der, at truppen får besked på at trække sig lidt tilbage og spille forsigtigt.

Er jeg den eneste der har tænkt det her?




Deltag i diskussionen




  • Du har helt ret - det var intet pres på holdet og træner i pausen i går eller hvad?

    Nogen medfans opfinder problemer, som ikke er der.

    Lad os bare erkende med os selv, at det er svært at affinde sig med pointtab.

    Holdet er fortsat i en opbygningsfase efter Jesper Sørensens afgang, men det vil mange fans ikke acceptere.

    Jeg håber, at spillerne og træner kan abstrahere fra sure og utålmodige fans.
     
    • @Brøndby85 Jeg er hverken sur eller utålmodig. Jeg mener dog ikke vi er i en opbygningsfase. Spillermæssigt har vi hvad der bør være profiler på samtlige positioner. Spillere der alle betragtes som ligaprofiler når de rammer niveau.

      Og mht pres i pausen: Der er altid pres på Brøndby. Min pointe er at ingen forventer at vi går ud og vender 0-3 til 3-3 efter pausen i går. Selvfølgelig håber vi det, men ingen forventer det. Så jeg synes jeg ser en tendens til at når forventingen til et resultat skrues ned, skrues presset automatisk ned, og så hæves niveauet. Vel fordi vi kan spille mere frigjort?
      1 enig

    Se 5 flere kommentarer

  • Det du efterlyser er vindermentalitet - det er sådan med vindermentalitet at det er ikke noget en, to eller tre eller flere spillere bærer, det er noget der over tid, lang tid og mange gode præstationer kan opnås så det bliver en trup mentalitet og det er også igennem hårdt arbejde på træningsbanen, man kan vel påstå at Brøndby i anden halvleg i går viste en form for vindermentalitet, men den manglende total i starten af 1 halvleg - Et hold med en stor vindermentalitet der spiller hjemme foran 23.000 fans i en pokalsemifinale skal sætte sig på kampen fysisk og taktisk, der er vi ikke endnu og der er lang vej, men man kan faktisk vinde både pokalen og medaljer uden at have en stor veludviklet vinderkultur i truppen.
    2 enige · 2 god kommentar

  • Haha, det er sgu meget komisk, at du laver en debat om manglende mentalitet ganske kort tid før, at jeg selv laver en debat, der roser vores mentalitet :-)

    Sådan ser vi jo så forskelligt på det.

    Jeg synes dog ikke, at det er en udpræget tendens, at vi ikke kan, når vi skal. Der findes også flere eksempler gennem sæsonen, der viser det modsatte.

    Nossesparket fra sidste år sidder desværre nok friskt i erindringen hos både spillere og fans. Jeg synes dog, at vi er begyndt at ryste det af os og viser, at vi er et farligt hold, som de andre har det svært imod.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • @RommeTilPhiriOgSå ,

      Men I ser jo ikke forskelligt på det - I er sådan set enige.

      Det er helt rigtigt at BIF er rigtig gode til at komme igen og være underdogs.

      Det er også rigtigt at det kniber med at være favoritter.

      Den ville jeg helt klart grave mere i hvis jeg var træner. Hvis man kan få lidt af underdog-mentaliteten overført til favorit-mentaliteten kommer BIF til at ligne det de var i slut 80/start 90 - og så ser det pludselig rigtig godt ud.
      1 enig · 1 god kommentar
     
    • @RommeTilPhiriOgSå
      Jeg tror egentlig også vi er enige. For holdet fortjener bestemt ros for at vende det og spille super flot efter pausen. Men som du siger når vi virkelig skal, så kan vi ikke.

      Og det er ikke noget jeg forventer Birk eller nogen anden bare lige løser. Men synes det er en tendens der burde undersøges og arbejdes på at ændre.

  • Jeg tror ikke jeg er enig i, at det lige var SIF kampen der gav mig en mistanke om der er noget galt med mentaliteten i truppen. Jeg synes vi i denne sæson et par gange har vist sådan en sløsethed der virkelig kan få mit pis i kog. Manglende tilbageløb, ukoordineret pres på boldholder, ringe samspil på den sidste 1/3 del af banen.
    Jeg synes ofte vi ikke ligner et hold der faktisk har spillet sammen i rigtig lang tid.
    Vi købte ikke 4 nye til startopstillingen sommer 2024.

    I går så jeg ikke nervøsitet - jeg så et sløset presspil og sløse spil op ad banen især i 1. halvleg, hvor SIF så også straffer os usædvanligt hårdt.

    Agf og Legia var en anden historie end kampen i går synes jeg.

    Men grundlæggende tror jeg du har fat i en større fortælling. Prøv at se hvor mange gange BIF er endt over den plads vores økonomiske styrke i ligaen tilsiger at vi ligger. Vi har vel kun 1-2 gange ud af de sidste 15-20 år endt bedre end vi burde (NF mesterskab og muligvis AZ andenplads). Ellers er vi endt på den 3. plads vi bør ligge på eller ringere.
    4 enige · 2 god kommentar

---

  • Mauer
  • Mauer   1. maj 2025   

  • Så længe det er hyggeligt, så skal det nok gå. Det er mentaliteten.
     
    • @Mauer - og hvor har du det fra?
      1 enig





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner