Brøndby fans Sydsiden
Foto: Ian Nielsen / Ian Foto Sport ©
AFSTEMNING

Afstemning: Hvem var Brøndbys bedste mod Rangers?

 
Brøndby IF spillede torsdag aften 1-1 med Rangers FC i Europa League. Vi skal have kåret kampens bedste Brøndby-spiller.

  • Brøndby fans Sydsiden
  • Nanna Møller Karlsen
   5. november 2021 - Klokken 08:44
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  5. november 2021 - Klokken 08:44

Afgiv dine karakterer til spillerne herunder.

Afstemning: Hvem var Brøndbys bedste mod Rangers?


Udløber: 6. november 2021 08:11


Gennemsnit

Afgivede stemmer: 145

 • M. Hermansen
 • 6.6
 • S. Rosted
 • 5.6
 • A. Maxsø
 • 6.7
 • M. Uhre
 • 5.7
 • K. Mensah
 • 6.2
 • A. Bruus
 • 5.2
 • K. Tshiembe
 • 5.1
 • M. Frendrup
 • 6.3
 • J. Radosevic
 • 8.0
 • C. Cappis
 • 5.6
 • S. Hedlund
 • 7.0
 • B. Riveros
 • 5.5
 • A. Slimane
 • 5.2
 • M. Greve
 • 6.0Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • joker
 • joker   5. november 2021   

 • Synes Mensah spillede en af sine bedre kampe. Især da han kom over i højre side.
  10 enige · 2 god kommentar
   
  • @joker Uenig. Klodset i sin boldomgang og overså muligheder i form af dybdeløb fra angriberne (ligesom tilfældet var det i weekenden mod Viborg, når Hedlund tog et løb i dybden).
   2 enige · 1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer
   
  • @joker Helt enig. I særdeles da han kom over i højresiden. Håber snart Bjur er klar, så vi får to venstrebenede muligheder på VB.
   4 enige
   
  • Kapper
  • Kapper   5. november 2021   

  • @joker respekt for din holdning, men jeg er meget uenig.. han var svag og næsten usynlig i det defensive som VB og direkte dårlig som HB. Startede med at brokke sig til Rosted, straks han blev flyttet over i modsatte side. Virkelig en dårlig kamp
   
  • @joker - jeg mener at Mensah får alt for meget unuanceret kritik, faktisk er Mensah statistisk, i denne sæson, den næst bedste BIF spiller kun overgået af Rado. Til gengæld syntes jeg ikke Rangers kampen er en af Mensahs bedste, men som altid er han en af de få, som selv kan sætte en modstander, hvilket vi også så eksempler på mod Rangers. Til dem som ønsker et mere objektivt og nuanceret indblik i truppens performance, kan jeg anbefale Fotmob.com
   7 enige · 5 god kommentar
   
  • @joker Mensah leverer 100% hver gang. Ikke alt lykkes, men han kæmper med ægte Brøndbyhjerte... og så er han en af de få der kan noget på egen hånd.
   Der er alt for megen unuanceret vanekritik af ham.
   2 enige

 • Da Blas kom ind blev der efterladt mere bagrum i venstre side og Tshiembe skulle dække større områder, hvilket han havde svært ved. Det er fedt at Blas tænker fremad som wingback, men i en situation hvor vi skal stå kompakt og forsvare en føring, savnede jeg, at han spillede mere defensivt disciplineret, og havde hellere set Gammelby på banen.
  4 enige
   
  • mp80
  • mp80   5. november 2021   

  • @Klipklapperen Man spiller med netop 3 centrale, så de 2 wingbacks kan gå frem, hvem skal ellers lave indlæg?

  Se 1 flere kommentarer
   
  • Kapper
  • Kapper   5. november 2021   

  • @Klipklapperen meget enig. Niels tabte kampen for os der.

 • Forundret over manglende anerkendelse af Kevin Mensahs præstationer.. Han spiller en forrygende kamp igår og er en tydelig leder på vores hold..! Ja, han vil lave fejl - han er en offensiv back, og han har kampe hvor det ikke kører, ligesom alle andre! Igår satte han Rangers spillere af efter behag langt tilbage på egen banehalvdel og afmonterer presset fra modstanderne således.. Klart min MOTM sammen med Rado igår..!
  12 enige · 9 god kommentar
   
  • joker
  • joker   5. november 2021   

  • @Berg1964

   helt enig, desværre har mange besluttet sig inden kampen hvem der er gode og dårlige.
   5 enige · 5 god kommentar
   
  • mp80
  • mp80   5. november 2021   

  • @Berg1964 Han kostede dyrt offensivt flere gange, kunne have været langt bedre på bolden og få afleveret i feltet.
   
  • Kapper
  • Kapper   5. november 2021   

  • @Berg1964 jeg har ikke besluttet mig hvem som er god eller ej FØR kampen. Han tabte virkelig mange dueller, overså en del dybde løb og fandt næsten aldrig Cappis ude på venstre kanten. Som HB løb Rangers gang på gang lige igennem ham, sæeligt på indkast måtte Rosted redde Mensahs røv gentagne gange. Gensyn af kampen bekræfter mit indtryk.

 • Kapper
 • Kapper   5. november 2021   

 • Bund: Mensah (katastrofe som HB, usynlig som VVB. Talte omkring 10 fejl i defensiven som HB)
  Greve (usynlig i opspillet trods medvirkende til to gode angreb)
  Cappis: tabte mange bolde, var sløv i opspillet og dårlige tilbageløb. En meget svag præsentation, som var som at se 1.div niveau. Banens klart ringeste og fuldstændig overmatchet.

  NF: Dårlige udskiftninger, hvor vi hverken gik sat Pavlovic i spil taktisk (1! Lang bold mens han var inde), og formåede ikke at stoppe Rangers kort efter deres udskiftninger. Forfalder til udskiftning efter 60min igen. Han taber kampen for os, idet vi stopper med at spille fodbold.
   
  • @Kapper er det Rangers kampen torsdag den 4/11 du anmelder? , i givet fald så jeg et andet kampforløb
   1 enig · 1 god kommentar


 • Ivan
 • Ivan   5. november 2021   

 • De fleste har åbenbart Rado som bedste og Bruus som den ringeste men dog over middel. Jeg er helt enig. Jeg synes at vores hold spiller bedre og bedre . Den opstilling vi havde mod Viborg er efter min mening den stærkeste og jeg synes det er i orden at give Bruus , Cappis og Greve spilletid i en kamp der er knap så vigtig. Og de falder på ingen måde igennem. Vores hold er i øjeblikket uden 1 eller 2 spillere der virkelig brænder igennem, og det skal der til for at blive tophold. Men hvem har så potentialet til at blive stjerne? Blas? Slimane, Greve? Der er vel ikke andre? Singh? Måske
  1 enig
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB VORES KOPPER, BØGER OG PLAKATER