Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Brøndby IF møder B.93 i pokalturneringen

 
B.93 har tirsdag aften besejret AB og holdet fra Østerbro bliver dermed Brøndbys modstander i pokalturneringen.

    • Nanna Møller Karlsen
      9. september 2025 - Klokken 20:57
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    9. september 2025 - Klokken 20:57

Tirsdag har været en begivenhedsrig dag i Brøndby IF med udskiftning på cheftrænerposten, hvor Frederik Birk er blevet fyret og Steve Cooper er kommet ind i stedet. Men vi må heller ikke glemme de lidt mindre historier.

For i dag er Brøndbys kommende modstander i pokalturneringen nemlig også blevet fundet. Brøndby blev trukket ud mod vinderen af opgøret mellem AB og B.93 og her trak B.93 sig sejrrigt ud tirsdag aften. Efter 1-1 i ordinær spilletid endte kampen med at skulle afgøres i straffesparkskonkurrence, og her var B.93 skarpest og sikrede sig videre avancement.

I næste runde skal de så møde Steve Coopers Brøndby-hold.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Øv. Havde været hyggeligt med en tur til Gladsaxe Stadion.

    AB virkede endda til at have mest overskud i den forlængede spilletid. Ærgerligt de ikke fik scoret. Men så bliver det et gensyn med Carl Björk, Roni Arabaci og Kasper Lorentzen.
    1 enig
     
    • @Broder Salsa
      Jeg havde også håbet at se uglerne igen. Det er efterhånden en del år siden.

  • Nisch4
  • Nisch4   9. september 2025   

  • Øv havde håbet på AB!
    Noger der ved hvad Østerbro Stadion kan trække af tilskuere? De renoverer vel stadig?
     
    • @Nisch4 De spiller i Sundby Idrætspark.

    Se 4 flere kommentarer




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder