Jan Bech Andersen
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Brøndby melder ud: Vil se handling og forandring

 
Jan Bech Andersen er på vegne af bestyrelsen i Brøndby IF kommet med en udmelding om den seneste tids fanballade.

  • Jan Bech Andersen
  • Nanna Møller Karlsen
   8. september 2022 - Klokken 14:48
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  8. september 2022 - Klokken 14:48

Brøndby IF vil have forandring nu. Jan Bech Andersen har torsdag, på vegne af bestyrelsen i klubben, sendt en udmelding ud, hvor klubben tager afstand til de fans, der laver ballade og hærværk. Det er tid til handling og forandring, lyder det blandt andet.

3point.dk vælger at bringe udmeldingen i sin helhed, som gengivet på brondby.com, herunder:

Brøndby-fans er der rigtig mange af, og vi kommer i alle afskygninger. Geografisk er vi spredt over hele landet som ingen anden klub, og vi er kvinder og mænd og unge som gamle. Nogle har arbejdet hele deres liv, nogle studerer på livet løs, mens andre slider med livet og vejen. Ja, vores baggrunde er meget forskellige, men i fællesskabet er vi alle lige, og det gør det at være fan af Brøndby til noget helt særligt.

Med alle vores forskelligheder til trods, så har vi én ting til fælles, og det er vores kærlighed til klubben. Desværre har vi på det seneste igen oplevet, hvordan det for enkelte personer er hadet til andre, der fylder mere end kærligheden til klubben. Som klub arbejder vi hårdt og målrettet for at komme balladen til livs, og vores sikkerhedsafdeling har pt. over 70 personer på karantænelisten, og den forventer vi vokser på baggrund af den seneste ballade. Derudover deltager vi aktivt i den arbejdsgruppe, som Justitsministeriet nedsatte efter sommerferien for netop at komme balladen til fodboldkampe til livs. Men det kræver også en vilje til forandring på tribunen for, at vi lykkedes sammen.

På vegne af bestyrelsen vil jeg derfor gerne sende et klart og tydeligt budskab til dem, der ødelægger det for os andre.

Vi er et utroligt rummeligt fællesskab, og I skal vide, at der altid vil være plads til jer, der bevæger sig hen imod fællesskabet og væk fra balladen og hærværket. I skal vide, at I er ønsket i fællesskabet, men der er ikke plads til dem, der søger volden og ødelæggelsen. Vi står med udstrakte arme, men det er nu, vi skal se handling og forandring. Det er nu, I skal vise, at viljen til fællesskabet og kærligheden til klubben er det, der betyder noget, for det hjælper ikke, at dialogen kun går den ene vej.

Nu har vi en vigtig kamp på søndag mod Randers FC, og her handler det kun om en ting. At støtte holdet, når dommeren fløjter kampen op. Vi forventer et tætpakket og næsten udsolgt stadion, og jeg kan ikke forestille mig en bedre ramme for vores spillere, når de skal ud og kæmpe for tre vigtige point. Så lad os mærke viljen og fællesskabet hos alle, når kampen er i gang på søndag, og lad det sætte retningen for fremtiden.

På vegne af bestyrelsen,

Jan Bech Andersen

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Gizmo
 • Gizmo   8. september 2022   

 • Så gør dog noget ved det. Få vagter der kan smide de maskerede ud.
  Nu står de bare og glor på hinanden.
  Udvikler det sig, så kan der blive ryddet ordenligt op.

  Snak hele tiden. Ingen handling.
  Ønsket ender i dialog, og videre til statusquo.
  14 enige · 4 god kommentar
   
  • @Gizmo lol det er voldpsykotiske hooligans JBa snakker om, ikke de maskerede pyrofolk ;) men same same right....
   2 enige · 1 god kommentar

  Se 8 flere kommentarer

 • Endelig en direkte udmelding fra klubben. Dejligt! Så mangler vi bare meldinger fra fangrupperingerne, samt at høre hvordan klubben i praksis sætter sig igennem overfor de her mennesker.
  Der jo altså tale om mennesker der er uden for almindelig pædagogisk rækkevidde. De er ikke interesserede i vores fællesskab - de er interesserede i vold, hærværk og stoffer, så der skal sættes hårdt mod hårdt. Det er det eneste der virker.
  7 enige · 3 god kommentar

 • Måske ordensmagten fremadrettet tager sin del af ansvaret for løsningen ved at begynde at håndhæve straffelovens § 134 ( maskeringsforbundet) som vel også gælder på Brøndby Stadion.
  8 enige · 5 god kommentar
   
  • Superman
  • Superman
   Betalende bruger
     8. september 2022   

  • @Rasmus Stephansen Præcis, det er mig ubegribeligt hvordan man kan se til når folk løber maskerede rundt!
   4 enige · 1 god kommentar
   
  • LØK
  • LØK   9. september 2022   

  • @Rasmus Stephansen : Uden for stadion vil det være ordensmagten der skal håndhæve et forbud mod masker og pyro.
   Men inde på stadion er jeg ret sikker på at det er klubbens ansvar. O g så kan man jo spørge sig selv hvad klubben har gjort for at løfte det. Ikke ret meget er mit klaret indtryk. Man har bare i årevis stået og gloet på folk med pyro i hånden med en hætte over hovedet. Der sker jo ikke en skid for dem, og man kan måske godt forstå de mennesker så får en opfattelse af er der ok og ingen konsekvenser har (ud over de mange millioner BIF har betalt i bøder over årene)
   Så lige hvad pyro angår bærer klubben en del af ansvaret, ved simpelthen at have tålt at det sker lige foran øjnene på dem.
   Næste problem bliver jo så nok at finde nogle frivillige der gider risikere liv og lemmer for at gå op på en tætpakket tribune og smide en fyr der har brændt et romerlys eller bærer maske ud af stadion. Måske det er bagrunden for at det ikke er sket.
   
  • @Rasmus Stephansen Ordensmagten kommer ikke på stadion jo mindre de får at vide de skal. Brøndby Stadion er et privat arrangement.

  Se 1 flere kommentarer
   
   

---

 • ClausM
 • ClausM   8. september 2022   

 • Varm luft.. Ubrugeligt, det kendetegner desværre den nuværende ledelse... Tiden er inde til en ny ejer og ledelse
  1 god kommentar

 • Chuck
 • Chuck   8. september 2022   

 • Ikke mere snak. De har fået deres chancer og haft dialog i 30 år og det forsætter bare.
  Hvad er konsekvensen for en fan? De taler om karantæne men har på fornemmelsen at det er små rap over fingrene.
  Er der nogen der kan fortælle mig helt konkret, hvilken karantæne en person får, hvis han tænder et nødblus på stadion?
  2 enige · 3 god kommentar
   
  • @Chuck det er overhovedet ikke pyro der er på dagordenen her.... og de 70 med karantæne er blevet udpeget, indentificeret og straffet. Nogen får karantæne i en periode, og de værste på livstid.
   1 enig · 1 god kommentar

  Se 5 flere kommentarer

 • Synes det er fint de melder ud. Og så håber jeg alle prøver at skelne mellem voldspsykopaterne, dem der skal på listen med de 70 andre, og så dem der laver stemningstiltag heriblandt pyrofolket, for det er ikke dem der referes til her vel ?
  2 enige · 1 god kommentar

---

 • Mathat
 • Mathat   8. september 2022   

 • “for enkelte personer er hadet til andre, det der fylder mere end kærligheden til klubben” så enkelt kan det siges og hader du mere end du elsker Brøndby bør du ikke være en del af det for du sætter dig over klubben og ingen er over - heller ikke dig. Ingen over…
  4 enige · 4 god kommentar

 • del Piero
 • del Piero
  Betalende bruger
    8. september 2022   

 • Det er mig en gåde at vagter og politi ikke afbryder kampene og anholder de personer vi allesammen kan se, uge efter uge, på TV billederne.

  Jeg ville gerne se, hvor mange fans der så ville kaste sig i kamp med politiet. For fortællingen er jo at langt de fleste ikke er aggressive og voldelige. Så de voldelige må være et lille fåtal.

  Derfor kunne man jo starte med at gøre det tydeligt at alle der bryder loven og/eller slås med politiet kommer på karantænelisten. Og så begynde at håndhæve det, i stedet for det man gør nu, hvor kampene kører videre og man så håber at kunne fange de maskerede ballademagere bagefter.

  11 enige · 7 god kommentar
   
  • Mathat
  • Mathat   8. september 2022   

  • @del Piero samme her. Det er en misforståelse om at det vil skabe mere ballade og det vil det også kortsigtet men gør vi ingenting - er der ingen konsekvens vil det bare fortsætte
   3 enige

 • BoBan
 • BoBan   8. september 2022   

 • Flot af JBA at melde ud så klart, men enig i at der skal mere til at ramme de voldspsykopater der er ved at ødelægge klubben.
  Men at kalde på ny ejer og ny ledelse i klubben er tåbeligt.
  Ses på søndag
  8 enige · 6 god kommentar

---

 • Så kom JBA´s / klubbens udmelding.
  Jeg håber JBA´s udmelding er den første i en længere planlagt kommunikationstrategi gående ud på - første element - at få skabt ro på de interne linier hvor der pt. synes at være stor uenighed blandt os fans, manglende Fernebahce osv. Bl.a. synes Alpha gruppen at de får al skylden for alt det dårlige, derfor skal der først appelleres til sammenhold & fællesskab for så kan man bedre bagefter at gå videre med en hårdere retorik osv. oven på man først har rakt hånden frem til forsoning & fælles ansvarspåtagelse.
  Men først skal vi alle igennem kampen på søndag - Vi skal vise os selv og omverdenen at vi vil fodbolden, fællesskabet, festen (ja uden pyro) og at vi sammen siger NEJ til balladen - for vi står ved en form for skillevej, uanset om vi bryder os om det eller ej...!

  Vi er sammen - Aldrig alene....!
  4 enige · 5 god kommentar

 • preben
 • preben   8. september 2022   

 • Endnu flere ord….:) utrolig svag daglig ledelse !
  Handlinger hvilke,
  jeg er enig med Tipsbladets redaktør, samtale pædagogikken er overvurderet ift st ændre gangster adfærd,

  to trin: sikre at fødekæden til gangsterne brydes vha BRØNDBY LEDEDE samtaler, møder (er i flertal,) og oplysning af forældre , hvor langt op ved ungdomsafdelingen, med start straks.

  Gangster bekæmpelsen, straks, håndfaste og konsekvente handlinger af maskeringsforbud, reelle karantæner og udsmidning fra stadion, evt med myndigheds hjælp.og kamp afbrydelse ved voldelig adfærd og udvikling.

  3 enige · 1 god kommentar
   
  • @preben jeg hæftede mig ved følgende i den artikel: “Men mest af alt er der tale om for blød retorik, der ikke fører nogen vegne.”

   “Jeg gider ikke høre mere om fællesskab, før der er taget seriøs hånd om Brøndbys hooligan-problem, …”

   “..at Brøndby er hele ude af trit med virkeligheden, hvis klubben tror, at snak om fællesskab er kuren mod de aktuelle problemer.”

   Jeg synes faktisk, at den artikel var ret god, og jeg deler mange af hans synspunkter. Nok er nok!!!

   1 enig

 • mp80
 • mp80   8. september 2022   

 • Hvad vil man have klubben skal gøre? Der er grænser for hvad klubben har af muligheder, medfans skal ikke udsættes for fare gennem konfrontation, det må ordensmagten tage sig af. Politiet bør skride langt hårdere ind og lovgivningen bør strammes, så man ikke slipper med bøder, men at det får alvorlig konsekvens for de skyldige.

  Kontrollører kan ikke stoppe problemet, videoovervågning og genkendelsesværktøjer kan hjælpe politiet med opklaring, men det kræver også yderligere ressourcer.
  2 enige · 1 god kommentar

---

 • Fuldstændigt enig !!!. Volden og balladen skal stoppe , vi skal stå sammen og støtte holdet på den gode måde . Det skal være trygt at se fodbold på Danmarks fedeste stadion, og det skal være trygt at færdes til og fra fodbold kamp
  6 enige · 3 god kommentar

 • Endnu engang en fuldstændig ligegyldig og vag udmelding fra klubben. Er man virkelig så naive, at man tror de her individer kan tales til fredelig opførsel! Det er velorganiserede hooliganmiljøer, som kun ønsker vold og konfrontationer. Der skal ikke længere tales til dem. Der skal handles over for dem, hårdt mod hårdt. Udadtil ligner vi en klub, der ikke har fattet alvoren, og stadig klamrer sig til ideen om, at alle kan tales til rundkreds. Vi er helt væk fra virkeligheden og virker bange for at træde egne fans over tæerne.

  Jeg er fuldstændig på linie med Tipsbladet her: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/det-er-saa-tonedoevt-og-malplaceret-broendby Nogle spørger, jamen hvad kan klubben gøre?? Klubben kan starte med at melde langt mere kontant ud. Klubben kan gøre det klart, at man skal forvente langt mere grundig kontrol ved indgangene, og så må folk vurderer, om de gider møde op flere timer før, hvis de vil til kamp til tiden. Klubben skal ikke sige, at de forsøger at opretholde stadionreglementet, når Sydsiden gang på gang står i koordineret flammehav, uanset hvor flot det måtte være. Jeg krummede tæer, da jeg hørte Ole Palmås vaklende svar og uforberedte fremtoning på tv til hooligandebatten forleden på Brøndby Stadion. Man kan gøre langt langt mere, spørgsmålet er, om man tør. Jeg skal ikke skamrose fck for deres måde at håndtere problemerne, men de har været langt bedre til offensivt at melde ud i forhold til egne urostiftere, og været meget mere klare i spyttet, når andres eller egne fans have lavet ballade. Jeg er træt af at høre vores ledelse skamrose alle vore fantastiske fans, jeg vil se aggressive kampagner mod hooligansne, hellere igår end idag
  4 enige · 2 god kommentar

 • janb
 • janb   8. september 2022   

 • 2 store ønsker herfra. For det første at politiet vil håndhæve maskerings forbuddet som gælder ude i samfundet til også at gælde på Brøndby stadion således at de maskerede bliver anholdt øjeblikkeligt og for det andet at man kunne give dobbelt straf for fodbold vold på samme måde som det gælder for rockerne. Handling lig konsekvens og ikke flere rundbords samtalerne med Alpha og hvad de forskellige grupperinger kalder sig.
  4 enige · 2 god kommentar

---

 • TRON
 • TRON   8. september 2022   

 • Klubben bliver i en periode nødt til at ansætte et professionelt privat sikkerheds vagtkorps, dvs. professionelle dørmænd/sikkerhedsfolk i særlig uniform i samspil med live videoovervågning og med mandat til at rydde op blandt ballademagerne når som helst, herunder nultolerance overfor maskering etc., på samme måde som på et diskotek.
  At gøre det beskidte arbejde som hverken Politi eller kontrollører er i stand til (af uransagelige årsager), og genskabe den manglende tryghed og respekt for klubben.
  Merudgiften er kun aktuel så længe at problemet ikke er løst til bunds. Men i forhold til de store bøder og hæftelser lagt sammen med den megen dårlige omtale, er det en dråbe i havet. Nok er nok!
  3 enige
   
  • Chuck
  • Chuck   9. september 2022   

  • @TRON - enig. Hørte en podcast i “den gamle hytte” med klubbens sikkerheds chef. Han har selv stået på sydsiden.
   Ikke at det diskvalificere ham men man tænker sgu sit.
   1 enig

 • Jeg er faktisk lidt skuffet over den bløde retorik her. Jeg ved godt, at nogle få kontrollører ikke kan løse det her. Men kunne godt have tænkt mig en hårdere afstandtagen og fremtidig action.
  1) Vi vil IKKE finde os i, at hooligans bruger vores klub som fight club. Og vi VIL give livstidskarantæne, hvis man deltager i hooliganisme - både på og uden for stadion i klubbens navn og farver.
  2) Vi vil tage alle midler i brug sammen med politi for at stoppe denne trend.
  3) Vi vil IKKE acceptere maskering på stadion, og vil straks anmode politiet om at håndhæve loven på dette område. Maskering på stadion (ude og hjemme) vil medføre en karantæne på 2 år, hvis man identificeres.
  4) Det virker måske eskalerende, MEN vi sætter alle midler ind for at stoppe dette NU, så vi forhåbentlig meget snart kan gå til kamp både ude og hjemme - uden at frygte hvad en lille gruppe hooligans mon nu finder på!
  5) Det er ødelæggende for klubben og gør det umuligt at tiltrække sponsorer og investorer, sålænge dette vanvid finder sted. Så det påvirker i den grad også det sportslige.

  Mht. Pyro: jeg opfatter ikke at udmeldingen fra JBA omhandler pyro. Men kunne godt tænke mig en tydeligere stillingtagen til dette område. Og hvis maskeringsforbudet håndhæves, så lægger det nok en dæmper på det. Min personlige holdning er: det ser fedt ud - men det koster os kassen hvert år. Derfor er jeg imod.

  OBS: jeg har sgu nok ikke tænkt det helt igennem, og skal nok lave rygcrawl når der kommer gode argumenter ift. ovenstående. Men jeg sidder med en følelse af, at vi IGEN prøver at tale tumper og voldspsykopater til fornuft. Jeg vil ikke mere - stop så det lort!!!
  2 enige · 3 god kommentar

 • Jeg tror min mening er kendt, så nok om den.
  Vi bør nok kigge mod England, der har fået ryttet godt og grundigt op.
  Det har de bl.a. gjort ved videoovervågning på og omkring stadion og overvågning ved adgangsvejene med nummerplade genkendelse.
  De har aktiv og passiv ansigtsgenkendelse, aktiv, hvor man kan identificere personer real time og passiv, hvor man ved et nyt ansigt, kan gennem gå det nationale registrer efterfølgende for at finde match, både ved ikke opklaret og opklaret kriminalitet.
  Så hvis man ikke er kendt samler man til bunke af sager, til den dag man bliver kendt.
  Derudover har de bevægelse alarmer, der automatisk styrer kamerane hen, hvor der er unormale bevægelser, så som løb, slåskampe, biltyveri i og omkring stadion. Dette kan også benyttes til at følge en bestemt person/er, biler mv.
  Jeg har set det i brug under kamp Liverpool Man U, hos firmaet NEC SWS, der har kontrakt de 14 største politikredse bl.a. Liverpool, Manchester og London.

  Så hvis man laver noget kriminelt er der meget stor sandsynlighed for man anholdt på tidspunktet eller dagene efter, da det bliver opdaget via ansigtsgenkendelsen eller nummerpladegenkendelse.

  I England har de meget vide rammer for overvågning og praktisk talt er alt ovenstående ulovligt i Danmark.
  Det eneste sted der aktivt overvåges i DK er starten af Strøget. Jeg mener også man har fået lov i Jomfru Anegade.
  Men det har bragt hooliganisme i England til praktisk talt 0 og man har nedbragt biltyverier med 90%, som også er et stort problem i England.

  Nu behøver vi i DK ikke gå all in som i England med CCTV, man kunne have zoner i og omkring Superliga stadions, hvor noget af det var tilladt, ligesom i starten af Strøget.
  Det vil dog kræve politisk indblanding og ændring af nuværende lovgivning.

  Jeg har desværre svært ved at se dialog som vejen frem. Dette er prøvet og lader ikke til virke.
  Men det er da positivt at klubben melder noget ud for en gangsskyld.
  For der skal gribes håndfast ind med livslange karantæner og disse skal forsøges at håndhæves som en start.
  1 god kommentar

---

 • Melder ud??? Han siger jo nærmest ingenting overhovedet. Tror ikke helt han har forstået alvoren. Jeg må sige at med det der er sket de seneste par uger, så føler jeg ikkelængere noget stort tilhørsforhold til det inkluderende fælleskab han konstant fabler om. Jeg har INTET til fælles med dem som hader andre klubber lige så meget som de elsker Brøndby.
  4 enige · 1 god kommentar
   
  • @Kristianbs Enig, jeg heller intet til fælles med dem.
   Han burde forstå at der er en hel generation af Brøndby fans der enten er eller er ved at stå af.
   Og der kommer ikke flere til, da mange ikke vil tage børn med på stadion.
   Så fremtiden kan se dyster ud, hvis ikke Brøndby tager det her alvorligt.
   2 enige · 3 god kommentar
   
  • @Kristianbs Enig, jeg heller intet til fælles med dem.
   Han burde forstå at der er en hel generation af Brøndby fans der enten er eller er ved at stå af.
   Og der kommer ikke flere til, da mange ikke vil tage børn med på stadion.
   Så fremtiden kan se dyster ud, hvis ikke Brøndby tager det her alvorligt.
   2 enige · 1 god kommentar
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder