-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Kære Nanna
En lille tanke slog mig, du har et super godt forhold til Peter Frolund og med tanke på at han nok bliver ny direktør i Brøndby og du har nævnt en forbedring af 3point så slog den tanke mig at Brøndby køber eller bliver en del af 3point på en eller anden måde.
Derfor nævnte du også det, er jeg helt forkert på den :))) tror helt sikkert Peter nok har luftet det hvis han er den nye direktør for han er glad for dit medie og ved hvor meget godt du gør for klubbens fans.
jeg vil ikke blive overrasket over han bliver ny CEO og 3point vil få et større samarbejde med Brøndby som går ud og laver 3point om til noget der er en del af klubben.
Måske er jeg bare tosset, men kalder både ham som gjort før med ham som ceo men også et samarbejde eller ejerskab med Brøndby på en helt ny måde :)))
Deltag i diskussionen
Brøndby hele livet 30 dage siden
Nu skal mit første kald gå hjem med ham som CEO men så skal også det med samarbejde eller 3point og Brøndby kommer til slå sig sammen på en eller anden ny form måske køber Brøndby sig ind i 3point
Jeg er måske helt væk, men tænker mit :))
sirtrip 30 dage siden
Jeg tænker også mit........
Blandt andet tænker jeg at ingen medier kan være frie hvis de er ejet af dem de skriver om.
Brøndby hele livet 30 dage siden
Tror der er mange andre fans der som jeg synes ikke Brøndby if er gode nok på den del
Mener også at have læst et sted at en af de grunde til AL med Peter dengang valgte nedtone deres sponsorat hos os, var at vi på på some medier ikke var stærke nok.
Synes 3point er på mange fronter heder ved Brøndbys egen hjemmeside og mener faktisk med tanke på de nok har flere hundred tusind besøgende på Brøndbys side at der må være muligheder der
claussterup 30 dage siden
Jeg håber det kommer, nu Søren Hanghøj har haft 6 måneder til at se det hele lidt an, og lægge en strategi. Jeg kan dog godt have min tvivl om det bliver helt godt, før vi får en ny CEO der kan rydde op i organisationen og sætte en klar og tydelig retning for hele organisationen.
Ellers kan jeg frygte at vi fortsat ser en organisation der arbejder i siloer og som er vanvittigt projektorienteret.
Brøndby hele livet 30 dage siden
Men ellers enig med dig :)
claussterup 30 dage siden
Brøndby hele livet 30 dage siden
Spørg Frolund hvorfor de valgte nedgradere deres sponsorat og lagde langt mere i fcm
Synes du skal høre ham ad, så vil du vide han ikke var tilfreds med det vi har leveret på den platform :)
GlostrupSwing 29 dage siden
Tror bare ikke vi skal forvente, at Søren Hanghøj nødvendigvis er manden, der kommer til at revolutionere Brøndbys eksterne kommunikationskanaler gennem en ny kommunikativ approach, tilstedeværelse og identitet (tone og voice, content, artikler, revolutionerende nye nyhedsformater etc.)
Hans kerneopgave forekommer nærmere at være en ophøjet presserådgiver med ansvar for public relations. Sikkert en dygtig en knald dygtig en af slagsen. Tror bare ikke hans indtog og arbejde med den strategiske kommunikation i Brøndby IF kommer til at materialisere sig i form af et bredere reach og større interesse omkring vores kommunikationskanaler - hvilket egentlig er et af de punkter, hvor vi halter særligt efter FC-klubberne. Faktisk lidt en skam for disse data er nogle af de “letteste at sælge” til virksomhederne, når du skal retfærdiggøre sponsoratets størrelse og værdien for dem.
Tror han er ansat til at håndtere klubbens public relations og rådgive klubbens interne aktører om interaktioner med pressen og andre eksterne aktører med afsæt i sin ledelsesmæssige og journalistiske erfaring. Han arbejder med strategisk kommunikation, men nærmere den forebyggende af slagsen, hvis det giver mening :)
sirtrip 30 dage siden
https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/14756659/merkur-andelskasse-styrker-sin-organisation-med-tidligere-kommunikationsdirektor-fra-al?publisherId=13559979&lang=da
Brøndby hele livet 30 dage siden
sirtrip 30 dage siden
Brøndby hele livet 30 dage siden
sirtrip 30 dage siden
Borris83 30 dage siden
2. 3point skaber reel værdi præcis fordi det er uafhængigt
Brøndby hele livet 30 dage siden
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
30 dage siden
Brøndby hele livet 30 dage siden
stryiv 30 dage siden
Netop at du er på månen i helt anden galakse end vores egen.
Brøndby hele livet 30 dage siden
Så smiler jeg bare af det, så jeg er faktisk total ligeglad med dig og din mening
Eneste du skriver herinde og første gang du skrev oprettede du din ekstra profil for kun svine mig til dengang og det du gjort lige siden
Den dag du bidrog med noget begavet til mig eller siden ville jeg tage dig mere seriøs
Men svært at tage dig seriøs når det eneste du gør er komme med evig fnidder
stryiv 30 dage siden
Postulat på postulat. Hvilken anden eller andre profiler skulle jeg besidde? Jeg vil gerne se du udstiller dig selv.
Jeg bidrager til en masse andet end at diskutere med dit nonsens. Du skyder med spredehagl igen. :) du vil bare aldrig indse at dine påstande er noget som findes i din fantasiverden ligesom dit oplæg(som du tror er en artikel)
Brøndby hele livet 30 dage siden
Hvor mange profiler har du kørende er det 10-20 du hedder herinde og hvad var grunden til din profil 19magic64 ikke bruges mere fik 3point nok af dig og har du tibblinglove kun købt en profil herinde for ikke blive banned.
Du er nem og bare det bruge samme billede viser alt om din hensigt du er gennemsigtig og altid været det 19magic64 eller tibblinglove hvad du ellers kalder dig herinde
Svare dig ikke yderligere for du får ikke det du kommer efter fnidder
stryiv 30 dage siden
Og nej jeg er ikke de profiler. :) jeg har en modsat dine 4000 bannede accounts.
NewY 30 dage siden
NewY 30 dage siden
Brøndby hele livet 30 dage siden
NewY 30 dage siden
TibblingLove
Betalende bruger
30 dage siden
-det har trods alt krævet en del ressourcer, at holde styr på dine +40 profiler!
Brøndby hele livet 30 dage siden
Hvad med at passe din egen butik.
Med tanke på de mange gange jeg klikker på annoncer og giver Sidevisninger, så tror jeg mit bidrag er fint
Men hvad med PASSE EGEN BUTIK. Fordi du betaler 19 kroner om mdr tror du vel ikke det giver dig mere ret end andre der ønsker debattere om klubben ikke dit evige fnidder
Lidt sjov du øffer med tanke på din konstante indblanding i folks mening om Noah og nu igen om mig.
Tror du ikke du skal begynde fokusere lidt mere på dig selv, det er ikke fordi du igennem de mange år du har været på med forskellige brugere profiler som alle snart ved har bidraget særlig godt
Men fordi du tror du gør dig til noget særligt ved bidrage 19 kroner om mdr så kan jeg fortælle dig jeg hver eneste dag klikker et par annoncer samt en masse Sidevisninger og det giver nok en del mere end 19 kroner pr måned nok nærmere 20-30 gange så meget men den del er du ikke begavet nok til at forstå, da du ikke er så begavet.
NewY 30 dage siden
RommeTilPhiriOgSå 30 dage siden
Brøndby hele livet 30 dage siden
Ved godt du ikke er begavet, men nu når du tydeligt ikke ved noget om online annoncer og views (Sidevisninger ) samt unikke brugere og besøgende giver en side vil jeg gerne lære dig lidt der:
2 klik pr dag over 30 dage er = 60 klik giver nok en klik pris når det er Google annoncer eller afregning hvis det er meget lavt på 2-5 kroner så er det lavt sat det er 120-300 kroner alene på den konto
Sidevisninger = views kan sælges til fx sponsorater og det handler om Sidevisninger og unikke brugere .= jo flere desto større indtjening med de mange Sidevisninger jeg bidrager samt min 60 klik så skal nok give 3point indtjening på min 300 kroner og det er lavt sat hvis vi taler om mod 19 kroner
Men uanset hvad så har jeg egentlig ikke interesse i læse, skrive med dig for du siger mig ikke noget og det eneste I er de samme brugere ude på er fnidder
Det opnår I aldrig mere med mig :))
stryiv 29 dage siden
Brøndby hele livet 29 dage siden
Du ved end ikke hvad der normalt genere kliks og visninger du kender intet til den del for så ville du ikke skrive så ubegavet som du gør gang på gang
Eller dum som du er tibblinglove eller er det 19mgaic64 i dag eller hvem du end bruger
Fortæl nu alle herinde hvordan du bruger samme billede og med samme kryds samme prik som din anden profil tibblinglove dit formål er som dine andre profiler FNIDDER
stryiv 29 dage siden
Indtægten fra annoncer afhænger af antal klik, prisen pr. klik (CPC) og nogle gange indtjening pr. 1.000 visninger (RPM).
Typiske tal (meget grove gennemsnit)
CPC (pris pr. klik):
ca. 0,50 – 10 kr.
(lavere for hobby/underholdning, højere for fx finans, lån, software)
RPM (indtjening pr. 1.000 sidevisninger):
ca. 5 – 100 kr.
Eksempler
Eksempel 1 – Lav til middel niche
10.000 sidevisninger/måned
CTR: 0,3 % → 30 klik
CPC: 2 kr.
30 × 2 kr. = 60 kr. pr. måned
Eksempel 2 – Bedre niche
50.000 sidevisninger/måned
CTR: 0,5 % → 250 klik
CPC: 5 kr.
250 × 5 kr. = 1.250 kr. pr. måned
Eksempel 3 – Set via RPM
100.000 sidevisninger
RPM: 40 kr.
4.000 kr. pr. måned
Hvad bestemmer hvor meget man tjener?
Niche (finans og B2B = højest)
Land (Danmark er ok, USA er bedst)
Annonceformat & placering
Mobil vs. desktop
Brugernes købsintention
Kort opsummering
Små sider: 50–500 kr./md
Mellemstore sider: 1.000–10.000 kr./md
Store/niche-sider: 10.000+ kr./md
Du alene generere ikke 300kr til 3point. Pr måned.
Så kom ned fra din piedestal. Og jeg har fortalt min grund til det billede, du kan vende tilbage og læse den. For gider ikke gentage mig selv til dig,for du læser ikke noget af det alligevel eller tager noget til dig. Alle andre på siden ved godt hvor står.
Brøndby hele livet 29 dage siden
Du kan end ikke omtale views = sidevisninger korrekt, eller afregning på visninger, hvilket beviser at du slet ikke har indsigt i den beregning som du kommer med, som er helt på månen hvad medier får og hvad de har visninger for store medier.
Du skriver ikke EN men min 4 gange, så ved man det ikke er en fejl men klart uvidenhed fra din side, det udtryk som du kalder for PRM ??? men alle med forstand på dette ved at det hedder CPM, men du skriver PRM 4 gange selvom alle ved at forkortelsen er CPM afregning for visninger = cost per million og CPM ved da alle man kalder det ikke dit udtryk PRM, som du skriver ikke en men 4 gange så uden tvivl du ved ikke hvad du skriver om
Hold kæft hvor er det pinligt at du skal sidde spille klog, uden at du er det og intet forstand har på det som du snakker om, men det har jeg, og din beregning med nichemedie er helt skæv
Et Niche medie har somregel et firma der betaler fast afregning for antal kliks pr måned som giver en højere klik pris eller har de selv Google platform er der flere penge at hente og 1 klik genere slet ikke så lav en pris som du referer til det er kun mediebureauer der køber og opkøber billigt ind og så snakker vi heller ikke 50 øre pr klik du er helt væk.
Derudover handler det om vi taler topbanner, bundbanmer eller wallpaper, eller er det bannere der scroller med så kan prisen også ændres pr klik
Et større medie har ikke så lave views = visninger som du nævner, det er helt andre tal vi taler om
Nanna kan også få for sponsorater og de kan være interesseret i hvor mange unikke brugere og besøgende pr måned samt Sidevisninger et medie har.
Er niche medie er tit ganske godt betalt, men handler i sidste ende om udbud og efterspørgsel hvis det er Google platform de bruger
3point er et medie der primært henvender sig til mænd og der kan være firmaer der netop segmentere denne målgruppe og derfor kan CPC prisen også være højere.
Men igen gider ikke bruge min tid på dig for du har lige bevist du har læst dig til det, men INGEN viden har om det
For at du kalder det 4 gange for PRM, beviser du spiller smart og klog uden du reelt er det
For alle med kendskab til markedsføring og dette ved det hedder CPM = cost per million når man som du omtaler visninger og man kalder det for Sidevisninger i fagsprog og CPC er engelsk og ikke dansk formuleret.
Så få styr på fakta, fremfor belære mig noget du ikke kan
stryiv 29 dage siden
Haha så går du helt amok. Der står decideret beskrevet hvad RPM betyder mate og ikke PRM(som du læser det) Undskyld man oversætter ting til dansk.. lad vær med at være en flueknepper når du er en af de dårligste herinde til at skrive grammatisk korrekt. At du ikke kender til begrebet gør det ikke mindre rigtigt. https://www.ranktracker.com/da/blog/understanding-rpm-revenue-per-mille-in-adsense-what-it-means-and-how-to-optimize-it/. Og ja jeg brugte AI bare for lige at vise at dine tal, som du er overbevist om du genere til 3point ikke er rigtigt. Ligesom andre også prøve at skrive til dig
NewY 29 dage siden
Brøndby hele livet 28 dage siden
Du er jo tydeligt en af de samme personer med flere profiler og FC fan som du kaldte dig herinde flere år
Kun en ubegavet person gør det du er bare for dum til mig og satte mig på plads du er dummere end det dummeste han ved ikke hvad fuck han skriver om
Men det gør jeg din klovn og jeg satte ham på plads fordi han end ikke kan skrive hvad visning afregning kaldes og bruger AI hold kæft du er så dum du er end ikke læser det og bliver til grin
Bemærk hvor mange jeg rent faktisk skriver godt med sjovt det formår du ikke FC fan kun de samme af dine egne profiler
Newy eller FC som du kaldte dig tillykke med dit point med dit hold du er gennemskuet for hvem som er BIF fan kalder sig for FC fan kun en klovn eller en FC fan men du er jo begge dele
NewY 28 dage siden
Brøndby hele livet 28 dage siden
Du er en båtnakke og en stor klovn som skriver 10 beskeder til mig dagligt, få dig et liv din latterlige klovn af højeste rang
Du er da ulidelig at høre på, for nu kom jeg til at læse en af dine utallige skriv til eller om mig, har du ikke et liv ved siden af din FC taber.
Få dig et liv for jeg gider ikke skrive med dig, er det så svært at forstå og min person må være interessant, siden du gider bruge 10 kommentar om dagen på mig, er du forelsket i mig ???.
Du er et sølle pjok, men alle herinde så jo alle de år du kaldte dig FC og skrev at vores klub, kommune og MC spillere var idioter og værre, hvilken Brøndby fan gør det
Jeg har ikke læst en eneste bruger herinde nogensinde tale så grimt om klubben som man elsker andet end dig, din tåbe.
Jeg har heller ikke læst en bruger der viste kærlighed til FC, kun dig din sølle klovn
Det her bliver mit sidste svar, for bruger ikke spilde min tid på taber idioter som dig og slet ikke dem som udgiver sig for at være Brøndby fan, men alle ved jo du er og bliver fck fan ellers kalder man sig ikke FC så længe, du er et sølle menneske uden indhold i dit liv, for du skriver 10 gange dagligt til mig din taber
stryiv 28 dage siden
CPC (Cost Per Click) Hvad: Betaling for hvert klik på annoncen. Formål: Performance-fokuserede kampagner (f.eks. webshop, leads), hvor målet er direkte handling. Fordel: Du betaler kun for brugere, der aktivt interagerer med din annonce. CPM (Cost Per Mille/Thousand) Hvad: Betaling for 1.000 visninger (impressions) af annoncen. Formål: Brand awareness, hvor målet er at nå ud til så mange som muligt. Fordel: Kan være billigere at opnå stor synlighed, da du betaler for eksponering, ikke engagement.
Brøndby hele livet 28 dage siden
Du kan end ikke skrive rigtig forkortelse og nu sidder du gentager det jeg skrev uden læste alt for stoppet efter nogen linjer da du er for vild til mig
Du har intet begreb eller ide om det du skriver om, men det har jeg til gengæld og du er helt væk
Fortsæt du med at bruge din robot som din kilde og hold mig udenfor.
Ønsker virkelig ikke skrive med en med flere profiler som du har. Du har så mange gange røbet dig fra første gang nogen år siden hvor du skrev til mig efter oprettet samme dag der skrev jeg også du gemte dig bag andre profiler
Ønsker ikke skrive med dig
stryiv 28 dage siden
NewY 28 dage siden
Lægger du mærke til at du tit og ofte får det samme tilbage som du så lystigt smider i hovedet på andre .?
Bastiano 30 dage siden
TibblingLove
Betalende bruger
30 dage siden
---
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
30 dage siden
Hvis Nanna på et senere tidspunkt ønsker en forretningspartner ser jeg mere musik i at sælge en mindre del af virksomheden til et af de større mediehuse, men beholde chefredaktør rollen og bevarer kontrollen over virksomheden.