Foto: Simon Kammer ©
NYHED

Birk giver opdatering på Divkovic og sit syn på kampen mod Fredrikstad

 
Frederik Birk giver her en opdatering på Marko Divkovic, der måtte udgå med en skade mod Fredrikstad. Læs også cheftrænerens tanker om træningskampen, som blev vundet med 2-0.

    • Nanna Møller Karlsen
      26. januar 2025 - Klokken 08:00
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    26. januar 2025 - Klokken 08:00

Der blev spillet tre gange 35 minutter, da Brøndby IF lørdag eftermiddag fik besøg af norske Fredrikstad i opstartens anden træningskamp. Clement Bischoff scorede et tidligt mål og Yuito Suzuki scorede et sent mål, og således endte kampen 2-0 til Brøndby.

Cheftræner Frederik Birk giver her sit besyv på kampen:

- Det var dejligt at komme ud og spille igen og få taget træningsbanen med på kampbanen igen. I virkeligheden var det lidt samme agenda som sidste gang. Vi havde to hovedspor. Det ene gik på, at vi skulle arbejde videre med vores spil og vores spil. Og det andet spor gik på, at vi skulle ud og vinde igen. Det er det, jeg vil. Og jeg vil vinde det hele. Det fik vi gjort i dag, og jeg synes faktisk, at der var positive plusser på pres-siden, altså spillet mod bolden.

- Der var måske også noget i systematikken, der gik lidt bedre op for os denne gang, og som hjalp os lidt med det, men der var nogle positive tendenser i grundpresset i dag, synes jeg.

Og så fik I trænet at spille mod en lav blok?

- Ja, det må man sige. Jeg har faktisk lige sagt til staben derinde, at det egentlig var meget fint, at der var den forskel fra vores kamp mod Hvidovre til nu. For vi begyndte at bygge flere og flere faser på, hvor vi også fik nogle gode billeder på, hvad vi skal arbejde med. De gik meget hårdt og intenst på os i starten, hvor jeg havde en lille følelse af, at vi havde lidt svært ved at komme ud af det pres nogle gange.

- Der skal vi have kigget på, om vores position var stærk nok. Men da vi begyndte at sætte spillet efter de første fem-syv minutter, satte de sig selv langt ned, og så skulle vi se, om vi kunne åbne dem. Det var jo en ny situation for os, hvor vi ikke bare kunne spille det vertikale spil, hvor vi hele tiden angreb rum foran os, for der var ikke så meget rum at spille i. Men vi fik set et par gode angrebsåbninger, og så fik vi også set, hvor stereotypt det kan blive, når vi ikke kommer ind og rammer dem inde i hjertet, før vi begynder at angribe dem.

LÆS OGSÅ: Brøndby tog norsk stik inden afrejsen til Portugal

Vi håber ikke, det er slemt

Marko Divkovic spillede venstreback i anden del af kampen, men måtte lade sig udskifte, da han vrikkede om på anklen. Frederik Birk var meget bekymret, men blev siden hen lidt mere rolig. 

- Jeg var meget bekymret lige da jeg så det, netop af den årsag, at det var et solouheld. Men jeg har lige været inde forbi ham og jeg har også lige talt med fysserne, og de er ikke SÅ bekymrede. Men det var en ankel, der lige fik et tvist. Vi håber ikke, det er slemt.

Skaden til Divkovic betød til gengæld, at 16-årige Viggo Poulsen kunne komme ind og få sine første seniorminutter. Brøndby-cheftræneren glæder sig generelt over at se så mange Masterclass-spillere an i opstarten.

- Viggo var egentlig tiltænkt, at han lige skulle med op og snuse til det og se, hvad det er for noget. Men vi vidste godt, at hvis der kom en skade, skulle vi have en ekstra spiller med, så Viggo kom ind, og det var rigtig fint at se den unge mand i spil.

- Det er altid dejligt, at vi har den mulighed, specielt i de her pre-seasons, hvor vi kan få set nogle unge spillere. I dag var det ikke kun Viggo, men også de andre gutter fra akademiet. Selvfølgelig havde vi Claridge, Ambæk og Lukas med igen, men vi havde også P (Mathias Jensen, red.) og Gustav (Nøhr, red.) med.

LÆS OGSÅ: En god uge for Viggo Poulsen: Det er gået hurtigt

Træningslejren venter

Tirsdag rejser spillerne på træningslejr. Men inden da venter der lige en fysisk test, så trænerstaben kan være helt sikre på, at spillerne er, hvor de skal være.

- Nu får de lørdag aften fri og så har de fri søndag. Så kalder jeg dem ind mandag, hvor vi lige har en fysisk test, fordi vi lige skal have et tjek på, om vi står helt rigtigt. Og så tager vi en lille boldtræning på bagsiden af det, men de får lov til at gå tidligt hjem. Og så rejser vi afsted på tirsdag.

3point.dk dækker Brøndby IFs træningslejr i Portugal.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      12 dage siden   

  • Det er simpelthen så fedt, at vi har et fanmedie, som dækker en træningslejr!

    I kan godt hilse Birk og sige, at han allerede er godt i gang med, at trække mig ud af en Brøndby-depression af en uset dimension.
    13 enige · 4 god kommentar
     
    • @Saesonkort
      Har det på samme måde.
      Man niver sig lidt i armen og tænker ikke at det kan passe, at ens passion, som var slumret hen under 2 år med JS-pseudo-bold, kan blive vækket så hurtigt til live igen - men det gør den.
      Jeg håber virkelig GFH tager røven på og alle og FB og BS bare outperformer på den store klinge.
      1 enig · 1 god kommentar

  • mimor1
  • mimor1   11 dage siden   

  • Hvad med Philip Søndergaard
    Han var på et tidspunkt en kæmpe talent
     
    • @mimor1 Jeg mener at have læst, at han er skadet. Han regnes stadig som et stort talent.
      1 enig

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @mimor1 ja han er skadet og skal dermed ikke med på træningslejren.
     
    • Fuzzy
    • Fuzzy   11 dage siden   

    • @mimor1 Jeg ser Søndergaard som et stort talent, der nok skal bryde igennem til 1. holdet.

  • Medie-k
  • Medie-k
    Betalende bruger
      11 dage siden   

  • Er det bare mig, der synes, at Brøndby ikke spillede specielt godt i går? Jeg synes det gik langsomt, de mistede mange bolde, havde svært ved at ramme hinanden, havde svært ved at spille sig ud af presset, og var heldige med at nordmændene ikke fik scoret på deres ret store chancer, hvor de kom igennem på fløjen med farlige indlæg. Birk siger de rigtige ting, der kilder de helt rigtige steder, og det er fedt, at så mange unge får chancen. Men jeg synes altså ikke, at spillet i går var bedre end det var i mange kedelige kampe i efteråret. Håber, at det skyldes tunge ben efter hård træning (som Frederiksstad så i givet fald ikke har haft i samme udstrækning...!!)
    2 enige · 2 god kommentar
     
    • Brøndby85
    • Brøndby85
      Betalende bruger
        11 dage siden   

    • @Medie-k - enig, der er lidt rigeligt med rygklappere i øjeblikket. Lad os håbe, at de opper sig nede i Portugal, og vi får købt en Rado-kloning inden afgang derned.
      2 enige

---




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder