Gå til Livecentre
LIVE LIGE NU...
Brøndby Stadion
  • Brøndby IF

    Brøndby IF logo
  • 0 - 1
  • Vejle Boldklub logo

    Vejle Boldklub

 
...

Fodbold live resultater




Transfergætterier! Steve Cooper edition

Skrevet af Detvender, 7 timer siden

Vi går en fed og spændende transfertid i møde, hvor Cooper for alvor får lov til at rykke lidt rundt med holdets prikker. 

Jeg har i dette opslag, taget udgangspunkt i spillere som Cooper har haft med at gøre i tidligere klubber. Og lagt fokus på nogenlunde realisme. 

Uden at give en kæmpe uddybning, tror jeg vi kigger efter en højre back (Klaiber er snart færdig, ikke offensiv nok. Villadsen er imo. Ikke god nok til at spille top fodbold, udover han kan løbe. Og der er ingen fra masterclass)

Så tror jeg vi kigger efter en Midterforsvar (giver sig selv med Jordi og RL situation)

Jeg tror vi kigger efter en defensiv midt, en eller to kantspillere. 

 

Fokus har lagt på de kvaliteter vi mangler ift hvad Cooper ønsker (går jeg ud fra)

Dvs. Fart på siderne (kant og back) stabilitet/lederevne i midterforsvaret. Løbevillighed og fremadrettet spil med bolden på midtbanen. 

 

OBS. Der er en del spillere her, og da jeg ikke fandt vildt mange interessante fra hans klubber, har fokus lagt mest på hans u17 landsholdsrejse. (Mange af spillerne har Luis Binks spillet med) 

Har skrevet en lille kommentar ud fra hver enkelt spiller. Samt hvor realistisk fra meget, middel, lav 

 

Midterforsvar

Japhet Tanganga

Klub: Sheffield United

Alder og højde: 26 år, ca. 1,84–1,86 m  

Kontrakt: Til 30/06/2028  

Pris: Markedsværdi ca. €2–2,5M  

Position: Forsvar – midterforsvar / højre back 

Realisme:Lav - lige kommet til klubben, spiller fast. Tanganga er et tidligere kæmpe talent fra Tottenham, slog dog ikke igennem, men har en god fart og styrke af en midterforsvar, qua tidligere backspiller er han også god med bolden. 

 

Joel Latibeaudiere

Klub: Coventry City 

Alder og højde: 25 år, ca. 1,80 m  

Kontrakt: Til 30/06/2027  

Pris: Markedsværdi ca. €3M  

Position: Forsvar – midterforsvar / højre back  

Realisme: høj - har ikke spillet meget denne sæson, spillede med Luis Binks i hans tid i Coventry. Spiller under Cooper i Swansea også. Stabil midterforsvar, som nok har tempo som Binks, men stærk defensiv og på bolden.

 

Nathan Wood

Klub: Southampton

Alder og højde: 23 år, 1,88 m

Kontrakt: 30/06/2026

Pris: €4M

Position: midterforsvar  

Realisme:middel - har spillet fast og været en ok profil denne sæson, spiller dog mest 3 back kæde. Hurtig forsvarsspiller, som er super stærk i luften og på bolden, minder meget om Binks, men med mere fart i det fremadrettet spil.

 

Teden Mengi

Klub: Luton

Alder og højde: 23 år, 1,86m

Kontrakt: 30/06/2026

Pris: €4M

Position: midterforsvar 

Realisme: høj- spiller fast, og er en profil, men lille endnu ikke til oprykning i league one. Hurtig og stærk midterforsvar, spiller sammen med tidligere masterclass forsvar Mads Andersen, super interessant imo.


Højre backs

Dujon Sterling

Klub: Rangers FC

Alder og højde: 26 år, 1,86 m  

Kontrakt: Til 31/05/2027  

Pris: €2,3M

Position: Højre back (Midterforsvar)

Realisme: middel- været skadet i en sæson, og lige kommet tilbage. Ellers en super stærk back/midterforsvar. Dog ikke meget offensivt output, trods fart. Forcer mest i det defensive.

