Bruus og Tibbling til træning.
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

B.T.: Manglende Saba-signing stoppede Tibbling-skifte til FCN for otte millioner

 
Ifølge B.T. var et Tibbling-skifte til FCN for otte millioner på plads sidste sommer, men det gik i vasken, da Brøndby ikke fik Saba Lobjanidze.

  • Bruus og Tibbling til træning.
  • 3point.dk
   28. juni 2020 - Klokken 12:00
 • 3point.dk
 • 3point.dk
  28. juni 2020 - Klokken 12:00

Et skifte i fodbold kan afgøres af mange ting. Ifølge B.T. kostede det Simon Tibbling et skifte til FCN, at Brøndby IF ikke fik fat i Saba Lobjanidze.

3point.dk har selv erfaret, at Saba Lobjanidze var rigtig tæt på Brøndby IF og gerne ville skiftet, men bremseklodsen blev at de blå/gule ikke kunne få skudt overflødige spillere afsted.

Derfor kunne Tibbling angiveligt ikke få lov til at skifte. Ifølge B.T. havde FCN et bud på otte millioner kroner for den svenske midtbanespiller, der kom til Brøndby IF fra Groningen.

Tibbling fylder 26 år til september og har kontraktudløb den 30. juni 2022.


Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • BIF til jeg dør
 • BIF til jeg dør
  Top debattør
  Top kommentator
  Top enige
    1 måned(er) siden   

 • Hvad alt for billigt og sælge ham til dem vi slås med om 3-4 pladsen ville da ingen mening
  2 enige · 1 god kommentar

 • Hvis vi kan få bare i nærheden af 8 mil til sommer, så skal vi da være ovenud tilfredse. Det er snart langt tid siden, at Tibbling har præsteret.
  5 enige
   
  • BIF til jeg dør
  • BIF til jeg dør
   Top debattør
   Top kommentator
   Top enige
     1 måned(er) siden   

  • @AndreasRosenberg Jeg er på ingen måder enig, han har nemlig ikke fået så meget spilletid, og mange prøver tale ham ned, men Vigen har været NF foretrukne og Tibling sat ud, Tibling er en der bør satses på og skal han sælges så skal det ikke være under 14 mil. Han er bestemt det værd, dertil har han spillet alle ungdoms landshold og været på tale i flere udenlandske klubber, det går ikke ubemærket hen, ikke under 14 millioner skal han sælges for og SLET ikke FCN hvorfor mon de er int. de bruger aldrig rigtig mange penge men vil skyde mange penge efter ham ud fra deres normale beløb, så nej han er bestemt ikke en færdig mand i BIF, det er bare NF der skal finde ud af at bruge ham korrekt.
   2 enige

 • Vil slet ikke kunne forholde mig til Tibbling skulle spille for FCN og tænk engang på hvordan Tibbling hjørnet vil reagere på sådan en transfer.

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
    1 måned(er) siden   

 • At Tibbling skal skydes af nu er indiskutabelt (i øvrigt sammen med Schwabe, Tørnes, Jung, Hermannsson, Radosevic, Fisker og Mraz), men at Saba Lobjanidze ikke blev en realitet i Brøndby glæder mig. Vi har haft mere end rigeligt øllebrød i truppen igennem de seneste 15 år.
  1 enig
   
  • BIF til jeg dør
  • BIF til jeg dør
   Top debattør
   Top kommentator
   Top enige
     1 måned(er) siden   

  • @Saesonkort Du holder lige nallerne fra Fisker hr sæsonkort :), du glemmer Gammelby det er da nu man skal sælge når han har spillet en del kampe og ok i dem, men det er Bruus der er fremtiden på HB Gammelby varmer alt for meget bolden i kontra Bruus er langt mere direkte i sit spil. Hvad angår salg mon ikke Marvin er den der sælges for mest måske sammen med SLimane så taler vi om gode salg, men der skal være penge til angrebet jeg ser gerne man sælger Hedlund nu...
   1 enig
   
  • Saesonkort
  • Saesonkort
   Betalende bruger
     1 måned(er) siden   

  • @BIF til jeg dør, ville du sige det samme, hvis det betød at Riza Durmisi kunne komme tilbage i budgettet?
   1 enig
   
  • BIF til jeg dør
  • BIF til jeg dør
   Top debattør
   Top kommentator
   Top enige
     1 måned(er) siden   

  • @Saesonkort Ja det ville jeg selvfølge, for det er ikke logisk Fisker giver ikke nok og går ned i løn, ville lidt være det samme som du sagde Messi kom, det er ikke noget der har indflydelse på Durmisi køb da Fisker kontrakt udløber = o kr. da han sagt vil gå ned i løn, så intet taler for det spørgsmål du giver mig.... da det er urealistisk
   
  • Saesonkort
  • Saesonkort
   Betalende bruger
     1 måned(er) siden   

  • @BIF til jeg dør, et lønbudget er noget andet end transferbudget, så spørgsmålet er validt. Mange glemmer helt hvad man kan få for penge i deres Iver for at holde på “kærlighedsspillere”.. Kynisk sagt, så er det af med dødvægten.
   1 enig · 1 god kommentar
   
  • BIF til jeg dør
  • BIF til jeg dør
   Top debattør
   Top kommentator
   Top enige
     1 måned(er) siden   

  • @Saesonkort Transfer lige præcis du siger Fisker hans kontrakt er jo netop udløbet efter denne sæson, derfor skriver jeg det giver slet ikke mening du vil af med en gratis spiller der er god for klubben og fås til en lav pris. De andre er vi nogenlunde enige om synes dog du mangler særligt en Hedlund, han skal netop skydes af nu for få penge i kassen, Slimane hvis prisen er god så er det ok med mig, og derfor beholde Tibling.
   
