Foto: Anders B. Jakobsen ©
Canut trods skuffelse: Det bedste, der er sket i mit liv
Raphael Canut på blot sytten år var for første gang fredag aften i start-elleveren for Brøndbys seniorhold.
Han var naturligvis en glad og stolt ung mand, men han var også skuffet over resultatet på 1-1.
- Vi ville selvfølgelig gerne have vundet den her kamp. Men jeg synes egentlig, vi presser dem godt ned og får skabt muligheder for at kunne gøre det. Så mangler vi bare at få dem i kassen.
Det dårlige resultat var dog ikke nok til at pille Brøndbys nummer 37 ned med de brasilianske rødder. Det var virkelig stor dag for ham. At høre ‘Jump’, få spillernes navne råbt op og være i startopstillingen.
- Det er ubeskriveligt - det er virkelig noget specielt. Det er nok det bedste, der er sket i mit liv. Jeg er meget glad for det og for troen på mig.
Det var torsdag, at Canut fik at vide, at han skulle starte inde. Det gav noget nervøsitet, men han holdt hovedet koldt.
- Det gjorde jeg igår. Til at starte med var det selvfølgelig nervepirrende, jeg var lidt nervøs. Men jeg tænkte bare: “jeg skal gå ind og gøre mit bedste og tro på mig selv, og gøre hvad jeg kan”.
Det første kvarter var fejlfri for den unge mand. Han vandt dueller og nærkampe, og han lignede ikke én, der fyldte sytten i marts. Det gjorde godt for hans selvtillid i resten af kampen.
- De giver mig helt vildt meget og hjælper mig godt ind i kampen. Det viser mig selv, “jeg kan godt være med, og jeg kan også det, jeg er god til heroppe”, og fortsætter om at spille i en vild kulisse.
- Jeg prøver bare at holde fuld fokus på kampen. Jeg hører ikke så meget rund omkring, jeg er bare fuldt fokuseret på kampen, og hvad jeg skal gå ind og gøre, så for mig er det egentlig okay.
Brøndby Stadion kårede Canut til kampens spiller, og det betyder også ngoet for ham.
- Det betyder meget, at de synes, jeg har gjort det godt, jeg skal blive ved og tro på mig selv.
Konklusionen på hans dag sker, når han rammer hovedpuden senere, og der vil følelsen være:
- Jeg kommer til at have det godt, men også med en lille skuffelse inden i, fordi vi ikke får tre point.
Anfører Daniel Wass havde roser til overs for Raphael Canut, som han mener det er gået rigtig stærkt for.
- Der er kun store applauser herfra. Jeg har heldigvis haft fornøjelsen af at træne med Rapha i noget tid, og vi har kunnet se i lang tid hvilket talent, han er, sagde han og fortsatte.
- Nogen gange kommer tingene hurtigt, og de kommer hurtigt til Rapha. Vi kan ikke bede om mere fra ham af. For mit vedkommende har han en stor fremtid, afsluttede Wass.
Raphael Canut blev, med sin plads i startopstillingen, dermed Brøndbys næstyngste starter nogensinde.

Deltag i diskussionen
Zer
Betalende bruger
11 dage siden
RommeTilPhiriOgSå 11 dage siden
Tillykke med startdebut og den flotte præstation Raphael. Dig og din rejse glæder jeg mig til at følge yderligere!
Brøndby85
Betalende bruger
11 dage siden
Men det er prisen for at satse på masterclass - so be it....
---
Borris83 11 dage siden