Fodbold live resultater




Næste Transfervindue - Hvad skal der ske.....?

Skrevet af Rasmus Stephansen, 3. october 2023

Kære alle Brøndby Fans

Vi har fået en god start på turneringen, langt bedre end vi er forvente med og bedre end vi vel havde regnet med.

De 2 sidste transfervinduer er sket i skæret af det nye ejerforhold i klubben og CV har fået et større spillerbudget og det ses på truppen og udmønter sig nu i resultaterne på banen.

HVAD SKAL DER SKE I NÆSTE VINDUE.....!!

CV og hans hold er godt i gang med Januarvinduet, der arbejds i kulisserne og jeg synes også vi her kan begynde at se på hvordan vi synes truppen skal se ud i 2024.

Jeg sætter spørgsmålstegn ved følgende spillere:

Bertram Kvist ( kontraktudløb 2025)

Kevin Mensah ( Udløb 2024)

Sebastian Sebulonsen (udløb 2025)

Patrick Pentz ( udløb 2024)

Thomas Mikkelsen ( udløb 2024)

Mathias Greve (udløb 2025)

 

Kevin M, S.Seb,  skal ud af truppen i Januar vinduet.

Bertram K.  Hans kontrakt udløber sommeren 2025 - jeg tror ikke på han kan bide sig fast i Brøndby og vi kan lige så godt sende ham videre til en mindre klub.   

Mathias Greve, skal sælges mens han er salgbar og vi har brug for at forstærke os på midtbane positionen,.

Pentz skal evt. tilbydes kontrakt - præstationerne bliver afgørende, Clean seets osv.  .

Mikkelsen skal forlænges med ½ - 1 år.  

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Det åbner for tilgang af 4 nye spillere.

Jeg synes målmandsposten og forsvaret er fint besat og vil forstærke truppen med 2-3  midtbanespillere og en konkurrent til Ohi på toppen, det kunne være hjemkomt til Salech.

Den ene midtbane spiller skal være solid defensiv opryder, den / de 2 andre med teknisk niveau minimum på Wass niveau, dog med lidt bedre fart.

Hvis vi kun skal ud og hente 2 spillere ser økonomine fornuftig ud, alternativt kan vi trække Noah Nartey op og bruge 30-35 mio på en klasse midtbanespiller fra en top 7 klub i Europa. 

 

FORZA BRØNDBY....!

 




Deltag i diskussionen




  • men hvis du vil af med både af med kevin og seb seb, så er det vel ikke nok med 4 nye spiller da 2-3 af dem skal være midtbane spiller, hvem skal så være back up for dirko og klaiber på wingbacks ??
    2 enige · 1 god kommentar
     
    • Rasmus Stephansen
    • Rasmus Stephansen
      Betalende bruger
      Top debattør
      Top kommentator
      Top gode
        3. october 2023   

    • @UdlandsDanskeren JA kom med et bud....

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @UdlandsDanskeren
      Rasmus Carstensen

  • Du vil handle fra en top 7-klub i Europa? Arsenal, Barcelona?

    Jeg tænker, vi skal holde på dem, vi har. Købe en klasse boldspillende 6’er. Vi er lidt for sårbare, når Wass ikke kan holde 90 minutter og Greve jævnligt er skadet.

    Hvis Yeboah ikke leverer, kan vi hive Salech hjem, ellers skal han blive ude. Han får masser af spilletid. Evt udleje Ægilius og andre unge, der er langt fra spilletid
    3 enige
     
    • Rasmus Stephansen
    • Rasmus Stephansen
      Betalende bruger
      Top debattør
      Top kommentator
      Top gode
        3. october 2023   

    • @Perikles der skulle top 7 liga ikke klub, en smutter herfra

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      3. october 2023   

  • Mark Brink.
    Spørgsmålet må dog være om Silkeborg vil sælge og om han evt. Hellere vil til udlandet.
    Ser ham som en ideel suppleant til Daniel Wass.
    Og hvad med Jens Stryger Larsen.
    1 enig
     
    • Bjarke
    • Bjarke   3. october 2023   

    • @LJS Jens stryger vil være fedt også lade Mensahs kontrakt løbe ud. Sebseb skal beholdes
      1 enig

  • Af dem du nævner så vil jeg da tilføje til;
    Mensah skal have en rigtig fin afgang, og hvis han er villig kan man godt forlænge et ekstra år da han kan dække flere positioner. Men hans kontrakt bør sættes ud fra at han er reserve spiller med eventuelt performance bump.

    SebSeb skal videre, da han ikke bliver brugt. Jeg har hele tiden sagt jeg mente han burde spille mere, men når det ikke sker så må han jo videre i karrieren.

    Pentz er for tidelig at lave kontakt med (som jeg skriver kommentaren), hvor er Ægidus i sin performance, er der andre målmænd vi hellere vil have?
    Pentz virker som en okay målmand, men helt ærligt så er jeg stadigvæk ikke solgt på ham. Jeg har ikke set nok fra ham (hvilket er en god ting), til at kunne bedømme om han har niveauet. Eller om han havde en god dag på kontoret, alla det vi så fra Mikkelsen i første runde.

    Mikkelsen... han skal sendes ud til den gård hvor man sender gamle hunde og katte så de kan nyde deres sidste dage. Ej manden er ikke god nok, hans top niveau er glimmerende, men hvis han ikke rammer dette, så er han bare blevet for langsom. Kan godt lide ham, men der er ingen fremtid i ham, og hans performance vil kun blive værre.
    Så ser jeg hellere man henter en ny målmand ind, sætter Ægi op som reserve keeper eller henter Holst hjem så vi har en rigtig målmand der kan noget med fødderne.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • Bjarke
    • Bjarke   3. october 2023   

    • @thorrium synes forsvaret fortjener ros med alle de clean sheets. Tror Mikkelsen vil være en god tilføjelse trænerteamet.

