Fodbold live resultater




Officielt: Næste Superliga-sæson starter 13. september

Skrevet af Daniel Mads Andresen, 10. juli 2020

Corona-pausen har gjort ondt på dansk fodbold på flere måder. Blandt andet har den nuværende sæson måtte forlænges, så den først slutter ved udgangen af juli, og det har givet Divisionsforeningen meget at arbejde med, når de skal programlægge næste Superliga-sæson.

”Udover de otte ugers forsinkelse i forhold til oprindelig planlagt, så er der også et flyttet EM, der skal tages hensyn til, og som betyder, at turneringerne skal være færdigspillet tidligere end ellers. Det bliver en meget tætpakket sæson for klubberne og spillerne. Derfor tager vi det forbehold for forårets datoplan, at den del kan blive gendrøftet, når vi sidst på året ved, om vi har danske hold med i gruppespil og knockout kampe i Europa – og om vi er nået helt i mål med efterårets program. Det kan blive nødvendigt at kigge på foråret igen, hvis der af den ene eller anden grund bliver kampe eller runder, der skal flyttes i løbet af sæsonen,” lyder det fra Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen, i en pressemeddelelse.

Men der er nu fundet en løsning, og løsningen er, at Superligaen starter op igen den 13. september og kører helt frem til 20. december inden spillerne sendes på en kort juleferie. Datoplanerne betyder også, at skulle et hold komme i et europæisk gruppespil, er der to kampe om ugen hver eneste uge - kun afbrudt af to landskampspauser.

Superligaen starter, efter planen, op igen den 3. februar og kører derefter igen på fuld tryk, så sæsonens sidste kamp kan afvikles den 28. maj - tids nok til at tage hensyn til det forestående EM.




Deltag i diskussionen




  • PeteIsFree
  • PeteIsFree
    Betalende bruger
      10. juli 2020   

  • Spændende næste sæson. Vi har et hold, som kun bliver bedre. Akkurat samme fornemmelse som da AZ tog over (3. pladsen bør blive vores - desværre ikke mere end det)

  • Tanken
  • Tanken   10. juli 2020   

  • Vi kommer til at have ekstremt mange uger hvor vi skal ud og spille to kampe næste sæson. Derfor bør man nok sørge for man er dækket lidt bedre ind end man normalt ellers ville være. Det kan f eks være at have 6 på midten, eller 4 angribere og en Kvistgaarden som hurtigt kan rykke ind i truppen.
     
    • Jensen
    • Jensen
      Betalende bruger
        10. juli 2020   

    • @Tanken - Som jeg læser programmet (http://www.superliga.dk/sites/default/files/datoplan_efter_2020.pdf), er der Superliga hver søndag kun pokal een gang om måneden. Det giver ikke meget mere end vi havde sidste efterår. Eller læser jeg det forkert? Forudsat at vi ikke bliver 3'er og kommer i Europa.
     
    • Tanken
    • Tanken   10. juli 2020   

    • @Jensen De siger de hold som skal spille i Europa skal spille 2 gange om ugen alle uger. Derfor vil jeg tro det er væsentligt flere midtugekampe man vil se da der selvfølgelig ikke er nok europæiske kamp til at dække alle ugerne, men kan sagtens være jeg tager helt fejl.
     
    • Jensen
    • Jensen
      Betalende bruger
        10. juli 2020   

    • @Tanken - Se linket i min tidligere besked. Det skulle være planen for efteråret. Det er i hvert fald det som Divisionsforeningen selv linker til. Men hvis det står til troende, skal der kun spilles Superliga på søndage. Det ville være fedt, hvis vi endelig kan få lidt samling på kampene...
     
    • Tanken
    • Tanken   10. juli 2020   

    • @Jensen Det ser unægteligt sådan ud. Det ville i hvert fald være dejligt med kun kampe om søndagen. Man har dog hele 19 runder tilbage til 4 måneder i foråret, så det bliver til gengæld presset, men både landskampspauser og pokalturneringen.





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner