Foto: Simon Kammer ©
Brøndby indfrier lån
Brøndby indfrier en bid af det lån, som klubben i 2023 optog hos klubbens ejerskab oplyses det fredag på den officielle hjemmeside:
Det betyder blandt andet færre renteudfgifter siger administrende direktør Ole Palmå i samme nyhed:
- At vi kan indfri en stor bid af vores lån og derigennem reducere vores renteudgifter er et vidnesbyrd om, at klubben står på et sundt økonomisk fundament.
Af de 75 mio. kroner der indfries af lånet går de 60 mio. til Global Football Holding, mens bestyrelsesformand Jan Bech Andersen får 15 mio. Netop bestyrelsesformanden kommer også til orde i forbindelse med nyheden:
- I ejerkredsen har vi det altoverskyggende mål at skabe en kernesund klub. Ikke mindst økonomisk. Lånet har udgjort en hånd under klubben og en løftestang til fremgang og udvikling. At klubben nu kan indfri en stor del af det, er et sundhedstegn og et bevis på, at indsprøjtningen i 2023 har virket efter hensigten. Jeg er glad for, vi står et godt sted lige nu. Sportsligt såvel som økonomisk.
Tilbage på det konvertible lån udestår nu 119 millioner kroner.

Deltag i diskussionen
olemartin.dk 7 dage siden
thorrium 7 dage siden
Jeg kan godt se det du siger, jeg vil dog tilføje;
Nye aktier udvasker værdien af de eksisterende aktier, så den cyklus bør stoppes. Det forværre værdien langsigtet hvis der ikke sker andre ændringer.
Som jeg forstår det så investere klubben allerede i facilitets opgraderinger. Så det må der være afsat yderligere penge af til allerede (det håber jeg i det mindste da det ellers ikke giver mening).
Som du også nævner, så nedbringer man dårlige udgifter (renter) ved at betale af på sin gæld.
Plus ved at tilbage betale gæld så giver klubben også ''afkast'' på den investering ejerkredsen har lavet i klubben. (selv om det ikke er overskud men tilbage betaling)
Dette er vigtigt når folk tidligere har spekuleret i hvor længe GFH ville være interesseret i at være ejer af en klub som ikke vinder (eller skaber overskud).
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
7 dage siden
Klubben har i forvejen sat penge af til nye fanzone bag Nord tribunen og andre faciliteter og Schmedes spiller budget for 2026 er på det her tidspunkt også lagt fast.
LJS
Betalende bruger
7 dage siden
Har stor tiltro til vores ejerskab, men skal dog stadigvæk overbevises, om vores økonomiske vækstmuligheder fremover.
Studenterbrød 6 dage siden
Skal vi hale ind på FCM, så skal indtægterne øges, primært via højere sponsorindtægter.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6 dage siden
OP udtaler, at klubben står på et sundt økonomisk fundament.
Ved vi hvilke komponenter der indgår i det fundament OP henviser til eller .....?? Der kan jo på bestyrelsens niveau ligge planer for ejerskabets fremtidsplaner osv. omkring yderligere tiltag og investeringer osv. i takt med at den daglige ledelse leverer på de opsatte mål og delmål så OP udtalelse kan også ses i dette lys....
Studenterbrød 6 dage siden
Det er bestyrelsen der skal bevise, at meldingerne er til at stole på, ikke den anden vej rundt.
LJS har ret i, at vi endnu ikke har set beviser for denne kække udmelding.
Jeg vil håbe de har ret, men det er en helt anden historie… :-)
LJS
Betalende bruger
6 dage siden
En sund skepsis, er nu ikke af vejen, efter min mening.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6 dage siden
Der er indgået historisk stor ny aftaler med bl.a. ny hovedsponsor, Ny ærme sponsor, osv. osv.
Jeg tror man skal huske på alle disse ting der er sket på bare de sidste 12-14 måneder også er komponenter i det fundament som OP hviler sin udtalelse på.
Nogle gang er det afklarende at tænke kontrafaktisk - det ville vel være meget kontroversielt at påstå at Brøndbys fundament er usundt...!
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6 dage siden
LJS
Betalende bruger
6 dage siden
Vores historik har nok gjort mig lidt forbeholden ;-))
Mener bestemt at vi med GFH, ved roret, er slået ind på den rette kurs.
Kursen skal jo så vedligeholdes, så vi kan skabe noget kontinuerligt succes.
Vil følge vores forhåbentligt videre økonomiske og sportslige fremgang, med stor interesse fremover.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6 dage siden
Philip
Top gode
Top enige
7 dage siden
Vil det her have en indflydelse på vores regnskab eller er der allerede indlagt i det forventede resultat?
Kenneth
Betalende bruger
7 dage siden
Det er vel bare balance poster man flytter rundt på.
så det burde ikke have indflydelse på års regnskabet, andet end færre rente udgifter
Philip
Top gode
Top enige
7 dage siden
---
Kramer
Betalende bruger
7 dage siden
Katongo
Betalende bruger
7 dage siden
Skide være med renteudgifterne. Den store jubel her skyldtes, at det ikke endte med en aktieemission, som ville lægge yderligere ejerskab i hænderne på GFH..
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
7 dage siden
Kepgar 7 dage siden
---
bif fan for evigt 6 dage siden
Det er jo ikke rentefrit og kunne være interessant at vide hvor stor eller lille del af de millioner er renter taler vi om en meget lav rente det er udlånt eller en høj rente
Da der er en grund til man gerne vil have lånet bragt ned kunne det ikke være relevant hvad der udgør reelt lån og rente heraf af det samlet beløb
TibblingLove
Betalende bruger
6 dage siden
-står i artiklen..
Oplysninger omkring renten, tror jeg er ret så fortroligt!
Studenterbrød 6 dage siden
TibblingLove
Betalende bruger
6 dage siden
-så er det bare i gang med den store lommeregner..
Mugge999 5 dage siden