-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Det gik ikke så godt i Farum i torsdag, men det er tydeligt at vi har fået topkvalitet ind på cheftræner posten.
Jeg vil vove den påstand at det var den (på papiret) dårligste trup en Brøndbytræner har haft til rådighed de sidste to år. (Hvor mange superliga kampe sad der på bænken? Lauritsen ca.100, Vanlerberghe ca.50, resten 10 eller derunder.) Men præstationen var bundsolid og sådan har det været i stort set hver kamp siden Copper tog over. Vi vinder ikke hver gang, men indsatserne er generelt gode. Vi spiller aggresivt og fremadrettet, kommer til chancer og scorer mål. Under Cooper har vi scoret 24 mål i 9 kampen. Under Birk blev det til 18 mål i 14 kampe.
Deltag i diskussionen
Bibedibob 1 måned(er) siden
Ærgeligt med pokalexit. Men 13 point i 5 superligakampe og en masse mål. Svært at brokke sig over.
Panenka
Top debattør
1 måned(er) siden
Det er nu 16 point i 7 kampe i ligaen.
5 vundne, 1 uafgjort og 1 tabt = 2,29 i snit
Birk havde 12 point i 7 kampe i ligaen.
4 vundne, 0 uafgjort og 3 tabt = 1,71 i snit
Bibedibob 1 måned(er) siden
Panenka
Top debattør
1 måned(er) siden
Haha.. netop. og den går hurtigt når det går godt, som det gør nu.
Er helt enig med dig om, at Cooper er præcis det som Brøndby har brug for.
Kris
Betalende bruger
1 måned(er) siden
Udover forskellen i point, så kan man (måske) også hævde, at qua at Cooper har mødt AGF 2 gange og FCK 1 gang, så har kampprogrammet, måske også været svære for Cooper end for Birk.
Broholm87
Betalende bruger
1 måned(er) siden
Tænker helt sikkert det her kan ende godt. Så det er håb.
Lidt æreligt med pokalen. Men så er det fuld fokus på superligaen. Også var det dejligt at se Jordi tilbage.
Uche 1 måned(er) siden
Synes det lød tydeligt fra cooper, mellem linjerne, at der manglede fysisk formåen til sidst i f.eks. gårsdagens kamp, Men det er jeg sikker på, at der bliver rettet op på i vinterpausen.
Der vil coopers nye fysiske træner sætte sit præg på det fysiske, så holdet kan klare 120 min. anytime. med overskud på det fysiske giver det også mental overskud, som det giver det spil træneren ønsker at spille I 90 min.
Håber viser masser af cooper bold at se i 2026