Foto: Michael Jakobsen ©
NYHED

Birk forklarer sene udskiftninger: Vi var lige ved at få fat

 
Frederik Birk stod med følelsen af, at Brøndby var lige ved at være der. Derfor var det dén afvejning, der gjorde, at Brøndby-træneren ventede med de sidste indskiftninger.

    • Anders Villaume Vestergaard
      3. marts 2025 - Klokken 23:25
  • Anders Villaume Vestergaard
  • Anders Villaume Vestergaard
    3. marts 2025 - Klokken 23:25

Brøndby var ikke godt kørende i første halvleg mod Lyngby. 

Alligevel foretog Frederik Birk ikke nogle spillermæssige ændringer i pausen, mens Lyngby foretog to udskiftninger. 

- Jeg var ret afklaret med, at dem, der sluttede første halvleg, også skulle have lov at starte anden halvleg, siger Frederik Birk. 

Lyngby bragte sig i front efter en times spil, og så reagerede Brøndby-chefen med en indskiftning af Clement Bischoff og et kvarter senere Jordi Vanlerberghe, der endte med at udligne til 1-1. 

Men vi skulle frem til de døende minutter, før der blev foretaget yderligere med indskiftningerne af Filip Bundgaard og Benjamin Tahirovic, hvilket cheftræneren blev forholdt i mixed zone. 

- Jeg havde den følelse, at vi var lige ved at få fat. At vi var lige ved at være der, siger han. 

Frederik Birk oplyser yderligere, at det ikke var en skade, der gjorde, at Sean Klaiber blev skiftet ud i anden halvleg.  

Kort inden pausen måtte den rutinerede spiller ellers have hjælp på banen med det, der kunne ligne en knæskade.  





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Betalende bruger
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      3. marts 2025   

  • Superligaens suverænt bedste spiller i sidste sæson var igen usynlig og vi får simpelthen for lidt ud af vallys kvaliteter, tror han er fejlplaceret på midtbanen, det fungere ikke med ham på nuværende plads, han skal længere frem.

    Sebastian er en spiller vi ikke må glemme, hans værdi får vi også set i hans fravær, for han skaber langt mere end klaiber på banen og han kommer med langt mere fart og gode indlæg fra siden, savner ham der.

    Kvistgaarden havde en af sine dårlige dage og det er heldigvis ikke noget vi ser tit, men han skal stoppe med at filme så meget, det havde han ellers lagt fra sig men i dag var der alt for meget stuntmand over ham og det klær ham bestemt ikke.

    Noah var ren nydelse og ham har Birk troet på fra dag 1 modsat Jesper s og han levere varen i den grad ros til begge herfra han bliver kun bedre.

    Synes Bundgaard burde være kommet ind længe før og synes ikke vores offensive spillere i dag var gode, de stod for meget stille og var ikke gode nok til at sprede spillet vi spillet mega forkrampet men også svært når ens modstandere er så defensive som Vejle og lyngby har været, men håber man får lært af de fejl vi tydeligt igen begår som vi også gjorde mod Vejle
    7 enige · 4 god kommentar
     
    • preben
    • preben
      Betalende bruger
        4. marts 2025   

    • @GARFIELD også denne kamp var en stor skuffelse, fra både hold og træner, hvis vi skal spille med 4 bagerst må vi have hentet hurtigere og klogere spillere
      2 enige · 1 god kommentar

    Se 3 flere kommentarer

  • Vallys var noget nær anonym..
    Klaiber lignede en der spillede på 90% efter hans uheld..
    Divkovic havde fået byttet om på støvlerne..
    Rajovic ligner en hund i et spil kegler, med nuværende taktik..

    Flere gode argumenter for at have skiftet meget tidligere..

    Lyngby scorer i 57' minut
    første udskiftning som er en venstreback kommer i 61'
    Højreback som spillede for nedsat kraft skiftes i 74' minut, altså 17 min. efter deres mål!
    Og først i 88' minut tæt på en halv time efter Lyngbys mål, bliver der skiftet i offensiven..!!

    -det er at sidde på sine hænder i min verden, Birk virkede modløs i dag..
    11 enige · 3 god kommentar
     
    • @TibblingLove
      Jeg tror jeg ville bruge lidt andre ord omkring hans manglende handlinger.

      Manden virker bange, hvilket burde være en synd for en Brøndby træner, og det stikker totalt imod hvad han har været ude og bralrer med.
      2 enige · 5 god kommentar

    Se 6 flere kommentarer

  • Giraffen
  • Giraffen
    Betalende bruger
      4. marts 2025   

  • Pinlig indskiftningshånd fra Birk i dag!
    3 enige

---

  • Hvor lyder du som din tidligere chef…
    2 enige

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      4. marts 2025   

  • Jeg vil vove den påstand, at jeg har set flere Brøndby-kampe end Birk - og vi var langt fra “lige ved at få fat”. Der var spillere som aldrig kom igang!

    Rajovic er en kummefryser, som man skifter ind som plan c. Klaiber og Divkovic er direkte ødelæggende for spillet. Wass fylder for meget - og for lidt. Jakob Rasmussen er ikke playmaker og bruger en milliard berøringer, når han sænker spilhastigheden. Vallys og Kvistgaarden er fejlplaceret og Suzuki ramte ved Gud ikke dagen.

    Overskriften: “Brøndby trak selv tiden og pinen ud”!
    12 enige · 5 god kommentar
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        4. marts 2025   

    • @Saesonkort
      Endelig en der peger på Rasmussen’s kamp
      Var det Lauritsen der havde spillet som Rasmussen gjorde, havde alle stået klar med høtyvene
      Fuldstændig enig. Rasmussen stoppede alt spil og nægtede, ofte, at spille den ud på kanten, selvom om Divkovic havde en tønde land
      7 enige · 2 god kommentar

    Se 3 flere kommentarer
     
    • @Saesonkort spot on
      1 enig
     
    • @Saesonkort Spot on!!
      1 enig
     
    • @Saesonkort Du nailer den hele vejen igennem.. JR er så dræbende for det hold med alle de afl. og kunne lære noget af Alves..
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        10. marts 2025   

    • @Saesonkort
      Også koster Rasmussen to mål i dag

      Men det er jo nok okay, når det ikke er Lauritsen :(

  • Haha hold nu kæft man... er det neestrups fætter vi har ansat
    1 enig

---

  • Muggefar
  • Muggefar
    Betalende bruger
      4. marts 2025   

  • Så faldt tiøren. Birk ser fatamorgana som Jesper Sørensen gjorde. Det eneste vi var ved at få fat i, var kuren til søvnløshed. Lyngby var meget tætte på at falde i søvn, sammen med resten af Brøndby Stadion over den kedelige, tamme indsats der blev leveret.
    1 enig

  • Brøndby har for mange spillere, der spiller den samme position. Der er behov for at vi får solgt en af suzuki/vallys/bundgaard. Det er alt for tydeligt, at vi mangler bredde i spillet. Når det fungerer med 4 inde centralt, så tænker jeg ikke videre over det. Men en kamp som i dag, viser tydeligt vi mangler bredde. Og vi mødte altså ikke et af FC holdene, vi mødte lyngby. Og det er sagt med al respekt.

    Men Birk du lyder som din læremester. Jeg er fuldstændig overrasket over at vi scorer. Det føltes som en af de kampe hvor vi kunne have spillet 2x90 uden at blive rigtig farlige. Og det var vi heller ikke før målet. Så cadeau for overraskelsen - trods alt :-)
    1 enig · 5 god kommentar

  • Lasse P
  • Lasse P
    Betalende bruger
      4. marts 2025   

  • Jeg er stadig pro Birk, men vi var ikke lige ved at få fat på noget som helst tidspunkt. Der skulle være sket ændringer allerede i pausen, for det skreg til himlen at 2. halvleg ville blive en copy-paste af 1. halvleg hvis ikke der skete noget. Det er lidt skræmmende at trænerstaben har en anden opfattelse.

    Jeg forventer at Rajovic starter på bænken fremover, og at der kommer en mere dynamisk spiller ind. Når vi alligevel ikke kan lave indlæg, så mister vi fordelen ved Rajovic. Så tror jeg til gengæld også at resultaterne kommer.
    2 enige · 3 god kommentar

---

  • Kapper
  • Kapper   4. marts 2025   

  • Det er så dumt. Der skulle have været skiftet 1-2 allerede i pausen. Fx Divkovic/Klaiber/Rajovic kunne alle tages ud. Klaiber pga skade, de to andre pga dårligt spil
    3 enige

  • Vi var lige ved at få fat? Vi var lige ved at være der? Sjov følelse at have. Jeg havde den følelse, at vi kunne spille 800x90 minutter yderligere uden at være i nærheden af at score.

    Jeg håber ikke jeg tog fejl af dig, Birk. Men nøj hvor havde det klædt dig, at du havde gjort et forsøg på at ændre kampbilledet efter første halvleg eller max en times spil. Et systemskifte, Rajovic ud i en dobbelt- eller trippeludskiftning som signalerer, at NU kommer der sgu andre boller på suppen - noget ild, som du selv nævnte - og at du SELVFØLGELIG ikke er tilfreds med indsatsen og 0 mål hjemme mod Lyngby.

    Det var en jammerlig og søvndyssende indsat. Men jeg er mest skuffet over dig, Birk. Det er dit udtryk som spillerne spiller efter. Og hvis de spiller forkert, så skal de selvfølgelig skiftes ud - men det mener du tilsyneladende ikke?

    Pas på du ikke bliver en JS light. Vis nogle cojones. Vi er Brøndby.

    Og show it don't tell it.
    2 enige · 2 god kommentar

  • Så længe vi vælger at spille med Rajovic som andet end indskifter, så er det den her type fodbold vi ser, Birk har lagt op til vi skal støde op og presse tidligt, men med Rajovic, så eksistere første presset ikke og vi bliver fornemme at spille udenom.

    Derudover så kan han ikke noget med bolden, han er en stor klods som man ikke helt kan bruge i opspillet da han ganske enkelt ikke kan sætte en aflevering.

    Noah spiller en god kamp, men Gud hvor siger det meget om Brøndbys kamp generelt, for Noah smider en synd flod af bolde væk på horrible afspilninger og har 2 situationer på kanten af feltet, hvor han ikke er presset og der er frit syn hele vejen ind, men alligevel skyder han begge afslutninger 5-10m ved siden af målet.

    Så at han er et lyspunkt er kun grundet at resten skuffede fælt.
    Offensivt havde vi kun en spiller igår, det var Suzuki, som ene mand skulle kreere alt på egen hånd.

    Så hvis vi i Randers ikke stiller op med Vallys, Kvist, Suzuki
    På toppen, så har Birk tabt hovedet, for i tre kampe har Rajovic spillet som en sæk kartofler.

    Og Vallys bliver hæmmet alt for meget i sit spil ved at være så defensivt placeret og er der nogen der kan fortælle JR at man ikke behøver have 10 berøringer på bolden for at lave en aflevering ? Manden standser ALT der hedder tempo, av hvor er den mand dårlig.
    1 enig

---

  • kellqj
  • kellqj   4. marts 2025   

  • Mr. 2.0?

  • Per Pøl
  • Per Pøl
    Betalende bruger
      4. marts 2025   

  • Han må have set noget som jeg ikke så

  • JJOLSEN
  • JJOLSEN
    Betalende bruger
      4. marts 2025   

  • Nanna du må spørge den gode hr. Birk, hvad han mener med at sætte ild i Stadion?
    For det er efter de 3 første kampe, for mig lidt utydeligt hvad hr, Birk mener.
    Eller også har han og jeg forskellige opfattelse af hvad ild er.

---

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      5. marts 2025   

  • Har nu stadigvæk tillid til F. Birk.
    Jeg forventer en trodsreaktion, på mandag, mod en modstander, der ikke parkerer bussen.
    Det var ikke godtnok, mod Lyngby, som dog også gjorde det svært for os.
    En sejr mod Randers, så er vi på rette kurs igen.
    Fuld opbakning herfra.




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder