Fodbold live resultater




Så Gælder Det FCM....!

Skrevet af Rasmus Stephansen, 25. februar 2026

Så Gælder Det FCM....!

4-4-2

Pentz

Villadsen, Godfrey, Binks, Divoko

Sli, P

Wass, Vallys,  

Ambæk, Dennis 




Deltag i diskussionen




  • Alt andet end en afsindig snitter vil overraske mig gevaldigt.

    Din opstilling forstår jeg nul og nix af. Cooper har tydeligt vist, at han vil spille med kanter. Du stiller op i en 4-4-2 med diamant på midtbanen går jeg ud fra.

    Eller hvem er det der spiller kanter i din opstilling?
    1 enig
     
    • @RommeTilPhiriOgSå Jeg forsøger ikke at gætte en startopstilling - jeg sætter min egen foretrukne start 11´er ud fra vi skal møde Superligaens stærkeste hold i egen hule - så ingen kanter men kompakt defensivt udgangspunkt, med 2 i forreste preslinje, men en lav forreste preslinje - uafgjort vil være en sejr.....
      1 enig

    Se 4 flere kommentarer

  • Betalende bruger
      25. februar 2026   

  • Kunne godt tænke mig at køre med Alves, Godfrey, Binks bagerst

    Så have Sow og Divkovic ude på kanterne vi savner i den grad fart Vallys offensiv midt da han er bedst der.

    Jeg håber snart Cooper finder løsning og bruger de samme spillere så vi kan få spillet holdet bedre sammen

    Sow skal vi have i gang han har noget ekstra og gerne også Fuduka hvis han er sin skade kvit men tror det er mentalt der er noget han har måske svært ved finde sig til rette

    Synes det er underligt så længe han har været væk og savner en udmelding fra klubbens side ham savner jeg på holdet da vi mangler tempo i spillet

    1 enig
     
    • @Brøndby hele livet så du vil ændre formation til 3-5-2/3-4-3 og spille Sow som højre wingback eller hvordan skal det forstås?

      Jeg tænker umiddelbart, at Sow som wingback vil være en rigtig dårlig idé.
      1 enig
     
    • @Brøndby hele livet
      Er det dig Niller / JS / Birk ??
      At man kan foreslå at gå tilbage til nederen pinsvine fodbold er over min fatteevne.
      Det næste bliver vel at du vil købe Rado tilbage ?

    Se 4 flere kommentarer

  • Ljm
  • Ljm   25. februar 2026   

  • Cooper går ikke på kompromi med sin opstilling. Det bliver en 4-2-3-1. Jeg tror det bliver meget af det samme som mod Sønderjyske, dog måske med Wass i stedet for P og Klaiber i stedet for Villadsen for at få lidt flere muksler ind.
    Pentz
    Klaiber Godfrey Binks Divoko
    Sli Wass
    Ambæk Vallys Lahdo
    Dennis
    1 enig
     
    • @Ljm
      Håhåå... Klaiber overfor deres hurtige kanter og angribere. Nå man tænker på hvordan han konstant er blevet overspillet mod et par mellemhold, hvad tror de så der sker mod ligaens, med afstand, stærkeste offensiv ?

    Se 2 flere kommentarer

  • Brøndby85
  • Brøndby85
    Betalende bruger
      25. februar 2026   

  • Tahirovic og Klaiber må med i stedet for Villadsen og P.

    Vores chance ligger i vores erfarne spillere på holdet, og i at FCM skal skabe kampen - og vi har jo superligaens bedste defensiv (sammen med AGF).
    3 enige

---

  • ckof
  • ckof   26. februar 2026   

  • Jeg er muligvis jubeloptimist, men jeg ser faktisk denne kamp som præcis den type opgør, Brøndby har brug for lige nu. En kamp, hvor vi ikke er favoritter, hvor forventningspresset er lidt lavere – og hvor der derfor også er plads til at overraske positivt.

    FC Midtjylland spiller på en måde, som – med mine menigmandsøjne – passer godt til det, Cooper forsøger at bygge op i Brøndby: brede kanter, tempo og hurtigt pasningsspil. Vi har endnu ikke set det forløst, langt fra, men jeg tror og håber, at netop denne kamp kan bringe os et godt stykke tættere på et niveau, der faktisk ligner noget, man kan bygge videre på.

    Og ja – som den jubeloptimist jeg åbenbart er – så tror jeg på en 1–2-sejr.

    Jeg vil stille sådan her:

    GK: Pentz (den er åbenlys)

    HB: Villadsen (starter for mig – han var en af de få, der skabte noget mod Sønderjyske. Alternativt kunne Vanlerberghe være interessant på højreback, da han er stærk én-mod-én, hvilket er afgørende mod Simsir)

    CB’s: Godfrey – Binks

    VB: Divkovic

    CM’s: Slisz – Tahirovic (tror denne kamp passer bedre til ham)

    HW: Sow

    COM: Vallys

    VW: Dennis (tror han er bedst på kanten – kan skifte med Ambæk i løbet af kampen)

    ANG: Ambæk
    3 enige · 1 god kommentar
     
    • @ckof Jeg er enig i at vi er underdogs og det er FCM der skal skabe kampen og jeg tror også det vil ligge godt til vores hurtige folk oppe foran, tror Wass er manden der kan gøre de 3 farlige med afleveringer i dybden
      1 enig · 1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

  • Ibber
  • Ibber   26. februar 2026   

  • Hvis vi starter med Sow, Dennis, Frøkjær og Slisz inde taber vi stort, - vi skal som minimum have Wass inde og Divko rykket frem på banen for at vinde.

    Jeg siger det igen, vi har pr intet og skyde med - totalt panik indkøb/ fejlkøb, kun Slisz kan med tiden blive god.



  • Spændende tanke med at skifte system. Men jeg tror at Cooper vil spille sine ting ind og holde sig til 4-2-3-1 opstillingen.

    Mit bud er:

    Pentz

    Klaiber - Godfrey - Binks - Divko

    Slisz - P

    Sow - Vallys - Dennis

    Ambæk
    1 enig
     
    • preben
    • preben
      Betalende bruger
        26. februar 2026   

    • @bossyboss hvis sow gider begynde at spille i stedet for at bare at stå som statue af robben kunne den 5 midtbane være rigtig god, og der er vist ikke noget alternativ ,
      men mod fcm skal alle yde, derfor er klaiber også et problem , bliver presset landets bedste vb/vk. Dvs to i samme side som ikke pt er som bedste kunne godt være hb og alves sammen med brink

    Se 1 flere kommentarer


---

  • Samme opstilling som mod Viborg dog med Wass ind fremfor P.

    Vi skal have nogen der kan flytte bolden frem til Vallys og kanterne
    1 enig

  • Håber på fcm sejr. En ting tæller og det er at gymnasterne ikke vinder guld. Er ligeglad med om vi bliver nummer 3 eller 6
     
    • @Ocellaris
      Så dit had til andre klubber tæller mere end succes for Brøndby ??
      Du er med på hvad forskellen mellem en 3. plads og en 6. plads betyder for hele projektet ikke ?
      1 enig

    Se 4 flere kommentarer


  • Randers havde tidligere rekorden for flest antal scorede mål i Suppen: 54 kasser 30 kampe.
    FCM har lige nu lavet 58…men altså i kun 21 kampe, så mon ikke vi får en endefuld på søndag?
    Det er en (stor) sejr for mig, hvis blot BIF får scoret et enkelt mål…

---

  • Alt andet end en kæmpe snitter vil være et flot resultat, for ikke at tale om point.

    Alt sejler inklusiv defensiven vi har i de 3 første kampe fået knap 4 xg imod men der er kun scoret 1 mål, det bliver ikke ved at gå.

    Vi har produceret ca 2,5 xg og 0 mål.

    Når kampene analyseres på xg burde vi have tabt mod Sønderjyske, tabt til Viborg eller et heldigt uafgjort samt uafgjort mod Randers.

    Lige nu ligner vi 11 individuelle spillere og ikke et hold, på trods af at Cooper har haft efteråret plus en måned træning samt 3 forårs kampe.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • @DoctorEnigma Du skylder at forklarer at defensiven skulle sejle, hvad bygger du den påstand på, den er i hvert fald ikke underbygget af data, så ser da frem til at høre dine argumenter...??

  • Voxamp
  • Voxamp   1. marts 2026   

  • Det er ikke meget der fungerer pt. I sidste uge lovede jeg mig selv at skåne mig fra flere Brøndby kampe for en periode. Det er for trist at vi skaber en XG på 0.08 eller deromkring. Jeg kan ikke se os score et mål.
    Vi slider med det og Cooper famler i blinde.

    Jeg tror vi skal have nogle danske spillere ind i start 11, som kender ligaen og gamet.
    Vi må bygge lortet op for 10. gang på to år…der mangler kontinuitet og relationer.
    Jeg håber vores pres bliver bedre og at man har spotter FCM’s svage centrale forsvar.

    Jeg vil starte således:
    —Pentz—
    —Villadsen, Alves, Binks,Divko—
    —Slisz, Wass, Frøkjær—
    —Sow, Ambæk,Vallys —

  • AB76
  • AB76   1. marts 2026   

  • Jeg tror at alt ville have været “guld og grønne skove”, hvis Nartey stadig havde været i klubben og ikke var blevet solgt.
    Det er udelukkende derfor vi ikke spiller bedre og ikke skaber nogle chancer, da han jo åbentbart var hele forskellen på holdet.

    Men han forlængede ikke sin kontrakt, og han blev solgt i dette vindue, endda til under 100mil, på trods af at en bruger hårdnakket og gentagne gange påstod andet, men tog grueligt fejl.

    Jeg er desværre overbevist om at det bliver et mesterskabsspil med flere dårlige resultater og præstationer end gode.

    Hvis man skal forholde sig til eksperterne og oddsne, ligger vi nr 4 eller 5 efter denne runde, og kun 1 point foran lyngbyvejen.
    “Jeg håber at eksperterne/oddsne tager fejl”

    Men på trods af alt, tager jeg stadig afsted på udebanetur i dag og støtter op om holdet i medgang og modgang.
     
    • @AB76 GULD & GRØNNE SKOVE, så er overdrivelsen vist ikke til at tage fejl af. NN ligger nr. 32 på målscorerlisten med 4 mål, så selv om NN var god så var han altså ikke en mirakelmager. Vi har skiftet et halvt hold og er ved at bygge op, så ja det bliver en ruchebanetur....

      God tur og kamp....


    Se 2 flere kommentarer
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
      Top debattør
        1. marts 2026   

    • @AB76
      Nu aldrig godt, hvis man er for afhængig af en spiller, efter min mening.
      Fodbold er heldigvis et uforudsigeligt spil, så måske bliver vi overraskede idag.

    Se 2 flere kommentarer





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner