Fodbold live resultater




Peter Froulund - Den Ny CEO...??

Skrevet af Rasmus Stephansen, 28 dage siden

Kære Alle Brøndby Fans....

 

Peter Proulund er min favorit til jobbet som ny CEO.

Peter Foulund har:

Stærk Kommerciel ballast: 25 års erfaring fra Arbejdernes Landsbank, Stærk record, stærk strategisk og økonomisk kompetence.

Sportslig forståelse: Erfaring fra sport/ledelse gør ham troværdig i klubmiljøet.

Stor Intern forståelse: Stor intern forståelse til at navigere i Brøndbys kultur/struktur og relationer med bestyrelse, fans og spillerev osv..

Balance: Han kombinerer professionalisering, sponsorstrategi og sportserfaring bedre end andre profiler jeg kan komme i tanke om.

Froulund har både den eksterne erfaring, der skaber vækst, og den interne forståelse, der sikrer accept i klubben – præcis hvad Brøndby har brug for..

 

 




Deltag i diskussionen




  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      28 dage siden   

  • Var ved at få kaffen galt i halsen, forleden, da en kammerat foreslog Helle Thorning Schmidt.
    Er ikke den store fan personligt, men på den anden side, hvorfor egentligt ikke.
    Eksponeringen vil ihvertfald blive enorm og hun er jo ikke helt uden evner.
    Men jeg kommer jo nok til at høre lidt for den ;-)))
    2 enige · 3 god kommentar
     
    • Brøndby85
    • Brøndby85
      Betalende bruger
        28 dage siden   

    • @LJS - Hvorfor ikke Poul Nyrup Rasmussen - han er fra Esbjerg?

    Se 1 flere kommentarer

  • Kenneth
  • Kenneth
    Betalende bruger
      28 dage siden   

  • hvis det betyder han kommer væk fra 3points podcast, så ja tak ;-)

    jeg kan ikke manden, desværre, så jeg vil blive mega skuffet hvis det bliver ham.
    2 enige · 2 god kommentar
     
    • @Kenneth det fortæller nok mest af alt mere om dit psykologiske og personlige potentiale end det siger om PF's potentiale.

    Se 6 flere kommentarer
     
    • @Kenneth Hvad er det ved manden du ikke kan?

      De gange jeg har talt med Peter har han virket som en helt igennem fin fyr.

    Se 20 flere kommentarer

  • Joblar
  • Joblar   28 dage siden   

  • Peter Froulund ser jeg gerne på den post, skal personen være dansk kan jeg ikke se et bedre bud, håber det sker.

  • Lasse P
  • Lasse P
    Betalende bruger
      28 dage siden   

  • Jeg er kæmpe fan af Peter Froulund. Han er en meget kompetent mand, men han har selv udtalt i Mediano (Mediano Marketing 12. januar), at han ikke er i betragtning til stillingen. Jeg tolkede det dog som at han ikke udelukkede det engang i fremtiden.
     
    • @Lasse P Jeg der det derhen at der på det helt aktuelle tidspunkt ikke lå en invitation til en jobsamtale i hans indbakke..... ikke i betragtning men han siger ikke at han ikke er interesseret...!!

---

  • OSLBIF
  • OSLBIF   28 dage siden   

  • Jeg er også vild med Peter, primært gennem hans deltagelse i Brøndbylyd, men manden er jo næsten lige begyndt som adm. i Dansk Ishockey, så tænker det er for tidligt et skifte for ham.
     
    • @OSLBIF En job som CEO tror jeg ikke han kan takke nej tak til - det er et kæmpe job - I Danmark vel på lige fod som at blive CEO i en top 5 virksomhed i C 25 indekset.....Det tilbud får man kun 1 gang

    Se 3 flere kommentarer

  • Det er lige før vores CEO i så fald ville blive FOR kommunikerende. :) Spørgsmålet er også om han selv vil det nok. Han har kun siddet i Dansk Ishockey Forbund i et år, han er lige tiltrådt som bestyrelsesmedlem i Viborg FF og han deltager i et utal af podcasts hver uge. Det skulle alt sammen opgives for at tiltræde et af dansk erhvervslivs mest eksponerede jobs, hvor alle har en mening og du altid vil få kritik, fordi der er tusindvis af fans med hver deres ønsker til hvordan Brøndby IF skal drives. Men ingen tvivl om at han er dygtig, og han arbejder med fokus på strategisk kommunikation og digital innovation i hans nuværende job, som også er indenfor sportsverdenen. Så skulle det blive ham, vil jeg leve fint med det. Jeg har dog også en bekymring for at han netop allerede kender klubben godt indefra. Og vi har i alt for mange år ansat folk som netop kender klubben indefra i forvejen. Det kan der siges meget godt om, men over årene er det blevet et problem. Brøndby IF har i mine øjne alt for mange ansatte, hvis primære kvalifikation er, at de har været ansat i mange år, og at de netop blev ansat fordi de kendte klubben indefra. Det er en hel del af forklaringen på hvorfor vi ikke længere er en topklub i Danmark. Folk stivner i deres jobs, og over tid fører det til at organisationen stivner. Så jeg håber lidt på at vi får en CEO udefra, som kan skære igennem hvor det er nødvendigt for at få os tilbage på toppen kommercielt.

  • Kepgar
  • Kepgar   28 dage siden   

  • Først ville jeg skrive argh mundog, tvivler på at det er det rette valg. Men efter at havde læst dit indlæg føler jeg mig mere overbevist om at det kunne være et udemærket valg. Tro dog ikke at det er den vej Brøndby vælger at gå

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      28 dage siden   

  • Vi leder efter en CEO som kan tjene penge.
    2 enige

---

  • Jette Nygaard-Andersen

  • Nej tak - som i mega nej tak

  • Der findes et hav af profiler der er mindst lige så kvalificerede og Forestiller mig at bestyrelsen har en tand højere ambitioner.
     
    • @Borris83 ud af det hav kan du så nævnte nogle.....

  • Af hvad jeg forstår af den verden (ledelse af en børsnoteret, professionel fodboldforretning) og hvad jeg selv kommer fra (corporate-makker), så er der et tydeligt før og efter Ole Palmå, som er centralt at forstå før man kan pege på Peter Froulund som arvtager.

    Ole Palmå gik selv – og når Mediano samtidig vurderer hans nye rolle som et skridt ned, peger det for mig på, at beslutningen næppe udelukkende har været drevet af karriereambitioner. Det kan selvfølgelig være personlige årsager, men det kan også meget vel handle om divergerende prioriteter eller et samarbejde, hvor CEO og ejerskab ikke længere var enige.

    OP er en udpræget kommerciel profil, men ejerskabet kan have haft andre strategiske fokusområder: sportslige prioriteringer, brand, finansiel kontrol, governance eller risikoprofil. Der er mange legitime grunde til, at en CEO vælger at gå, hvis retningen ændrer sig – eller hvis mandatet reelt indsnævres.

    Hvis det er præmisserne OP har haft at arbejde med, er det svært at se, hvorfor en lignende profil som Peter automatisk skulle få bedre arbejdsbetingelser. Tværtimod kan det være, at ejerskabet søger noget fundamentalt andet end det, OP kan – fx en CEO med stærkere sportslig forankring, fokus på talentudvikling eller en profil, der primært kan optimere aktiekurs og forberede et eventuelt exit (forhåbentlig ikke det sidste).
     
    • @Emilskonesbror Det kan også handle om at de ønsker en CEO der er skarpere på de nyeste strømninger i den kommercielle afdeling. I Mediano forleden kunne man høre at klubberne halter langt efter erhvervslivet, i forhold til at digitalisere og levere data til gengæld for sponsorater. Samtidig er de klassiske sponsorater på retur og det er tvivlsomt om der kan presses mere ud af tv-mediet.

      Og så kan jeg personligt forestille mig, at GFH har et markant anderledes syn på om vi lever op til vores kommercielle potentiale. Jeg vil i hvert fald blive både meget overrasket, og dybt skuffet, hvis GFH mener vi er blot i nærheden af at indfri vores kommercielle potentiale. Jeg tror de synes udviklingen her går ALT for langsomt.

      Omvendt ved de også at Ole Palmå er dygtig til at lede klubben i forhold til historie, kultur og fans. Men når det samtidig ikke skæpper nok i kassen, kan det begynde at knibe med opbakningen til den linje. Jeg håber blot vi fortsat formår at værne om historien og kulturen, samtidig med at vi sætter turbo på den kommercielle udvikling.
      1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

---

  • Hmmm det er jeg ikke så sikker på er en god ide. Et CEO job i Brøndby er en helt anden stilling end Direktør for Dansk Ishockey, der har tæt på 2% interesse i den almene befolkning. Brøndby er en helt anden størrelse hvor eksponeringen vel er en af de absolut største, hvis ikke den største, hvilket kræver en hvis robusthed, kommunikationsevner og ledelsesmæssig udstråling.
    Derudover skal profilen kunne holde udgifterne nede, eller reducere dem samtigt med at forøge indtægterne, alt imens han skal forsøge at skabe et positivt indtryk.
    Jeg vil næste våge den påstand, at jobbet som CEO i Brøndby er et af det sværeste job man kan have i Danmark samlet set som CEO. Der er en krævende bestyrelse, krævende infrastruktur, et efterhånden slidt stadion, ballade og vold på lægterne, konstant pressedækning og konkurrenter der er et godt stykke foran.
     
    • @Sorteslyngel Tror der findes en lang række CEO jobs i DK med langt svære omstændigheder. De helt store direktører man indenfor C25-virksomheder er simpelthen i en helt anden liga til, at de nogensinde ville finde en dansk fodboldklub kompleks nok til at ville takke ja. På den baggrund tror jeg ikke på, at det må være det sværeste direktørjob i DK.

      Men indenfor sportens verden, kan jeg næsten heller ikke finde en svære forretning at skulle lede her i Norden. Foruden det kommercielle og sportslige, skal man også kunne snakke med myndigheder og politikere. Det tænker jeg ikke er en nem opgave.
      2 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

  • Hej Rasmus

    Det var mit forslag dengang Ole P stoppede og artikler jeg har peget på ham som et frækt bud

    Jeg husker 100 % du skrev profilen skulle findes internt i Brøndby, hvad gør at du nu har ændret det til det jeg skrev dengang og bruger lidt mine argumenter og helt ok

    Men det er ikke længe siden du ordret skrev du var sikker på man ville hente en internt i klubben og du kom med et helt andet bud som ikke rigtig havde nogen erfaring og det var ikke Peter Frølund :)))
    2 enige · 2 god kommentar
     
    • @Brøndby hele livet ændre mit bud pga den forløbne tid + ren eftertanke
      1 god kommentar

    Se 2 flere kommentarer

  • Hej Rasmus

    Læs dit bud her for det er en helt anden internt du kommer med hvor jeg ikke kun i dette link men også andre steder på siden har nævnt Peter Frølund

    Dengang som du kan læse skrev jeg også til dig at det ikke blev hentet internt for mente ikke han havde Cv og erfaring til det

    Peter Frølund nævnte jeg flere gange kunne være oplagt bud også skrevet de argumenter dengang men der havde du jo et helt andet bud som var internt i klubben, hvad har gjort at du nu synes mit bud dengang er den rigtige for kan godt se du bruger nogen af mine argumenter for det og fint med det, men hvordan kan det være dengang du ikke så skrev du mente det var et godt bud ??

    https://3point.dk/debatter/kronik-direktorskifte-i-brondby-der-er-ikke-raad-til-at-vaelge-forkert-nu-nyhed
    1 god kommentar


---

  • Kenneth
  • Kenneth
    Betalende bruger
      25 dage siden   

  • Nevermind







Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner