Trup billede af Brøndby og FCN
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Brøndby efter mindebanner om nynazist: Vi vil stramme op i forhold til forespørgsler

 
Til kampen mellem Brøndby og Horsens hang der i de første 17 minutter af kampen et banner til minde om en afgået Brøndby-tilhænger omtalt som Baldur. Det blev pillet ned, da Brøndby blev klar over, at den afgåede havde været aktiv på den nynazistiske scene, og fremover vil klubben stramme op i forhold til forespørgsler om bannere.

  • Trup billede af Brøndby og FCN
  • 3point.dk
   28. september 2020 - Klokken 18:58
 • 3point.dk
 • 3point.dk
  28. september 2020 - Klokken 18:58

I de første 17 minutter af kampen mellem Brøndby og Horsens hang der et banner på Sydsiden, hvor der stod "Hvil i fred Baldur". Det blev pillet ned, da Brøndby IF indså, hvem personen som blev mindet var. Det viste sig nemlig at være en person, som i sin levetid havde været aktiv på den nynazistiske scene.

- Kort efter at kampen er startet, bliver vi opmærksomme på de nærmere omstændigheder omkring den afdøde person, hvorefter vores stadionpersonale straks påbegynder nedtagningen af banneret. Som klub er det ikke noget, vi på nogen måde kan associere os selv med, og vi tager stærkt afstand fra det, udtaler Brøndby-kommunikationschef Christian Schultz til Politiken og fortsætter;

- I løbet af en sæson oplever vi ofte, at fans medbringer et mindebanner til at mindes en afdød fan. Det samme var også tilfældet i går, hvor en gruppe fans ønskede at mindes en fan med et banner, hvilket vi som udgangspunkt er positive over for, lyder det videre.

Af artiklen hos Politiken fremgår det yderligere at Brøndby IF i fremtiden vil stramme op i forhold til forespørgsler om mindebannere.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • godt de strammer op. men hvem var denne gruppe fans? er de stadig velkommen. er de en aktiv gruppe eller ligesindede som har sin gang på sydsiden?
  3 enige
   
  • preben
  • preben
   Betalende bruger
     28. september 2020   

  • @nicolai83 det er da et par relevante spørgsmål som der bør svares på, og selvfølgelig godt at der strammes op
   5 enige
   
  • Tanken
  • Tanken   29. september 2020   

  • @nicolai83 så længe de ikke er kriminelle og ikke har lavet noget som giver dem karantæne på stadion kan de komme ind. Nu er det jo sådan det ikke er ulovligt at være nazist, uanset hvad vi andre synes om det (og det er bestemt ikke godt). Men så længe det bare er deres holdning og de ikke agerer på det er de selvfølgelig velkomne. Tilføjet: man kan nu holde lidt mere øje med nogle af dem i den gruppering, hvilket jo er fint, men hvis du tror at man kan lukke 12-14.000 mennesker ind på Brøndby Stadion og ingen af dem er kriminelle i en eller anden henseende, og ingen af dem har nogen holdninger som ikke er ok, så må jeg sige du er naiv. Det eneste som er vigtigt er at de holdninger smides når man er på stadion og det er sikkert for alle at komme på Brøndby Stadion, og der har jeg aldrig oplevet noget som har betydet at nogen brøndbyfans har gjort det usikkert for andre brøndbyfans
   3 enige

  Se 3 flere kommentarer

 • Betalende bruger
    28. september 2020   

 • Mon ikke om der er overvågning. Det høre ingen steder hjemme .
  2 enige

 • Sim
 • Sim   28. september 2020   

 • Der hænger jo ofte alle mulige mærkelig bannere på sydsiden med personlige budskaber. Det har jo intet med klubben at gøre. Surprise... der findes voldsparate mennsker i foldbold miljøet. Hvad ku vide det. .... blandt andet derfor jeg ikke står / eller sidder på sydsiden.
  2 enige
   
  • @Sim Har det intet med klubben at gøre ? Det er 100% Klubbens ansvar, når de giver tilladelse til at hænge ting op på stadion.

   Tror næppe jeg kan komme med et banner fra Århus, hvor der står Tillykke med dagen Adolf H. Og så hænge det op på Sydsiden ?

   Og at der findes voldsparate mennesker i fodbold miljøet har intet med denne sag at gøre ?

   Men nej jeg jeg beder også mine børn holde sig fra sydsiden hvis der husere grupperinger med neo nazi holdninger.
   4 enige · 3 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
    29. september 2020   

 • Det er noget af et paradoks. Brøndby er et inkluderende fælleskab og manden en glødende Brøndby-fan - og banneret havde ingen politiske budskaber. Vores krænkelseskultur bliver virkelig stimuleret i disse dage...
   
  • andrus
  • andrus   29. september 2020   

  • @Saesonkort Manden kørte en 11-årig dreng ned med vilje og var på flugt fra politiet efter et hjemmerøveri. Han repræsenterede på ingen måde et inkluderende fællesskab selv.
   8 enige · 5 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer


 • Dem som har søgt om at få banneret godkendt, bør også straffes
  3 enige · 2 god kommentar
   
  • Saesonkort
  • Saesonkort
   Betalende bruger
   Top kommentator
     29. september 2020   

  • @BIF_Sherra, hvis man søger som reglerne foreskriver og får tilladelse - hvorfor skal man så straffes? Det lyder lidt Nazistisk i mine ører...
   2 enige

  Se 2 flere kommentarer

 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    29. september 2020   

 • Jeg synes det bedste ville være at tie dette ihjel. Al denne snak og artikler giver det jo bare opmærksomhed.
  Nu var der jo ikke noget ulovligt i banneret og det kræver stor indsigt og baggrundsviden for at vide, at dette omhandler nazisme. Personligt ville jeg ikke have nogen anelse hvem der blev mindet, hvis ikke dette var bragt her og i medierne.
  Jeg prøver ikke at retfærdiggøre dette, for AL politik bør blandes ud af fodbold. Men i min verden, bør sådan noget bare ties væk. Alt andet giver det bare mere energi.
  Så dette bliver min eneste kommentar om dette emne.
   
  • @Jensen Problemet med at tie dette ihjel er at vedkommende slipper afsted med det. Når den slags sker skal det kaldes ud og påpeges og håndteres prompte. Mit største bekymringer sådan set at det er omtalt som en gruppe fans, og hvis en sådan gruppe husere på sydsiden og har deres vante gang der. I Århus huserede White Pride, og de fik rigtig lang snor fordi klubben forsøgte at tie dem væk. Ikke gøre opmærksom på problemet. Det var først da der kom fokus på det at det stoppede.
   3 enige · 2 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer

 • Fussman
 • Fussman   29. september 2020   

 • Det er en grotesk sag hvor nogen feje mennesker har udnyttet vores klub!

  Men som reglerne er kan klubben nok ikke gøre ret meget ved disse mennesker ift denne sag da klubben selv har godkendt banneret og selv har hængt det op.

  Lad os håbe at de får strammet op og iøvrigt også tager action i alle de andre sindsyge ting der sker på sydsiden ift maskering osv.
  4 enige · 1 god kommentar

Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB GULDBOGEN VI STÅR HER STADIG 2020/2021