Foto: Teis Markfoged ©
Brøndby arbejder på at integrere Fukuda: Højt på to-do-listen
Brøndby IF hentede denne sommer 24-årige Sho Fukuda til offensiven, men indtil videre er det ikke blevet til mange minutter i den gule trøje for japaneren. Han har siddet på bænken i begge kampe mod Silkeborg og FC Nordsjælland uden at komme på banen, mens det blev til en håndfuld minutter på Færøerne i torsdags.
Fukuda skal integreres på holdet, og det står højt på to-do-listen, fortæller cheftræner Frederik Birk.
- I forhold til Sho Fukuda er der ingen tvivl om hans individuelle kompetencer. De er der. Men relationelt hænger vi stadig lidt i at få ham integreret. Og det er noget forbandet stads, for vi har travlt med rigtig mange kampe, og vi har ikke ret meget tid til at træne i øjeblikket.
- Så vi skal finde ud af, og det er en af dem der står højt på to-do-listen, når du lige har vundet en kamp 1-0, hvordan får vi integreret Sho Fukuda bedre? For det er en dygtig spiller, men det handler om at helheden skal hænge sammen. Specielt når vi skal kæmpe en kamp hjem som her, og oppe på Færøerne var jeg i virkeligheden også lidt i tvivl, om det skulle være ham eller P, der skulle ind til sidst.
- Netop af den årsag. Ikke fordi han ikke har kvaliteterne, men fordi det skal hænge sammen i holdet. Det er de relationer, som vi arbejder på. Der er også lidt med en sprogbarriere, som vi kæmper med. Vi skal være rolige med vores japanske gutter, for der er noget integration, der skal finde plads.
Til gengæld har landsmanden Kotaro Uchino fået en del minutter i alle tre kampe, og det ser ud til at integrationen af den 20-årige angriber er gået lidt hurtigere.
- Jeg skal ikke kunne svare på, hvorfor det lige er sådan, men der er noget med intuitionen for den position han spiller, og måske også det faktum, at han har været med os i en prøveperiode, som gør, at alle kender ham lidt bedre og at det er gået hurtigere med at få relationerne frem med Uchino. Men dermed ikke sagt at Sho (Fukuda, red.) ikke har individuelle kompetencer, der berettiger ham til at spille for Brøndby, for han er en virkelig spændende spiller. Men vi skal have det til at hænge sammen.
Der bliver mulighed for minutter for både Uchino og Fukuda igen på torsdag, når Brøndby spiller returkamp mod HB.

Deltag i diskussionen
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
28. juli 2025
MetroTilStadion
Betalende bruger
28. juli 2025
Bornholms_Granit 28. juli 2025
---
Mauer 28. juli 2025
Sejborg 28. juli 2025
Jeroe
Betalende bruger
28. juli 2025