 

Ethan Laird

Klub: Birmingham City 

Alder og højde: 24 år, 1,77 m  

Kontrakt: Til 30/06/2028  

Pris: Ca. €2,5–2,9M  

Position: Højre back  

Realisme: høj - inde og ude omkring start11. Har super fart, og fint offensivt output. Og god fysik

 

Harry Clarke

Klub: Ipwich 

Alder og højde: 24 år, 1,80m

Kontrakt: 30/06/2026

Pris: €4M

Position: Højre back

Realisme: høj- har ikke været fast om holdet siden 23/24 sæsonen, med andre ord, spillede ikke meget i PL sæsonen. Men er fortsat i denne sæson. Ikke meget offensivt output, god fart, rigtig finde defensive kvaliteter.

 

Bali Mumba

Klub: Plymouth

Alder og højde: 24 år, 1,68m

Kontrakt: 30/06/2027

Pris: €2,2M

Position: højre back

Realisme: høj - spiller for 4 sæson i Plymouth, fast mand på holdkortet, super hurtig, og offensiv back. Dog ikke særlig høj, hvilket måske er minus, når modsatte back også er lav.

 

Midtbanespillere

Tom Davies

Klub: Sheffield United 

Alder og højde: 27 år, 1,80 m  

Kontrakt: 30/06/2026

Pris: Ca. €3M

Position: Midtbane  

Realisme: høj- en spiller der har spillet rigtig meget PL i Everton, været på samtlige engelske u-landshold. Men ikke er fast mand mere. Ville være en god løbevillig boldfast midtbanemand. Kan lave professionelle frispark.

 

Oliver Skipp

Klub: Leicester City

Alder og højde: 25 år, 1,75m

Kontrakt: 30/06/2029

Pris: €6,6M

Position: Midtbane

Realisme: lav- stort talent fra Tottenham. En rigtig kriger på midtbanen, kan løbe solen sort, og går i alle taklinger. Pga. Pris og kontrakt, er den nok lidt urealistisk, trods han ikke er fast mand. Ville være en vanvittig signing

 

Andre Dozzell

Klub: Portsmouth

Alder og højde: 26 år, 1,78m

Kontrakt: 30/06/2026

Pris: €2,1M

Position: Midtbane

Realisme: høj - spiller for bundhold i Championship, løbestærk, aggressiv og duelpræget midtbanemand. Meget Rado type, lidt bedre på bolden dog.

 

Kantspillere

 

Chris Willock

Klub: Cardiff

Alder og højde: 27 år, 1,78m

Kontrakt: 30/06/2027

Pris: €1,3m

Position: Wing / kant

Realisme: høj - spiller league one, med vores gamle Salech, driblestærk hurtig og erfaren mand. Godt øje for medspillere. - ikke så stærk presspiller.

 

Joe Gelhardt

Klub:Hull/Leeds

Alder og højde:23 år, 1,79m

Kontrakt: 30/06/2026

Pris: €4,8M

Position: kant/angriber

Realisme: Lav - udlejet fra Leeds og har virkelig bombet i Hull i denne sæson fra kanten.

Hvis vi skal have ham bliver det ikke billigt, og der er nok mange bejlere fra Championship. Udlejet indtil sommer.

 

Danny Namaso

Klub: Auxerre/Porto

Alder og højde: 25år, 1,82m

Kontrakt: 30/06/2026

Pris: €3,8M

Position: Kant / angriber

Realisme: middel - lyn hurtig driblestærk, fysisk kant/angriber. Har en del kampe for Porto, men ser ikke ud til at de tror på ham mere, qua udlejning. Er dog lejet ud for nu, så kan ikke købes før til sommer.

 

Ian Poveda

Klub: Sunderland

Alder og højde: 25år, 1,67m

Kontrakt: 30/06/2027

Pris: € 0,9M

Position: Kant / offensiv

Realisme: høj - røget helt ud af truppen, efter de er kommet i PL. driblestærk, hurtig på de første meter, derefter ikke langsom. Minder nok mest om en Arel Simsir fra FCM med færdigheder og som type. Har haft svært ved at slå sig fast i sine klubber. Men kan man få gang i ham, tror jeg der er god gevinst.

 

Rhian Brewster

Klub: Derby County

Alder og højde: 25 år,1,80 m  

Kontrakt: 30/06/2027  

Pris: €2,6M

Position: Angriber/kant/offensiv midt

Realisme:Middel - kom til klubben på fri transfer i sommers. Dog ikke slået helt til endnu. Forholdsvis hurtig, god på bolden. 

Kunne godt fungere som en erstatning af Nartey evt.  - har også spillet under Cooper i Swansea

Mine favoritter

Tanganga/ Mengi

Laird/Mumba

Skipp/Dozzel

Willock (da Namaso og Gelhardt er lejet ud og ikke umiddelbart mulige før sommer) 




Deltag i diskussionen




  • Kodyl
  • Kodyl   12. december 2025   

  • Oliver Skipp ville være den helt rette til midtbanen og selvom det bliver dyrt, så ville det være den bedste af de ovennævnte.
     
    • Kepgar
    • Kepgar   12. december 2025   

    • @Kodyl det er ekstrem urealistisk at Brøndby få fingrene i ham, især med tanke på at han blev solgt til Leicester i 2024 for 23,3 millioner euro.
      1 god kommentar
     
    • @Kodyl han kostede Leicester 23,5 mill euro for halvandet år siden, så jeg tror at det er ret urealistisk at vi kan hente ham, selv for 5 - 6 mill. euro.

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      12. december 2025   

  • Fremragende indlæg med dertilhørende research.
    Tak for det ;-))
    Tom Davies har spillet flere gode kampe, for Everton, i Premier League, så han kunne være en interessante mulighed.
    Spændende om du kommer til at ramme plet, med nogle af disse spillere.
    Muligheden foreligger ihvertfald.
    2 god kommentar
     
    • @LJS tror ikke at det er ham vi skal sætte vores tillid til, Tom Davies har desværre de seneste 4 - 5 år været voldsomt plaget af skader og det var også derfor at han gik fra at være fast mand i Everton til næsten ikke at spille.
      Nu har han været 2½ år i Sheffield U., og har desværre kun spillet omkring 30 kampe for dem pga. tilbagevendende skader.

    Se 4 flere kommentarer

  • Kepgar
  • Kepgar   12. december 2025   

  • Kender ingen af dem, men det er spænende læsning. En ting er dog sikkert og det er at der skal hentes en midtbandespiller med fart og næste for spillefordeling, og en venstrekant med fart der kan udfordre. Og ryger Nartey skal der også hentes en der.
    1 enig

  • Det er svært at sætte navne på spillere som har været under Cooper som vil være realistiske at hente til Brøndby, især dem han har haft i Swansea og Nottingham Forest.
    De unge spillere der har fået en form for kontinuerlighed under Cooper er alle på større adresser end Brøndby, de ældre (30+) der har spillet under Cooper (især dem i Swansea og NF) har stopper karrieren eller spiller sin(e) sæson(er) i PL eller Championship og er enten for gamle, men nok også for dyre i løn til at satse på.
    Så er der de her spillere som var i deres bedste fodboldalder (24 til 29) da de var under Cooper, der er de fleste stadigvæk med på hold i PL og må vel anses som urealistiske.
    Faktisk var den eneste jeg kunne finde som jeg ser som realistisk Philip Zinckernagel, som dog også må anses som en rigtig Cooper spiller, hurtig, dygtig med bolden, god i pres, også er han farlig, både hvad angår mål og assists, problemet ligger så i at han for 1 år siden skiftede til MLS og har altså bare brændt banen af derovre, 15 mål, 12 assists og på årets hold, så jeg kan ikke rigtig se at de skulle være interesseret i at sende ham videre.
    1 enig
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
      Top debattør
        12. december 2025   

    • @Bornholms_Granit
      Generelt spændende hvordan man afsøger markedet for potentielle nyerhvervelser.
      Ved at at ansætte Coops, så fik vi også en tilgang, i hans personlige netværk.
      Og det samme kan jo siges om Schmedes.
      Glæder mig til hvad de to herrer finder frem til os på markedet.
      Ser gerne en tilgang, af en præstationspiller, til alle tre kæder.

    Se 3 flere kommentarer

---

  • Super indlæg, og imponerende arbejde. Et indspark, så tror jeg ikke det nødvendigvis bliver nogle han har haft med at gøre før, men hans navn gør at alle spillere vil vide hvem han er, og vil derfor lytte på ham når han kommer med sit projekt. Det er fordelen vi har, på samme måde lidt med Scmedes, og GFH. Hvem det så bliver er mindre afgørende, tidligere relation eller ej, blot han er god. Men vores setup nu, også på assistent poster og alt omkring klubben gør der er noget at tale ind i til nye emner, og uden tvivl også derfor Cooper vil den vej. hele setuppet skal afspejle noget der ligner vi allerede er et tophold, og spiller i Europa, for at så nå dertil efterfølgende i virkeligheden. Alt skabes 2 steder, først i sindet og hvis du ikke ser det der, vil det sjældent ske. Han laver så rammerne som gør de kan forestille sig det nemmere.;o)
     
