Foto: Kasper Pedersbæk ©
NYHED

Analyse: Nederlaget i Farum viste Brøndbys manglende bredde og ubalance

 
Nederlaget til FC Nordsjælland viste ikke kun et pokalexit – men også, hvor Brøndby står i sin udvikling. Kampen blottede manglende bredde, svag struktur og ubalance på midtbanen.

    • Kasper Pedersbæk
      31. oktober 2025 - Klokken 15:50
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    31. oktober 2025 - Klokken 15:50

Brøndby er ude af pokalturneringen. Men nederlaget i Farum viste mere end bare et resultat – det afslørede et hold, der stadig kæmper med sin presstruktur og sin bredde.

En klar forskel på holdene

Kvaliteten på banen var ganske enkelt ikke på det niveau, der skal til for at vinde de fleste kampe. Det lagde cheftræner Steve Cooper heller ikke skjul på over for 3point.dk - hvilket du kan læse mere om her.

Alligevel giver kampen værdifuld indsigt, hvis man skræller lagene væk og ser bag resultatet.

1. Cooper stoler endnu ikke på presset

Steve Cooper stoler endnu ikke fuldt ud på sit holds presspil. Brøndby stod igen i en 4-4-2-struktur mod bolden – samme udgangspunkt som tidligere – men denne gang meget lavt i stedet for at skubbe kæderne højere og risikere at blive spillet igennem.

Kasper Pedersbæk © All rights reserved

Resultatet blev et hold, der lod FCN diktere kamprytmen, uden selv at få fat på spillet i de høje zoner.

2. Offensiven mangler fart og bredde

Brøndby mangler fortsat offensive trusler i bagrummet. Marko Divkovic startede igen og gjorde det udmærket som trussel i dybden, men der er for få spillere, der kan true i dybden – og for mange, der søger bolden i fødderne.

De offensive reserver ændrede ikke billedet. Uchino var usynlig, Younis ville meget, men lykkedes ikke. Det er ikke de to spilleres skyld – de er stadig rå og under udvikling – men Brøndby havde ganske enkelt ikke flere muligheder på bænken. Der mangler kvalitet og tempo i bredden.

3. Prisen for den dybe preslinje

Den lave preshøjde kostede på bolden. Når Brøndby endelig generobrede, stod holdet så dybt, at det var vanskeligt at etablere possessionspil.
FCN trykkede Brøndby ned og fandt plads på siderne, hvor især indspil til halvrummet mellem forsvars- og midtbaneled gjorde ondt. Nordsjælland var dygtige til at finde mellemrum, hvor Brøndby ikke fik lukket.

Kasper Pedersbæk © All rights reserved

4. Defensiv standard under pres

Patrick Pentz leverede igen solide redninger, men keeperen kan ikke alene kompensere for de fejl, der opstår foran ham.

Frederik Alves’ formkurve er nedadgående, og fejlene er begyndt at koste dyrt. Han er ikke alene årsagen til nederlaget, men som fast starter skal der forventes en højere standard. Vanlerberghe bør stå klar i kulissen – hvis han kan vinde Coopers tillid.

Teis Markfoged © All rights reserved

5. Midtbanen uden balance

Den dybe midtbane med Daniel Wass og Noah Nartey fungerede ikke. Wass er en possession-playmaker, Nartey en ball-carrier – men ingen af dem leverede det nødvendige defensive arbejde.

Da Mathias “P” Jensen og Stijn Spierings kom ind, blev balancen markant bedre: mere kontrol, bedre duelspil og mere fremadrettede afleveringer. Uden det holdmæssigt dog blev flydende.

Teis Markfoged © All rights reserved

Den konstellation - med Stijn Spierings og Mathias “P” Jensen - kan meget vel blive aktuel igen til søndagens kamp, ikke mindst med skader og karantæner i spil.

Et hold, der stadig leder efter sin form

Brøndby leverede en svag præstation i Farum – og FC Nordsjælland var det bedste hold både i udførelse og udnyttelse af chancer.

Men kampen fortalte også noget om, hvor Brøndby står som projekt: et hold, der stadig udvikler, justerer og lærer, men som endnu mangler at finde sit stabile udtryk.

Det bedste hold vandt. Spørgsmålet er, hvor hurtigt Brøndby lærer af det.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Philip
  • Philip
    Top gode
    Top enige
      13 dage siden   

  • Kampen i går viste hvor vigtig BT er for holdet. Vi kan ikke spille med Wass eller Nartey i hans rolle uden BT. Det blev bedre med P og SS men så manglede det fremadrettede. For så mangler vi det som Wass/Nartey bidrager med. Jeg håber virkelig BT er klar til på søndag for der er ingen nu og her i truppen der kan erstatte ham (måske P kan på sigt).
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • NewY
    • NewY   13 dage siden   

    • @Philip ja og var det ikke det du sagde indenkampen og som en vis herre svinede dig til over ....du havde jo helt ret
      1 god kommentar

  • LØK
  • LØK   13 dage siden   

  • Det er i hvert fald et kæmpe problem at vi mod de bedre hold lukker så mange mål ind og smider tingene så sent i kampene (FCM, Agf, og i går). Jeg skal ikke kloge mig på om det er midtbane, forsvar eller en kombination der gør det. Synes vores offensive spillere virker pænt skarpe i deres chanceudnyttelse, men i en kamp som i går for de meget lidt at arbejde med.

  • Da jeg i tidernes morgen tog min A licens, der var jeg på hold med en gut der kaldte gårsdagens kamp som en typisk indikatorkamp. En kamp, hvor vi får en masse svar og indikationer som den gode træner kan bruge fremadrettet.

    Synes du har nogle gode punkter. -Alves top og bundniveau er historisk langt fra hinanden.

    -Divkovic bliver begrænset, så vi trækker os i passiv pres.

    -Vallys er stadig langt fra hans bedste dage under tidligere trænere.

    - Men der er slet og ret ingen erstatninger. Trods vi har handlet offensivt, så er Uchino og Younis er slet slet ikke klar. Er det tid til at lufte Agyekum?

    - Narty er vores bedste spiller.

    - P gjorde det fantastisk, det varmer sgu mit hjerte.

    - I tråd med andet punkt, så dur Villadsen heller ikke I et passivt pres. Skuffende indsats generelt, i en kamp der dog slet ikke blev spillet på hans præmisser.

    - Armbæk er vores med afstand bedste bud på en 9er pt.

    Sjældent en kamp giver så mange svar, men heldigvis også sjældent man møder FCN på deres lorte kunst. Uheldigvis skal vi møde FCN light på samme lorte kunst søndag nat.

    Også slutteligt, fandt jeg ud af, at mine nerver ikke holder til livetråden, i de kampe jeg er forhindret på stadion. Sorry thorrium!
    3 god kommentar

---

  • Ja, masser af ting man kan udlede af lige den her kamp, hvor bredden i truppen virkelig blev testet.
    Inden kampen tænker jeg, at førsteprioritet i transfervinduet måtte være en arbejdsom og bevægelig 8'er og andenprioriteten en offensivspiller mere med fart. Men efter kampen og Mathias “P” Jensens stærke indsats på midten, og Younis og Kochinos blodfattige oppe foran, er jeg tilbøjelig til at mene at det bør være omvendt. Vigtigst er offensivspilleren.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • Brøndby85
    • Brøndby85
      Betalende bruger
        12 dage siden   

    • @Vild Kimfort - Michael Uhre, Michael Uhre, tra la la la la la....
      1 enig

  • Brøndby85
  • Brøndby85
    Betalende bruger
      13 dage siden   

  • Vi kunne godt bruge Rado nu:-)
    1 enig
     
    • Mauer
    • Mauer   13 dage siden   

    • @Brøndby85 og dem der er uenige med dig her, er idioter. :-) Savner sgu hans arbejdsraseri og duelspil.
      1 enig

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @Brøndby85 ja han ville sgu egentlig nok passe meget godt ind i coopers system.
      1 enig
     
    • @Brøndby85 sku da ikke når man ser den indsats P leverede.. vi mangler nogle der kan noget fremad. Dette sagt af en Rado fan, som har forsvaret ham utallige gange..
      1 enig · 1 god kommentar

    Se 5 flere kommentarer

  • Det positive for mig var Mathias P. Jeg synes, at man fik set, at han ikke er langt fra at kunne være en relevant start spiller på midtbanen.
    Og når vi nævner kontrakter på de to guldfugle....... Hvor meget mere skal P vise før han får kontakt udspillet fra BIF.
    Der skal jo ikke gå 20 kampe med gode præstationer før rollerne byttes om, og det er Brøndby, som står med hatten i hånden og håber på kontrakt forlængelse.
    3 enige · 1 god kommentar

---

  • del Piero
  • del Piero
    Betalende bruger
      13 dage siden   

  • Af duoen P og Spierings var det førstnævnte, der sprang i øjnene med gåpåmod, fart og pres.

    Af nyindkøbene kan jeg godt se at Fokuda har spidskompetencer i form af fart og hurtige fødder, men Uchino ser jeg ikke detvstore lys i.

    Younis er hurtig, men uden slutprodukt, og Gregorits virker helt fejlcastet som 9’er i Coopers system.

  • Vainio74
  • Vainio74
    Betalende bruger
      12 dage siden   

  • Kasper dit spørgsmål er måske nok det sværest at svare på, denne kamp vist endnu engang vi ikke har formået at styre FCN, og hvor mange kampe i træk efterhånden er det så? vi taler jo år hvor FCN har køre os rundt, vi har en meget naiv tilgang til kampen ved at stå dybt uden og kunne dæmme op for FCN, vi står simpelthen for langt fra dem, de er dygtige til det de gør og vi har intet lært de sidste 4-5 år mod den spillestil, ja så kan man sige vi har haft 3 trænerer i den tids periode MEN samme naive tilgang hvor det virker til man har alt for meget respekt for FCN.




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder