-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Fodbold er en mærkelig sport. Vi spillede dårligt med fcn, mod Sønderjyske var det godt nok heller ikke imponerende og Silkeborg spillede os ud af banen som et Superliga hold vs et hold fra 2.division. Men summasumarum 9 point I 3.kampe og 3 clean sheets.
Agf har set dårlige ud, men jeg ser alligevel ikke kampen som en walk over, for Gymnastik foreningen plejer at mande sig op til årets kamp for dem. Vi må tage favorit værdigheden på vores skuldre, men ik mere en 55/45, for agf har spiller for spiller nogle gode spillere.
Min start 11-er:
Hermansen
Rosted-Maxsø-Heggheim
Bruus Radocevic Bell Slimane Riveros
Kvistgaarden Bjørk
Resultat: Vi kommer bagud 0-2, men det panikker gymnasterne over, vi vinder 3-2.
Deltag i diskussionen
Porstmand Per 8. marts 2022
Omvendt kan de også kollapse totalt.
Jeg er enig i din start 11er hvis Riveros er klar. Er han ikke, tror jeg han erstattes af Hedlund.
Sunderland
Top debattør
8. marts 2022
Welkro 8. marts 2022
Jeg håber også på din startopstilling. Det kunne være spændende at se Kvistgaarden som starter, dog gerne med Hedlund som makker, som er mere erfaren end Bjørk.
Barca 8. marts 2022
Joblar 8. marts 2022
Porstmand Per 9. marts 2022
Blas går haft Corona, og det kan godt hænge ved længe
Joblar 9. marts 2022
---
Bornholms_Granit 8. marts 2022
Jeg vil rigtig gerne se flere flik-flaks fra ham, men det er mest sandsynligt at de vil komme hvis han kommer ind når det andet hold er ved at være kørt trætte (i den her sæson), om han så er klart til at være en starter fra næste sæson er så en anden sag.
Sunderland
Top debattør
11. marts 2022
Bornholms_Granit 12. marts 2022
Jeg tror at Kvistgaarden får lidt et forløb ala Lindstrøm og Frendrup, hvor de hovedsageligt startede ud fra bænken, Jobbe fik i starten af sin første sæson nogle starter mens NF fandt ud af hvilken opstilling han ville spille med, efter det foregik det for ham meget på bænken indtil salgene af Mukhtar, Kaiser og Wilczek.
Frendrup fik først fast spilletid efter at Børkeeiet og derefter Radosevic blev skadede.
Der er måske en mulighed i mesterskabsspillet for at han kan få en plads fra start af hvis Björk, Divko eller Hedlund får en skade eller falder helt igennem, men hvis jeg skal spå så tror jeg først at det sker fra næste sæson af.
Sunderland
Top debattør
13. marts 2022
Sunderland
Top debattør
13. marts 2022
Bornholms_Granit 14. marts 2022
Og jeg er enig, nej den havde vi ikke fortjent at vinde.
Bornholms_Granit 14. marts 2022
Det kan man så også argumentere for at man sku gøre med Kvistgaarden, der tror jeg så bare at man vælger at bruge de andre fordi at det er dem man håber på at kunne sælge først.
Sorteslyngel
Betalende bruger
8. marts 2022
Heggheim-Maxsø-Rosted
Bruus Bell Rado Hedlund Riveros
Divkovic Bjørk
Anis spillede så piv ringe sidst, at han må på bænken. Desuden mangler vi fart i midtbanekonstellationen, med Rado, Anis og Bell. Hvilket var ret tydligt i mod Silkeborg.
Med Bell som 6er, Rado som jagtende 8er og Hedlund som 10er, er vi bedre sat op ifh kontra og aggressivt pres.
Tror vi vinder 2-0 på mål af Divko og Kvist, som bliver skiftet ind.
Philip
Top gode
Top enige
9. marts 2022
AGF har på de underliggende parametre været ret dårlige offensivt i de første tre kampe, men de har været ekstremt kyniske på deres få chancer - som vi var mod Silkeborg. Jeg tror ikke, at de formår at scorer imod os da de ikke kan forsætte med konverteringsrate. De få chancer er skabt mod de tre bundhold.
Jeg tror vi vinder 2-0 og spiller med MH, HH, Maxsø, Rosted, Bruss, Bell, Anis, Rado, Blass, Divkovic og Bjørk
RommeTilPhiriOgSå 9. marts 2022
Philip
Top gode
Top enige
9. marts 2022
---
Frihedforevigt 10. marts 2022
Lad det blive David Nielsens sidste kamp
Så forsæt med 10 sejre i træk spillet er ikke til det og vores angribere levere slet ikke
Men vores defensiv og målmand har heldigvis høj klasse
Samt en træner der konstant redder point til os
Sunderland
Top debattør
11. marts 2022
Christian Brøndbyman 11. marts 2022
Enig i din opstilling. Ville elske at se Kvistgaarden fra start, men spørgsmålet er om han i virkeligheden vil profitere mere af at komme ind den sidste halve time, når AGFs forsvarere er ved at være møre, hvor han så kan komme med sin voldsomme energi og rappe fødder. Så jeg ville nok gå med Divkovic i stedet for fra start. Hedlund synes jeg skal starte ude.
AGF tror jeg har opgivet top 6, og hvis Randers får point i deres kamp, som spilles inden vores, er de allerede færdige i det løb. Og så vil 1 point ude mod os være et godt resultat for dem.
Så det bliver nok desværre endnu en gang en parkeret bus for dem med omstillinger og lange indkast, samt et hav af små svinestreger og snak til dommeren. AGF er efterhånden ved at være i top 2-3 af usympatiske hold i superligaen.
Jeg forventer få chancer og en kedelig kamp spillemæssigt, men til gengæld bliver der nok fuld knald på stadion.
Sunderland
Top debattør
11. marts 2022
Divkovic får en kamp på bænken.
Christian Brøndbyman 11. marts 2022
Kvistgaarden har i hvert fald været bedste angriber i de kampe han har været med i. Men det er altså bare nemmere at komme frisk ind i de sidste 15-20 minutter. Vi har set det mange gange tidligere, f.eks. med Cappis og Uhre dengang han var en super-sub. Jeg tror vi får mest ud af Kvistgaarden på den måde lige nu. Men det kan være han skal starte inde senere på sæsonen.
Sunderland
Top debattør
13. marts 2022
Christian Brøndbyman 13. marts 2022
Vi kan også vende den om og sige: Divkovic har startet inde 6 gange i sæsonen, hvis jeg husker korrekt (Viborg, Randers, FCM (pokal), FCN, SDJ og Silkeborg). Resultatet 6 sejre, 2 mål fra ham. Det tyder på han alligevel kan bidrage med noget.
Kvistgaarden undervurderer jeg absolut ikke, jeg tror meget på ham. Jeg har faktisk siddet herinde og forsvaret ham for ca halvandet år siden, hvor en tidligere bruger ved navn Bif til jeg dør sad og gjorde grin med mig pga det synspunkt...
Men: lige nu har vi et hold der ser ud til at fungere på den måde vi har spillet de seneste mange kampe, og Kvistgaarden har blomstret når han blev skiftet ind. Det synes jeg ikke man skal ændre på.
Sunderland
Top debattør
13. marts 2022
Christian Brøndbyman 13. marts 2022
Som sagt, jeg kan godt lide Kvistgaarden. Og jeg kan for så vidt godt være med på at starte med ham og Divko på de 2 yderangrebspladser mod Aab. Synes ikke Greve spillede sig på i dag.