      Synes Pentz viser utrolig meget overskud og har en fed udstråling. Om han er fremtiden er for tidligt

    Se 1 flere kommentarer

---

  • Syntes ikke rigtigt der skal ske så meget, vi skal bestem ikke skrive kontrakt med Pentz, men udleje Ægidius og så evaluere hans præstationer i løbet af foråret.

    Eneste sted hvor vi bør kikke efter forstærkning er en offensivt orienteret 6er.

    At købe en erstatning til Ohi virker fjollet så længe man tror på Salech.

    Som andre tidligere har observeret, er det vigtigt at truppen ikke bliver for stor i forhold til intensitet i træningen, så en spiller ind = en spiller ud.

  • Vores wing backs er blevet et rigtigt våben for os nu, ser det som nødvendigt at få ordentligt back up på de pladser!

    Ligner Bishoff kunne være løsningen på den venstre, men hvis SebSeb ikke ses som fremtidig løsning/back up på den højre, skal der hentes til den position.

    På keeper pladsen skal der findes en fast løsning, ved ikke om Pentz er manden, men noget skal der ske..

    Ellers ser jeg med vores nylige indkøb, at vores trup er tæt på komplet..
    1 enig

  • Tvang
  • Tvang   3. october 2023   

  • Synes det er for tidligt at afskrive Sebastian Sebulonsen, tror på ham endnu, og det samme med Yeboah, han er en klon af Ohi, han skal bare lige slibes til. Vi mangler en midtbane som forstærker os, og et alternativ til backs næste år, når Mensah stopper. En ny målmand måske, ellers ser det fint ud, indtil vi sælger nogen
    4 enige · 1 god kommentar

  • Rasmus Stephansen
  • Rasmus Stephansen
    Betalende bruger
    Top debattør
    Top kommentator
    Top gode
      4. october 2023   

  • Daniel Wass fylder 35 år Maj 2024. Vi har over en længere periode kunne se at Wass fysik helt naturligt er udfordret de sidste 15 - 20 min. af kampene. Han er 34 år har rigtigt mange minutter i kroppen +500 kampe, det har sin pris på eliteniveau. Wass har kontraktudløb juni 2025 i en alder af 36 år - Jeg kunne godt tænke mig vi fandt en nærmest 1/1 erstatning, en boldsikker,teknisk spilfordeler med erfaring fra større liga end suppen gerne 28-29 år indtil da vil jeg nyde at vi har en dejlig teknisk fodboldspiller i vores klub som Daniel Wass. FORZA BRØNDBY
    1 enig · 1 god kommentar

---

  • Nu skal folk huske på, at hvis vores nuværende form holder, så skal vi altså spille i 3 turneringer til næste år. Så inden I sælger/giver slip på alle de spillere, I ikke er tilfredse med, så skal vores trup altså nok udvides snarere end slankes.

    - Brink fra Silkeborg ville være en ønske-signing.

    - Solide backups til Kleiber/Divkovic er et must og er umiddelbart dér, jeg ser vores største svaghed. Går én af dem i stykker, så får vi problemer. Justin Che kunne være én af disse, når han kommer retur. Det kommer vel an på, om han har udviklet sig.

    - Målmandssituationen skal løses. Jeg tager gerne Pentz, jeg synes at han har været yderst solid i alle hans kampe. Det er ikke let for en målmand, at komme ind på et helt nyt hold. Men hvis ikke han er aktuel, så skal vi selvfølgelig have noget andet, da jeg hverken ser Mikkelsen (som vel synger på sidste vers) eller Ægidius som værende klar til at være førstevalg.

    - Til næste sæson forventer jeg også, at både Yeboah og Kowalczyk er klar til, at bidrage med mere end hvad tilfældet er lige pt. Forhåbentligt allerede til vinter. Salech kommer også tilbage, forhåbentlig spræng fyldt med selvtillid efter en god udlejning i udlandet, som han har modnet ham.

    - Fortsætter Kvistgaarden sin form, så ryger han senest til sommer. Vallys skal vi kun sælge, hvis der kommer et monsterbud. Her snakker vi 8 mil € eller opefter. Afløserne for Vallys synes jeg allerede vi har i truppen i Evjen og Schwartau.

    Det bliver spændende at se, hvad der sker. Umiddelbart ser det ud til, at CV havde et rigtig godt sommer-vindue med solide signings (Rasmussen, Pentz, Kleiber), gode udlejninger (Bryder mig stadig ikke om de interne GFH udlejninger, men det er åbenbart kommet for at blive) og flotte/nødvendige salg (Anis, Hermansen, Bell, Cappis osv)

    Dertil er vi blevet styrket ift. spillere vi fans havde afskrevet, men som nu har vist, at de stadig har vigtige roller at spille (Rado, Alves og selvfølgelig Divkovic)

    Lad os håbe, at de kommende transfervinduer er ligeså givende.
     
    • Rasmus Stephansen
    • Rasmus Stephansen
      Betalende bruger
      Top debattør
      Top kommentator
      Top gode
        4. october 2023   

    • @RommeTilPhiriOgSå Skal vi op på en trupstørrelse med 26/27 mand??

    Se 4 flere kommentarer

  • preben
  • preben
    Betalende bruger
      4. october 2023   

  • Der skal købes/ uddannes opbakning til de to wb.og wass og så regner jeg selvfølgelig med at cv også kigger på angrebs spillere, vi skal have format til.3 turneringer





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner