Fodbold live resultater

Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Brøndby: 28 karantænesager oprettet efter Viborg-kampen

 
Brøndby IF har oprettet 28 karantænesager siden Viborg-kampen søndag aften, fortæller administrerende direktør Ole Palmå.

  • Nanna Møller Karlsen
   19. september 2022 - Klokken 12:28
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  19. september 2022 - Klokken 12:28

Brøndby IF spillede tidlig søndag aften 0-0 i Viborg og det var en kamp med masser af pyroteknik fra udebaneafsnittet. Brøndby IF melder mandag morgen ud, at der er oprettet 28 nye karantænesager siden kampen og at der i øvrigt pågår undersøgelser af den episode, der har været på en rasteplads på Fyn.

- Vi er dybt, dybt frustrerede over de seneste episoder fra gårsdagens kamp mod Viborg. Vores sikkerhedsafdeling har i forbindelse med kampen i Viborg i går oprettet 28 karantænesager grundet blandt andet pyro og brud på karantæner. Derudover var der en episode på Fyn, hvor en bus bevidst stopper ved en rasteplads og kommer op at slås og affyrer pyro mod personer fra en anden bus og tilfældige forbipasserende. Det er dybt forkasteligt, og noget vi på det kraftigste tager afstand fra, siger administrerende direktør Ole Palmå til klubbens hjemmeside.

- Vi har rakt ud til politiet med henblik på at bistå dem med deres opklaringsarbejde. Politiet oplyser os, at de har registreret alle navne på personerne i bussen, men grundet GDPR kan vi ikke få navnene udleveret og give de pågældende personer karantæner, eller se om de allerede har karantæne. Det er naturligvis frustrerende, da vi ligesom alle andre, ikke ønsker at disse personer kommer til vores kampe. Vi har naturligvis igangsat vores egen efterforskning af sagen i håbet om at få identificeret de involverede med henblik på at give karantæner.

Palmå fortæller videre, at karantænelisten nu samlet set tæller 120 og at der i denne sæson er blevet stanget bøder ud til Brøndby IF for 1,8 millioner kroner.

- Vi har allerede i denne sæson modtaget bøder for over 1,8 millioner kroner for blandt andet pyro i vores europæiske kampe, og efter gårsdagens kamp har vi nu samlet set over 120 personer i karantæne, og det tal forventer vi stiger, da vores sikkerhedsafdeling fortsat arbejder på at afslutte en række karantænesager. Disse tal afspejler desværre den situation, vi står i lige nu. En situation vi tager meget alvorligt. Vi arbejder intenst med i Justitsministeriets arbejdsgruppe, der er nedsat for at komme denne bevægelse med flere sager til livs. Det er en opgave, vi klubber, myndigheder og fans skal løfte i fællesskab, for vi ønsker alle, at der skal være en konsekvens for dem, som ødelægger det for os andre.

Der er nu landskampspause, inden Brøndby om knap to uger tager imod Lyngby BK hjemme på Brøndby Stadion.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Ahijado
 • Ahijado   19. september 2022   

 • GDPR reglerne burde ikke beskytte kriminelle, det skal laves om med det samme.

  Hvis man oplever noget kriminelt(Vold, pyro og osv)på tribunen, så træd væk så der ikke er nogen tvivl om hvem der bryder loven og disse kriminelle kan blive pågrebet.
  8 enige · 5 god kommentar
   
  • Patron
  • Patron   19. september 2022   

  • @Ahijado Aaaah ja, lad os tilsidesætte retsstaten fordi brugeren Ahijado fra 3Point synes det!

  Se 6 flere kommentarer

 • Chuck
 • Chuck   19. september 2022   

 • 1,8 million. Det er jo fuldstændig vanvittigt. Det må da være muligt at sende regningen videre til dem der bryder reglerne, men klubben er vel “bange” for at træde nogle over tæerne. Ved godt at de ikke kommer til at betale men så kan de sgu da rende rundt med bundløs gæld de næste mange år.
  6 enige · 3 god kommentar

 • Det er meget kedelig læsning, omvendt positivt at det er noget klubben tager seriøst. Jeg håber at gdpr barrieren og øvrige udfordringer kan løses bedre på sigt i samarbejde med øvrige instanser.

  Kunne man i en periode, reservere de midler der gennemsnitligt er blevet brugt på bøder de seneste fem år, hvorefter de vil kunne fordeles til f.eks tifo arbejde, fanafdelingen, nyt højttaleranlæg eller andre forbedrede faciliteter for fans? Beløbet vil selvfølgelig blive modregnet hvis der opstår nye bøder. Uddeling eksempelvis til hver eller hveranden hjemmekamp for at holde det i hævd.

  Et andet forslag kunne være mulighed for at købe et mærke ved køb af nye spilletrøjer. F. eks kærlighed til fodbold, imod vold i fodbold eller hvad man kan finde på.
  Pengene herfra vil kunne bruges til forebyggende tiltag og vise sympati for sagen.
  3 enige · 1 god kommentar

---

 • mp80
 • mp80   19. september 2022   

 • Bøder for tæt på 2 mio. kr. og man er stadig kun få måneder inde i sæsonen, få nu stoppet den udvikling. 3Point bør også undlade at vise billeder og videoklip med pyro osv.

  Det skader klubben og kan ikke forsvares, det er lovbrud og høre ikke til på og omkring stadion. Det er flot så mange tager med på udebane til fx Viborg, men skab nu stemning på ordentlige måde. Vokal, trommer, flag osv. er vejen frem, styrk sammenholdet og kæmp for holdet, det andet skader og koster unødige tid, energi og penge.
  7 enige · 3 god kommentar

 • Vi må alle kræve en forklaring og officiel udtalelse og undskyldning fra Alpha her og på media generelt, hvis vi på nogen som helst måde skal kunne tage dem alvorligt, men jeg tror desværre de hellere vil gemme sig på tribunerne bag masker og ulovligt pyro. Jeg tror det er på høje tid at klubben for en periode afskaffer Capo tårnet indtil vi har nogle med sundere værdier til at stå for det og jeg blev dybt bekymret da den ene talsmand fra Alpha på mødet i hytten udtalte at ikke alle vil kunne blive optaget som fuldgyldige medlemmer i Alpha - jeg ved ikke hvilke tanker det sætter igang hos dig, men mine tanker falder på uønskede grupperinger i vores samfund.
  3 enige · 1 god kommentar
   
  • Gizmo
  • Gizmo   19. september 2022   

  • @Rasmus Stephansen
   Jeg er da ret sikker på at de mener de skaber mere værdi for klubben ind der kommer ind af bøder.

   De bryder kun loven om fx maskering da de ikke er enige i de øvrige love de bryder, og derfor er nød til at dække sig til, for ikke at blive uretfærdig dømt…

   Deres meninger og holdninger er mere værd, da de bruger mest fritid på klubben og har derfor også større følelser på spil.

   Forstår du ikke dette, kan du passende bare skride ind i kattebakken med de andre plastik fans.

  Se 7 flere kommentarer
   
  • @Rasmus Stephansen du får da ikke alpha til at forklare eller undskylde noget som helst ...de vil da helst bare forsvinde fra al debat som de ynkelige krystere de er
   2 enige · 3 god kommentar

 • Solz
 • Solz   19. september 2022   

 • Pinligt og skræmmende at vi har så mange hooligans. Der må gøres noget med det samme. Gider ikke associeres med den slags individer, og det ødelægger så utroligt meget for alle os almindelige fans. Der må være noget helt grueligt galt, da der tydeligvis er en del Brøndby fans, der ikke har forstået, at de skader vores klub. Der er på alle måder alt for mange kedelige episoder med vores fans. Er helt med på at langt de fleste opfører sig fornuftigt, men de få ødelægger så meget for os andre. Siger ofte til andre, at vores problemer er de samme som i FCK, AGF etc. Der er dog desværre meget der tyder på, at problemet er klart størst hos os. Aner ikke om man kan gøre noget, når der f.eks. er fans, der synes det er i orden, at andre fans er maskeret og lignende.
  8 enige · 5 god kommentar

---

 • Ku man være så heldig, at nogle af de her mennesker stopper med at følge Brøndby, hvis en ny invester køber sig ind i klubben? Så kunne der måske blive plads til os andre “rigtige” fans, der først og fremmest vil klubben det bedste…
  3 enige · 2 god kommentar
   
  • @Anton Dværg den største gevinst ved dette ville være om alpha gjorde alvor af deres trussel om at opløse sig selv ....gør da endelig det alpha
   3 enige · 2 god kommentar

 • 1,8 millioner i bøder... indtil videre, og der er spillet 10 kampe i superligaen og 4 i Europa, jeg sidder lidt og tænker over hvad det beløb er nået op på når sæsonen er overstået, det er vel som minimum fordoblet, hvilket er halvdelen af prisen på en Wass/Ohi... Nå ja men hvad fanden, det er jo 'stemning'
  1 god kommentar

 • joker
 • joker   20. september 2022   

 • Tænker mange fra Alpha også selv er trætte af at blive sat i forbindelse med al den ballade. Det kan vel ikke være dem allesammen som laver ballade.
  Lidt intern selvjustis ville klæde dem.

---
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB VORES KOPPER, BØGER OG PLAKATER