Fanzone event til derby
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Brøndby flytter udebaneafsnit og etablerer ny fanzone

 
Der er dømt flyttedag på Brøndby Stadion, hvor udebaneafsnittet rykkes og der etableres en ny fanzone.

    • Fanzone event til derby
    • Kasper Pedersbæk
      13. august 2025 - Klokken 15:16
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    13. august 2025 - Klokken 15:16

Brøndby IF tager næste skridt i udviklingen af stadionoplevelsen. Klubben flytter udebaneafsnittet til det nordvestlige hjørne af Brøndby Stadion og etablerer samtidig en ny fanzone i den nordlige del af området.

Ifølge administrerende direktør Ole Palmå er projektet en del af klubbens langsigtede strategi for at give fans de bedst mulige rammer:

– Vi har i flere år haft et strategisk fokus om at skabe de bedste rammer i Skandinavien for vores fans. Vi er stolte over de faciliteter, vi kan tilbyde, men vi ønsker at udvikle og investere endnu mere i fanoplevelsen.

Flytningen af udebaneafsnittet skal skabe et større og mere sammenhængende familieafsnit mellem nord- og østtribunen, med fri adgang mellem tribunerne på kampdage. Samtidig skal det give en bedre og mere sikker opdeling af sektioner og dermed færre tomme pladser, særligt i kampe med udsolgt stadion.

– Vi har haft teknisk udsolgt til rigtig mange kampe i den forgangne sæson, og vi forventer det samme fremover. Ved at flytte udebaneafsnittet får vi en opdeling, der udnytter kapaciteten bedre, siger marketingdirektør Thomas Skov.

Den nye fanzone bag nordtribunen bliver et samlingspunkt før kampene med overdækkede områder, mad- og drikkeboder, musik, underholdning og aktiviteter for både børn og voksne. Erfaringerne fra fanzonen bag Sydsiden og Familie Loungen har vist, hvor populære disse mødesteder er, og nu får den nordlige del af stadion sit eget.

– Vi arbejder hele tiden på at udvikle fanoplevelsen og styrke det fællesskab, vi ser på kampdage. Med en ny fanzone i nord får vi skabt endnu mere plads til de mange unge og familier, der kommer på Brøndby Stadion, siger Thomas Skov.

Arbejdet omfatter også nye boder med bredere udvalg, bedre tilgængelighed og flere toiletfaciliteter – ikke mindst for det stigende antal kvindelige fans. Fanzonen vil have fri adgang for alle Brøndby-fans frem til kampstart og være overdækket, så den kan bruges året rundt.

Flytningen af udebaneafsnittet forventes færdig i løbet af efterårssæsonen 2025, mens den nye fanzone ventes klar i slutningen af foråret 2026.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Kenneth
  • Kenneth
    Betalende bruger
      13. august 2025   

  • God og spændende nyhed, jeg tror der vil gøre stadion oplevelsen endnu bedre, især for familie afsnittet
    Kunne være så fedt hvis man samtidig kiggende ind i at få lukket hjørnet (nordøst), selvom det ikke tyder på det.
    10 enige · 2 god kommentar
     
    • Jensen
    • Jensen
      Betalende bruger
        14. august 2025   

    • @Kenneth - Man kan håbe, at det er i overvejelserne. Det giver jo ikke mening at bruge penge på det, så længe udebaneafsnittet ligger op ad det. Men når det hele er flyttet og kommet på plads, kunne det da være oplagt at lukke hjørnet og udvide kapaciteten endnu mere. Det er jo det de i forvejen lægger op til.
      1 enig

  • Super god nyhed fra klubben, udefans bliver nu både bede beskyttet men også bedre afskærmet, så hel rigtig løsning of det giver mulighed for endnu en Fanzone, det er der mange der kan glæde sig til, stor tak til klubben
    2 enige · 1 god kommentar

  • Semperfi
  • Semperfi
    Betalende bruger
      13. august 2025   

  • Fantastisk nyhed. Placeringen af udefansafsnittet midt i familieafsnitet er helt håbløs, så de nye tanker er virkelig positive. Lækkert også med et nyt fanområde. Viser vel også at GFH ikke bare tænker økonomi...?
    5 enige · 6 god kommentar
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        14. august 2025   

    • @Semperfi
      Viser vel netop GFH tænker økonomi ;-)
      bliver spændende at se hvilket pres der kommer på ind F, når man nu højst sandsyndligt skal have nogle tusind flere tilskuer ind af den indgang

    Se 2 flere kommentarer

---

  • Stefkis
  • Stefkis
    Betalende bruger
      13. august 2025   

  • Fedt




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder