-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Brøndby leverede en skuffende indsats i 0-3-nederlaget til Sønderjyske søndag, og efter kampen var Daniel Wass blandt dem, der satte de hårdeste ord på præstationen:
- Det var en meget uacceptabel og meget arrogant præstation, vi kom med i dag, siger Wass til den skrevne presse i mixed zone efter kampen.
Midtbanespilleren peger på, at holdet ikke havde den rette tilgang til opgøret:
- Bare fordi vi havde slået dem 6-0 den anden dag, så skal vi ikke komme her med sådan en præstation.
Ifølge Wass var det ellers noget, der var blevet adresseret inden kampen:
- Det var lige præcis det, vi havde snakket om ikke skulle ske. Sønderjyske er et godt hold, de er på hjemmebane og spillede en klog kamp.
“Vi finder ikke hinanden”
Brøndby havde svært ved at få spillet til at fungere, og det var tydeligt på banen, lød det fra Wass:
- Vi finder ikke hinanden på de rigtige positioner. Der er bare mange ting, der ikke lykkes i dag.
Han ønsker heller ikke at pege fingre ad enkeltspillere:
- Jeg behøver ikke stå og nævne nogen specifikt. Jeg kan bare starte fra en ende af.
Frustration over svingende niveau
Nederlaget kommer efter en periode med bedre præstationer, og det gør det ekstra frustrerende, fortæller Wass:
- Det irriterer mig personligt helt vildt, at vi kommer med to gode præstationer senest, og så går vi helt ned med flaget sådan her.
Han afviser en vinkel på, at Brøndby igen havde det svært i Haderslev:
- Jeg ved ikke, om vi har det generelt svært her, men vi havde det svært i dag.
Manglede skarphed - og de rigtige løsninger
Adspurgt til hvordan Brøndbys taktiske setup havde det over for hjemmeholdets kompakte midtbane afviste anføreren det var et generelt problem, men erkendte at de blågule ikke havde løst opgaven som den skulle være blevet:
- Vi følte os ikke i undertal på midtbanen. Vi skulle bare ikke spille imellem dem, men rundt om dem, for centralt var de stærke.
Mod slutningen af første halvleg fik Brøndby dog bedre fat:
- Vi slutter første halvleg meget godt og får dem trykket ned og har nogle halve chancer, men der er vi uskarpe.
Netop effektiviteten er et område, der stadig halter, selvom målene ellers er begyndt at komme.
- Det er en stor ting i vores trup. For selvom vi har scoret nogle mål i de seneste to kampe, så skal vi simpelthen være skarpere.
Deltag i diskussionen
Vainio74
Betalende bruger
29 dage siden
Maxmotor 29 dage siden
Kristianbs 29 dage siden
NewY 29 dage siden
Angående spillere så er der bare for mange der tænker mere på deres løncheck end på hvilken trøje de tager på.
Vi er som en sammenkogt ret hvor ingredienterne bare ikke passer sammen og hvem har bestemt hvad der skal i retten ?.....det har vores afgående lejesvend schmedes
Michael Hansen 29 dage siden
Vainio74
Betalende bruger
29 dage siden
---
preben
Betalende bruger
29 dage siden