Foto: Teis Markfoged ©
PODCAST

BL Business: Brøndby IF som brand

 
Her kan du høre andet afsnit af vores nye serie BrøndbyLyd Business.

  • Nanna Møller Karlsen
   11. april 2024 - Klokken 23:58
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  11. april 2024 - Klokken 23:58

Byd velkommen til et nyt BrøndbyLyd-format. BrøndbyLyd Business er født. Her vil vi fremover give plads til de debatter, som handler om alt det uden for kridtstregerne. Det skal handle om strategi, regnskaber, langsigtet udvikling og øvrige aktuelle temaer.

I denne episode er temaet 'Brøndby IF som brand'. Hvad betyder brandet for en fodboldklub, hvordan adskiller det sig fra andre typer virksomheder, hvad er Brøndbys brand og hvordan behandles det? Hvad betyder fans for klubbens brand? Det og meget mere...

Panelet består af Peter Froulund, tidligere kommunikations- og marketingdirektør i Arbejdernes Landsbank gennem 25 år, Mikkel Davidsen, selvstændig og tidligere kommunikations- og pressechef i Brøndby IF, og Kenneth Cortsen, ekspert i økonomi, ledelse og branding inden for sport og fodbold. Vært er journalist Jimmy Langelund.

Nanna Møller Karlsen har mixet.

Hovedpartner: Glostrup Shoppingcenter

Du kan lytte til podcasten lige her eller finde den i din foretrukne podcastapp:

 

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Meget bedre podcast end den første, tak for det :-)

  Interessant med snakken om branding/kommunikation, jeg føler absolut ikke klubben kører med 100kmt nærmere 70/80 stykker, In best case...

  Jeg savner måske nogle fakta tal i næste podcast, hvad omsætter vi for i dit og dat, hvad gør en anden klub lige så. Hvad kunne målet være for os her, i kr/øre. osv. så det bliver lidt mere håndgribeligt hvor stort potentialet er, hvis vi gør tingene rigtig godt.

  PS: elsker Peter Froulund, måske fordi jeg stort set altid er enig med ham :-)
  (kender ham ikke).
  3 enige · 1 god kommentar

 • JJOLSEN
 • JJOLSEN
  Betalende bruger
    1 måned(er) siden   

 • Lad mig sige med det samme god podcast denne gang.
  Utroligt hvad det kan gøre at trække en person væk fra mikrofonen.

  Fedt med en person udefra, også fra en konkurrent.
  Det er lige før rundown er for lang, selv for en knap 2 timer lang podcast.

  Måske til næste gang færre punkter/emner men gå dybere med få punkter.

  Forslag til emne kunne være kvinde fodbold og økonomi.
  Hvordan får vi flyttet kvinderne kommerciellet.

  Et andet emne kunne være amatør afdelingen og moderne elite fodbold ...er der plads til begge.

  Mere af denne type indhold og flere personer udefra, som gerne må komme med konstruktiv kritik, så det ikke bliver for meget ananas i egen juice.

  Glæder mig til den næste udsendelse.


 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    1 måned(er) siden   

 • Meget bedre! Denne gang var der relevante kompetencer og erfaring til stede.

  Det helt store skifte i klubbens opfattelse af fans, skete efter den famøse FCK-kamp 28. November 2012, hvor Emil Bakkendorff kritiserede fans for baneløb og fralagde sig et hvert ansvar for sikkerheden. Emil blev efterfølgende smidt ud på røv og albuer af Tommy Håkansson efter 30 år i klubben.

  https://folketidende.dk/sport/sikkerhedschef-en-skamplet-paa-broendby-2022-12-5

---
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder