-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
I følge Farzam har Ambæk forlænget kontrakten med 3 år og yderligere 5 år når han bliver 18 år gammel. Så vi har ham til 2031!!!!
Den dreng er jeg vild med!!
Schmedes er genial!
Deltag i diskussionen
Thomcat 3. januar 2026
Han har også lige forlænget med Nicolaj Poulsen - som hele Viaplay mente skulle afsted til udlandet.
Thomcat 3. januar 2026
Jeg kan sku' ikke fortænke de unge mennesker i at have udlængsel, lyst til eventyr og at de bliver fristet af de store penge..
Mauer 3. januar 2026
Ocellaris 4. januar 2026
Og som fans har vi ret til at foragte det. Vi får ingen betaling
Sullivan
Betalende bruger
3. januar 2026
---
Rise in love 3. januar 2026
Det betyder at de unge spillere ikke altid har kunne se en vej til Superligaholdet, ligesom vi ofte ikke har haft en tilstrækkelig plan for deres udvikling og deres forløb hos os. Hvis man ser til FCM og FCN, står de for det modsatte og belønnes for det med talenter der gladeligt forlænger, selv tæt på et forestående salg, der så bliver så meget desto større.
Heldigvis er Schmedes og Ohnesorge ved at ændre på dette, så vi forhåbentlig vil se flere og bedre spillere fra Masterclass slå igennem i Superligaen og derved blive større salgsobjekter.
Rise in love 5. januar 2026
Ja, det er de ændringer der er i gang med at ske, det kan MC spillerne jo også godt se fornemme. Så jeg tænker der vil ikke ske noget for dem hvis de forlænger også bliver solgt snart alligevel.
Demik klar 4. januar 2026
Med hensyn til Noah gør det virkelig ondt fordi han er blevet så god. Men var det ikke noget med sidst han forlængede som et spudlene ungt talent der fik masser af spilletid ( måske i håb om en forlængelse) så takkede klubben ham med at smide ham et halvt år på bænken?
Studenterbrød 4. januar 2026
Det var CV der stod for kontraktdelen og Jesper Sørensen der satte holdet. Man skal vist have sølvpapirshatten godt sat ned over hovedet, hvis man mener der er en sammenhæng.
Så det du siger er, at der aldrig er en sammenhæng med hvilke spillere der bliver brugt og hvad en sportschef dikterer ??
**Host** Slimane
**Host** Bischoff
**Host** en masse andre...
Studenterbrød 5. januar 2026
En undtagelse er hvad klubben giver internt, men det er så også det.
Ellers åbner det op for, hvem der bestemmer opstillingen til hver kamp sportschefen eller træneren.
En desperat klub bruger desperate metoder.
Jeg håber at Bischoff er den sidste spiller i meget meget lang tid, som kun spillede for at holde ham varm til et salg.
Men ingen tvivl om at det var, nærmest kotume, under CV.
Tænk bare på Tibling, som havde været ude af holdet i lang tid, for pludselig at starte i nogle kampe, for så at blive solgt i sommer vinduet.
Og Slimane, som selv mente, at han var for god til nærmest alle hold, når nu han var VM-spiller. Sjovt nok var han så ikke god nok til start-11 i Brøndby og var ude i 3-4 måneder, før han spillede nogle kampe og skut af i sommervinduet.
Men med tilkomsten af BS ser vi virkelig en sportschef, som i den grad, formår at komme af med spillere, som ikke kan/vil/skal spille i Brøndby.
Studenterbrød 5. januar 2026
Sorteslyngel
Betalende bruger
6. januar 2026
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/afsloering-broendby-og-jacob-ambaek-har-forlaenget