Foto: Simon Kammer ©
Brøndbys generalprøve var på kunst: Et andet spil
Brøndby IF spillede onsdag eftermiddag træningskamp mod HB Køge. Kampen endte 1-1 og blev spillet på Capelli Sport Stadion i Køge - på en kunstgræsbane. Og det var ikke helt tilfældigt. De blå/gule spiller nemlig på tirsdag på udebane mod FC Nordsjælland.
- Det var en fin kamp at få spillet. Den kom efter en landkampspause og vi har lang tid til næste kamp, så det var faktisk dejligt at få spillet nogle minutter, og få spillet dem på et underlag, som vi også skal spille på tirsdag, sagde anfører Daniel Wass til 3point.dk og resten af den fremmødte presse efter kampen.
- Det er kun fedt, for det ér et ander underlag og et andet spil. Specielt når solen skinner, så kan den godt blive lidt tør, så der er nogle andre forudsætninger, når man spiller på sådan et underlag. Det var rigtig fint at spille på det i dag, og det bliver rigtig fint at træne på det også.
Mange vil måske tro at det er en aprilsnar, men Brøndby fik altså scoret et mål. Og generelt var det en kamp, som Brøndby kunne bruge til noget fremadrettet, sagde Wass.
- Det kan vi bruge, og vi kan også bruge det at vi i første halvleg skaber nogle chancer. I dag får vi så puttet en ind, så det er dejligt. Der er en del ting, vi kan tage med, og så er der selvfølgelig nogle ting, vi skal forbedre. Men alt i alt var det en rigtig fin træningskamp.
Vi skal løbe en masse meter
Også holdkammeraten Nicolai Vallys var positiv over at få en generalprøve på kunstgræs.
- Det var i hvert fald fint at komme ud og spille på kunstgræs, og jeg tror også, at vi kommer til at træne lidt på det. Et andet underlag, men vi skal nok være godt forberedt.
Vallys ser frem til tirsdagens kamp i Farum og ser muligheder for at få noget med hjem.
- Det bliver en svær opgave og det er et hold, som altid er gode på deres bane. De spiller en lidt anden slags fodbold. Så vil skal op og løbe en masse meter og kæmpe for at sætte os på kampen. Så er der også gode muligheder.

Deltag i diskussionen
Kristianbs 21 dage siden
Ivan 17 dage siden