    • @SoHappyMe vi er helt enige, lavede samme type indlæg op til i sommers(eller sidste vinter), men med fokus på spillere som Schmedes havde med at gøre, eller i vores GFH netværk. Ramte jeg nogen? Næ ikke i nærheden af det haha.
      Denne gang handler vi sikkert også en masse spillere som ingen tilknytning har til nogen.
      Men synes det er en sjov retning at kigge i. Og til dem der spiller fifa eller FM, er det en sjov måde at spille karriere mode på.
      1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

  • Lasse P
  • Lasse P
    Betalende bruger
      12. december 2025   

  • Godt indspark. Jeg er dog ikke sikker på man henter en ny stopper. Hvis en ny stopper skulle tage pladsen fra Alves, så står Alves hvor Vanlerberghe/Rasmussen er i dag. Så er vi ligevidt bortset fra den potentielle gevinst hvis den nye stopper er bedre end Alves. Så tror/håber jeg mere på den centrale midtbane og kanterne (som Cooper selv har sagt)
    1 god kommentar
     
    • @Lasse P enig og så alligevel ikke helt. For hvis Alves ender på bænken er han en bedre konkurrent om pladsen end Rasmus og Jordi er, qua kvaliteter som der skal bruges.
      Så vil sige at det er bedre for konkurrencen og bredden, og Alves har større chance for at komme i start 11 i det tilfælde, end RL og Jordi har nu, fordi der er så store forskelle på kvaliteter.

      Jeg tror Jordi og RL er så langt fra hvad Cooper ønsker i midterforsvaret, at han godt kunne tænke sig at sige farvel til de to, og så få en ny+ phillip S fra masterclass
      1 enig

    Se 2 flere kommentarer

  • Hvis man skulle kigge lidt på spillere der var en lille mulighed fra Coopers klubår er der følgende (de er længere oppe i årene):
    Backs :
    Gonzalo Montiel - spiller dog i river plate, klubben han også slog igennem i. Argentinsk landsholdsspiller.- scorede det afgørende straffe i VM finalen. 28 år.
    Conner Roberts - højre back for Wales og Burnley. Dog skadet siden de rykkede op og fortsat, stort navn på højre back, 30 år

    CB:
    Benjamin Cabango - Landsholdsspiller for Wales, 25 år, spiller for Swansea siden Cooper var der (altid) i den dyre ende.

    Joe Warrel- Burnley, 28 år, ikke spillet så meget de sidste 2-3 år.
    Mange år og kampe for nottingham forrest.

    Offensiv midt
    Joao Carvalho - og denne er lidt komisk sjov, for ham nævnte jeg også for et år siden. Han spiller nemlig i Estoril som er GFH klub. - den eneste som har forbindelse med GFH og Cooper. Ville derudover være en vil signing istedet for Nartey evt. dog 28 år.

    Liam Cullen- igen Walesisk landsholdsspiller, spiller altid i Swansea på nær en sæson. 26 år, og et rigtig dejligt blik for spillet, når jeg har set ham spille.

    Kanter:
    Joel asoro, spiller for metz, lyn hurtig driblestærk kant.

    Og den vilde
    Giovanni Reyna - det kæmpe amerikanske talent, som ikke blev forløst 100%
    Dog lige ankommet i sommers til Munchengladbach. Ikke for alvor slået sig fast på holdet endnu.
    En dejlig dreng, som alle der har spillet fifa i hvert fald kender til.
    1 enig

  • Super fin research du har lavet!

    Jeg aner ikke hvem der kunne være interessant osv. Men j

    eg føler mig rinelig overbevist om at der kommer et par briter her til vinter.

    Kan vi hente et par gode engelske spillere, som kommer til at løfte truppen og bliver profiler - så er der altså mulighed for at sælge til Premier League. Det ser jeg som en spændene retning.

    Kan der bygges bro mellem engelske spillere via Cooper og Brøndby, så tror jeg vi kan komme til at stå super skarpt og med en veldefineret transferstrategi, som er rimelig simpel og enkel, men det ville ikke kunne lade sig gøre uden en stor kapacitet som Cooper og hans trænerteam. Jeg tror potentialet er stort hvis det er den vej man vil gå.
    1 enig · 1 god kommentar

---





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner