-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Brøndby IF spiller denne sommer en række træningskampe hjemme i Brøndby, men det bliver desværre kun muligt at se kampene bag en skærm.
Klubben skriver på sin hjemmeside, at kampene alle bliver spillet på bane 3 og at det ikke er muligt at have tilskuere der af sikkerhedsmæssige årsager.
- Det er vi selvfølgelig kede af, men byggeriet af det nye klubhus er stadig i gang, og det er af sikkerhedsmæssige grunde ikke tilladt at færdes på byggepladsen. Færden mellem bane to og tre er der også lukket for, da den skal bruges af sportslig afdeling, skriver Brøndby på sin hjemmeside.
Kampene streames på Brøndby TV+, som er gratis hvis man er sæsonkortholder eller har billetabonnement. Det gælder fire træningskampe på dansk grund (Hvidovre IF 25. juni, AGF 2. juli, Lyngby BK 5. juli og Fremad Amager 10. juli).
Deltag i diskussionen
Uche91 6 dage siden
HepHep 6 dage siden
Jeg er fandme enig med dig her. Luk nu røven altså!
Fodbold er forretning. Det ene udelukker altså ikke det andet
3point.dk
Administrator
5 dage siden
mp80 5 dage siden
joker 5 dage siden
det har vel stadig værdi for spillere og trænerteam.
selvom det selvfølgelig er ærgeligt det er uden tilskuere.
Broder Salsa
Betalende bruger
5 dage siden
Nogen der har en forklaring på, hvorfor de ikke bare spiller på Bane 1 som de plejer?
Klipklapperen
Betalende bruger
5 dage siden
Broder Salsa
Betalende bruger
5 dage siden
Uche91 5 dage siden
Broder Salsa
Betalende bruger
5 dage siden
Men det er klubben selv, der ikke begrunder fravalget af Bane 1.
Christian Brøndbyman
Betalende bruger
Top gode
Top enige
5 dage siden
Kunne man ikke bare spille inde på stadion? Tjent lidt penge på ølsalg osv....
Broder Salsa
Betalende bruger
5 dage siden
Jeg er med på, at det ikke skal være kæmpe et setup. Men der burde være muligheder for lidt indtjening og sommerhygge i forbindelse med disse kampe. Der har desværre ofte virket meget øde, hvilket jeg synes er en skam.
Christian Brøndbyman
Betalende bruger
Top gode
Top enige
5 dage siden
Ja, helt enig. Måske på bane 2 en gang i fremtiden. Det kan være man måske kan fylde tribunen der.
Kenneth
Betalende bruger
5 dage siden
Eller starter de bare med bane 4 nu ?
Stålanden 4 dage siden