-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Foto: Brøndby IF.
Sent mandag aften tikkede en overraskende nyhed ind for fodboldkommentator og sportsjournalist på DR Sporten og tidligere professionelle fodboldspiller Arnela Muminović, da hun fulgte transfervinduets sidste timer.
Arnela Muminović stammer fra Bosnien, som Brøndbys nye mand på midtbanen Benjamin Tahirović repræsenterer som landsholdsspiller.
Hun har derfor fulgt svensk-bosnierens karriere, siden han var et stort talent i traditionsklubben AS Roma.
Overraskelsen kommer af, at Tahirović nu tager endnu et skridt nedad i karrieren, som det også skete, da han tog fra den italienske hovedstad til den nederlandske. Når hun ser tilbage, giver overraskelsen alligevel mening.
- Han var stagneret i sin udvikling, fordi han ikke har spillet meget i Ajax.
- Brøndby er endnu et skridt tilbage, men for hans karriere og for det bosniske landshold, har han brug for fast spilletid. Jeg tror på, han kan blive en profil, tage det næste store skridt i karrieren og blive et stort salg for Brøndby, siger hun til 3point.dk.
Muminović fortæller, at der hos vores svenske naboer blev talt om et kæmpe tab, da Tahirović i sin tid valgte det bosniske landshold over det svenske.
Han har nemlig hele pakken til at være en altdominerende central midtbanespiller, fortæller hun.
- Hans tekniske potentiale er endnu større. Han er en typisk Balkan-spiller, selvom han er opvokset i Sverige. Det er han på grund af hans teknik, finesse og frækhed i spillet.
Selvom det har været småt med spilletid i denne sæson for Tahirović i Ajax, har han stadig fået sine minutter på det bosniske landshold.
Når Muminović ser Brøndbys nye midtbane-håb tørne ud for landsholdet, vil hun gerne have ham på bolden. Alligevel forbander hun nogle gange, at det sker. Sommetider bliver han nemlig for nonchalant eller overmodig, når han er på den.
Men selvom der er plads til de enkelte forbedringer, ser hun stadig Muminović passe fint ind hos Brøndby.
- Hvis Brøndby gerne vil være meget på bolden og stadig presse, passer han fint ind. Han kan begge dele. Han er god i opbygningsspillet, og så er han svensk disciplineret i forhold til presspillet.
- Jeg synes ikke, han er helt klar til at være helt alene, så han kan være én af to 6’ere eller 8’ere. Han vil gerne være en 6’er, for han kan godt lide at bygge spillet op fra fase 1.
Også personlighedsmæssigt mener den tidligere professionelle fodboldspiller, at der kan ligge et godt match i vestegnsklubbens nyindkøb.
- Han er ikke helt så meget en Balkan-type, som han er en svensk type. Han er meget stille og rolig, men han har også noget krigerisk i sig. Når man ser ham, ligner han svigermors drøm, men pludselig kommer Balkan-temperamentet frem i ham, siger hun til 3point.dk.
Deltag i diskussionen
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
7 dage siden
svak
Betalende bruger
7 dage siden
Ccfidro 7 dage siden
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
6 dage siden
SoHappyMe 6 dage siden
TibblingLove 6 dage siden
Dine tidligere kommentar om Tshiembes begrænsede intelligens var total upassende og usympatisk, denne er i samme kategori..
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
6 dage siden
TibblingLove 6 dage siden
-du burde få et bollespark for at misbruge Supra Societatem Nemo din lille hygge racist..
Kimbjurfort 6 dage siden
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6 dage siden
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
6 dage siden
dueraltjegtænkerpå 6 dage siden
svak
Betalende bruger
7 dage siden
RedRegnskovene
Betalende bruger
6 dage siden
Kristianbs 7 dage siden
Oliver 7 dage siden
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6 dage siden
Oliver_ritz
Betalende bruger
6 dage siden
---
Per Pøl
Betalende bruger
6 dage siden