Carsten V. Jensen CV
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

B.T: AGF vil også have Leopold Wahlstedt

 
Ifølge B.T. har AGF også kastet sig ind i kampen om den svenske målmand Leopold Wahlstedt og kan ødelægge det for Brøndby IF.

  • Carsten V. Jensen CV
  • Nanna Møller Karlsen
   20. juli 2023 - Klokken 20:43
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  20. juli 2023 - Klokken 20:43

Tidligere torsdag skrev B.T. at Brøndby IF jagter den svenske målmand Leopold Wahlstedt fra norske Odd. Ifølge avisen har Brøndby budt 2,6 millioner kroner for keeperen, som har kontraktudløb ved årsskiftet.

Dette bud er i første omgang blevet afvist. Og nu er der så kommet en spiller på banen, som kan forpurre Brøndbys drømme om at tilknytte Wahlstedt. B.T. skriver at AGF nu også har kastet sig ind i kampen om svenskerens underskrift.

Leopold Wahlstedt er 24 år gammel og altså i en gunstig position til at finde ny klub denne sommer. 

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Få det nu bare lukket, CV! Du har betalt 65m for midterforsvarere, så kan du vel for pokker også betale 5m for en målmand.

  Vi bør kunne tryne AGF på løn, sportslige ambitioner, garanti for spilletid og track record for salg til store adresser.
  4 enige
   
  • @Klipklapperen Det er simpelthen udover min fatteevne, at du kan få vendt en artikel om, at en konkurrent har budt på samme spiller som os til, at CV skal tage sig sammen.

   Aller første kommentar til en artikel, og så skal CV skydes i skoen. Hvor er det bare flovt herinde efterhånden.

   Er du med på at der skal 3 parter til at indgå en handel? Køber, sælger og spiller.

   Er det billedet af CV, der får det til at se rødt for dig, eller hvor er det du mister signalet?
   12 enige · 11 god kommentar

  Se 10 flere kommentarer
   
  • @Klipklapperen spot on

 • Jeg må sige, at jeg vil blive skuffet, hvis han vælger gymnasterne over os. De kan selvfølgelig lokke med Europa denne sæson, hvorimod vi kan lokke med en noget bedre track record ift. at sende målmænd til større adresser, og en sikker plads som førstekeeper, hvorimod han i Aarhus vil skulle kæmpe mod en dygtig Jesper Hansen.

  Lykkedes vi ikke med Leopold, så er jeg sikker på, at der bliver rykket på nogle af de andre i stedet for. Og vægter han Aarhus over os, så er han skam helt selv ude om det, når vi scorer 7 mål på ham.

  Choose wisely Leopold...
  1 enig

 • Lugter det ikke af røgslør for at presse BIF? Giver ikke mening, at AGF få dage inden sæsonstart pludselig beslutter sig for at gå efter en ny førstekeeper.
  4 enige · 3 god kommentar
   
  • @Cberggreen De har kigget efter en erstatning til jesper hansen i noget tid, så tror desværre ikke det er ren spil fra galleriet

  Se 2 flere kommentarer
   
  • Vib
  • Vib   20. juli 2023   

  • @Cberggreen Jeg tænkte præcis det samme. De er nogle slamberter!

---

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top gode
  Top enige
    20. juli 2023   

 • Hvor bliver den keeper af Carsten Vagn? Det skulle have været på plads for længe siden! Gå all in på Arnau Tenas, hvis denne her smuldre.
  2 enige
   
  • @Saesonkort håber den smuldrer. Der er masser af gode målmænd i verden som ikke er skandinaviske.

 • Joblar
 • Joblar   20. juli 2023   

 • Så Jesper Hansen skal være nr 2 i AGF, alternativt skal vores svenske ven sidde på bænken indtil han måske kan tage over for Hansen, om hvad 1-2 år, kan ikke rigtig se det ske, og selvom AGF blev nr 3 sidste år, så er Brøndby altså stadig lysår foran vores venner fra Århus, jeg er med på at de muligvis ser anderledes på det, men kig i historikken. Desuden har BIF en sund trackrecord på at sende målmænd videre til endnu større adresser, jeg ved godt hvad jeg ville vælge hvis det stod mellem kun de to klubber.
  1 god kommentar
   
  • @Joblar jeg tror det kan være som jeg har skrevet herinde

   En måde at lokke Morten Jensen fra Viborg til forhandlingsbordet og fremskynde det.

   For selvfølgelig vil Viborg sælge og kender jeg Morten Jensen ret, er pengene gode nok, sælger han også til en dansk klub

   Skrevet tror CV kan vise interesse og byde meget lavt men i sidste ende er det for at få Viborg frem og købe Lund.

   Vil ikke overraske mig hvis vi ender med at købe Lund og det er et spil for galleriet af CV.

   Såfremt kan det være et smart træk af ham, for tror man går helhjertet efter Lund i Viborg

   Faktisk vil jeg blive overrasket hvis ikke det ender med at blive ham uanset hvad Morten Jensen har udtalt til pressen om ikke at sælge til danske klubber
   2 enige · 1 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer

 • ZnapZ
 • ZnapZ
  Betalende bruger
    20. juli 2023   

 • I understående kan det godt være at jeg i andres øjne ser for stort på vores klub, men:
  Jeg er altså glad og stolt over at sige at et sådan bud kommer ikke uden at vi er enige med spilleren. Om vi har skrevet kontrakt er usikkert.
  Men fra hans side har ca. 1/3-1/4 af alle nordiske målmænd i de største ligaer over 15år spiller i vores klub. Jeg tror nordisk, blandt målmænd at vi har et større navn end FCK, FCM og faktisk alle andre i Norden. Nu står målet åbent, og så tror jeg faktisk de første 3 uger er brugt på at forhandle kontakt på plads.
  Om den er underskrevet er jeg så mere i tvivl om.
  Men han vil også gerne skiftet ellers byder man ikke 2,6mill for ham.
   
  • @ZnapZ at vi har de personlige vilkår på plads med Leopold, er ikke det samme som, at vi nødvendigvis får ham.

   Jeg medgiver dig, at når han kun har 5 måneder tilbage, så er det overvejende sandsynligt, at vi har kontaktet ham først og dernæst Odd med et bud. Men eftersom at der ingen underskrift er endnu (Går jeg ud fra), så kan Leopold jo principielt set have sine personlige vilkår forhandlet igennem med flere klubber udover os. Så er det jo op til Odd, hvis bud de vil acceptere.

   Jeg synes kun, at det er AGF's europa, som vi desværre forærede dem, som de har over os. Og der har de altså trukket Club Brügge, som de møder her lige om lidt, og hvor chancerne vel er 80% eller mere i Brügge favør.. Og de spiller altså mod hinanden inden længe.. Spørgsmålet er jo så, om Gymnasterne vil skifte deres stabile målmand ud med en ny i så vigtig en kamp for dem? Det tvivler jeg på.
   1 enig · 1 god kommentar

---

 • En hypotetisk tanke:

  CV kan spille et helt andet spil, at bringe interesse for 6 målmænd, men inderst inde er det Lund fra Viborg, han går efter

  Ved at virke interesseret andre og byde på dem, kan være et taktisk træk, for åbne et køb af Lund fra Viborg. Så han på den måde lokker Morten Jensen fra Viborg, til forhandlingsbordet så Viborg ikke spille spillet, for selvfølgelig vil de sælge hvis prisen er høj nok, det er et spil for galleriet, men tænk den tanke, at CV gør det samme og det er for at lokke Viborg frem og gøre dem mere forhandlingsvillig. Det er måske en langt ude ide, men vil ikke undre mig for at få fat i Lund i sidste ende.
  2 enige · 3 god kommentar
   
  • Jeroe
  • Jeroe
   Betalende bruger
     21. juli 2023   

  • @Brøndby if for evigt Godt set!
   1 enig · 1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder