-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Gør vi os selv en kæmpe bjørnetjeneste ved forsat at fokusere en del på Europa League, hvis vi smider point igen i dag?
Personligt mener jeg, at vi gør. Uanset hvor mange år jeg har stået på Sydsiden og i Svinget og skreget på mesterskaber og Europa, mener jeg, at vi skal "smide" fokus på Europa League og sætte alle sejl ind på top 6 i suppen. Vi kan simpelthen ikke spille nedrykningsspil året efter et fantastisk mesterskab...
I de resterende kampe kan jeg i hvert fald ikke se os vinde over hold som fck (hjemme), fcm (ude), Randers (ude), gf (hjemme) eller AaB (ude).
Så hvad vægter mest? Kofficientpoint og penge i kassen for kampene i Europa eller top 6 i suppen?
Hvad mener I?
#Haderfc
Deltag i diskussionen
Joblar 26. september 2021
19Magic64
Betalende bruger
26. september 2021
-du kender heller ikke Brøndbys dna særligt godt, hvis du tror det kan blive et scenarie..
Mr.D 26. september 2021
MEN man må jo godt tænke sig lidt om, når man gør det. Jeg synes NF roterede fint mod Allerød og bør gøre noget lign. mod Freja.
Jeg tænker samtidig at JMG/Bruus er meget tæt på hinanden og kan dele tiden. Det samme kan måske være gældende for Rosted/Heggheim.
Jeg kunne godt tænke mig at TB fik mere spilletid i SL sammen med Rado eller Frende. Det vil give noget mere offensivt tror jeg. Så kan Rado og Frende dække den defensive midtbane i EL, hvor modstanderen vil være favoritter hver gang.
Sunderland
Top debattør
26. september 2021
MicFys
Betalende bruger
26. september 2021
Derfor tænker jeg at hovedfokus vil være dagens kamp og mindre vigtig Lyon kamp.
Selvom der måske ligger en overraskelse og lurer. Hvis vi undervurderes af Lyon og med vores kontraspil koncept, så kan vi måske overraske og tage 1 point.
Det er vigtigt for holdet at finde rytme lige nu og få sejre, så vi vil nok se de samme spillere starte inde de næste 2-3 kampe.