  • Saesonkort
  • Saesonkort
   Betalende bruger
     1 måned(er) siden   

  • @BIF til jeg dør, Intet er gratis. Heller ikke en forlængelse af en transferfri Fisker.
   1 enig
   
  • BIF til jeg dør
  • BIF til jeg dør
   Top debattør
   Top kommentator
   Top enige
     1 måned(er) siden   

  • @Saesonkort Mraz, Tørnæs, Fisker har alle kontrakt der udløber nu, så det giver sig selv håber Fisker snart får tilliden fra NF undre mig over han ikke bare givet ham 10 min i kampene, manden er jo tydeligt klar og vil kæmpe alt, hvorfor ikke få en spiller ind 15-30 min tilbage af kampen der er klar til at kæmpe for kontrakten, det må da være det hele værd. Jeg begriber det ikke, synes Fisker så godt ud i den træningskamp han kom ind i, fik tilkæmpet sig straffespark som fejlagtigt ikke blev dømt og gjorde det godt. Det virker ikke som om NF vil bruge ham før mange andre og det synes jeg er trist for så får han ikke muligheden for bevise CV bør forlænge 1-2 år med lavere løn, det der er det gode ved have Fisker er flere ting: klager aldrig over sidde på bænken eller udenfor men kæmper sig tilbage, kæmper banen og træning, går forrest for de unge, er en der kan tage ansvar, god til kombinations spil er faktisk ok spiller og stiller op for alt med BIF publikums favorit, en vinder dem skal man have på et hold...
   
  • BIF til jeg dør
  • BIF til jeg dør
   Top debattør
   Top kommentator
   Top enige
     1 måned(er) siden   

  • @Saesonkort Det ved hverken du eller jeg, når Fisker tilbyder gå ned i løn, så er der intet der tyder på han går efter få sign free han forlænger og går ned i løn, så han kommer billigt ind og kender vores klub system, og vil være god for de unge klubben, og han er en vinder han er klart en der fortjener og bør forlænges min 1 år med med løn nedgang.... han bør få chancen, havde jeg et firma en mand der været væk pga sygdom men var super loyal medarbejder, og altid gav alt til firmaet, og tilbyder gå meget ned i løn, kan bidrage både på og udenfor banen, så havde jeg med 100000000000000% sikkerhed givet manden muligheden til at vise sit værd 1 år mere, det handler man også belønner dem der vil klubben godt, og kan bidrage vores klub med gode ting, det kan Fisker om man vil det eller ej, og han er faktisk en ganske god fodbold spiller... det tror jeg nogen glemmer herinde

 • Det piner mig umådeligt meget at Tibbling ikke spiller en større rolle på vores hold. Vi ved han har niveauet, når han får tillid og kamptræning. Han har en agressivitet og et drev med bolden, som de fleste i vores trup kun kan drømme om. Det skuffer mig, at vores trænere ikke får det bedste frem i ham - selvom han muligvis også selv bærer noget af skylden. Men han har afgjort talentet til at blive en klassespiller (igen) med videresalgs potentiale.
  5 enige · 1 god kommentar
   
  • Gulmann
  • Gulmann   1 måned(er) siden   

  • @Kristianbs jeg har skrevet det før og skriver det igen. Min tanke er simpelthen at tibbling ikke har de nødvendige spillere omkring sig på banen. Tibbling mangler nogen at gå i små hurtige kombinationer med, i de små rum. Da han shinede var når han spillede med Hany, Halimi mfl. På det nuværende hold har vi ikke spillere som disse.. - Vigen er ikke typen, Slimane spiller for langsomt til det, reelt set ser jeg kun Bjur og evt Fisker, som passer i Tibblings spil. - Dette er også grunden til han får så lidt ud af det når han endelig er på banen. Han mangler bevægelse og hurtige kørte kombinationer.
   3 enige · 2 god kommentar
   
  • BIF til jeg dør
  • BIF til jeg dør
   Top debattør
   Top kommentator
   Top enige
     1 måned(er) siden   

  • @Kristianbs Enig de har det største ansvar udover ham selv, det er tydeligt han har det der skal til. Det er vel også det der kendetegner en god træner at man også får et hold spillere til at stråle
   1 enig

 • Ville næsten fryde mig over hvis han skiftede til en anden dansk klub som klaskede os rundt og han bidragede på høj plan selv som Brøndby fan og den eneste man kan pege fingeren på er NF
  1 enig · 1 god kommentar
   
  • @Nexus_Vstgn Fordi så kan vi lære at spille med en spiller som flere trænere har vurderet ikke var god nok til at spille hver gang? Eller hvad mener du? Lad os sige Tibbling skifter til FCK, de slår os 6-0, Tibbling laver 2 mål og 2 assists. Sidder du så og fryder dig eller hvad?

 • Tanken
 • Tanken
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top gode
  Top enige
    1 måned(er) siden   

 • Man må ikke overse at vi kun solgte ham hvis vi fik Saba, derfor kan man konkludere dette er en Ebbe Sand handel som ikke blev til noget og ikke en CV handel.

 • Jeg tror virkelig tibbling kan blomstre hos FCN. Deres type fodbold og system passer bedre til ham
  2 enige

 • mp80
 • mp80   1 måned(er) siden   

 • Ville være en håbløs handel, få ham til udlandet med videresalg på 20%. En skam træneren ikke tror på ham og indretter midtbanen efter ham kunne nemt gøres.
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder