Jordi Vanlerberghe
Foto: Simon Kammer ©
NYHED

Cooper om Vanlerberghe: Taktisk beslutning

 
Jordi Vanlerberghe var ude af truppen til kampene mod AGF og B.93. Han er ikke skadet, men det er en taktisk beslutning, lyder det fra cheftræner Steve Cooper.

    • Jordi Vanlerberghe
    • Nanna Møller Karlsen
      25. september 2025 - Klokken 09:31
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    25. september 2025 - Klokken 09:31

Brøndby IF har under den nye cheftræner Steve Cooper skiftet system, så man nu spiller med to centrale forsvarsspillere i stedet for tre. På den korte bane er det gået hårdest ud over Jordi Vanlerberghe, som i kampene mod AGF og B.93 ikke har været så meget som med på bænken.

Mod AGF var han med i bruttotruppen, men blev siet fra, og mod B.93 var han slet ikke i truppen. Men han er ikke skadet, lyder det fra cheftræner Steve Cooper.

- Det er en taktisk beslutning lige nu. Der er altid tre beslutninger, man skal træffe som træner. Hvem er på holdet, hvem sidder på bænken og hvem gør ikke, sagde Cooper i mixed zone efter onsdagens pokalkamp.

- Det er fodboldbeslutninger. Der vil være spillere, der gør det ene den ene uge og andre spillere, som gør noget andet ugen efter.

Næste opgave for Steve Cooper og Brøndby er på søndag, når OB gæster Brøndby Stadion.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • OSLBIF
  • OSLBIF
    Betalende bruger
      25. september 2025   

  • Han har trukket sorteper, syntes Jordi er god, men Alves og Binks er bare virkelig gode. Lidt mærkeligt, at han ikke får spilletid igår, men måske der er noget attitude som Cooper ikke er fan af.
    5 enige · 1 god kommentar

  • Broholm87
  • Broholm87
    Betalende bruger
      25. september 2025   

  • Kan enlig godt lide Jordi synes han spiller godt og har en god energi, så lidt øv han har trukket sorteper.
    Men synes godt vi kan se hvorfor valget er faldet på Binks og Alves. Selvom vi kunne have ønske lidt skiftning i går mod B.93, så viser de to, hvorfor de er valget. Binks med en god indsats og flot mål også Alves så sikker og dræber alle B93 chancer.
    Håber Jordi får en chance når der skal skiftes lidt eller måske som en 6 rolle.
    1 enig

  • Rasmus Stephansen
  • Rasmus Stephansen
    Betalende bruger
    Top debattør
    Top gode
      25. september 2025   

  • JA Copper siger det jo helt enkelt og udramatisk, nogle starter inden, andre ikke, nogle sidder på bænke, andre ikke, sådan er hverdagen i fodbolden, ikke så meget hokus pokus i det.......
    2 enige · 1 god kommentar

---

  • Kapper
  • Kapper   25. september 2025   

  • Jordi og RL må begge kæmpe sig ind på holdet igen og vise de er bedre end de nuværende. Sådan skaber man et godt hold, netop ved at alle bliver presset. Vi mangler 2 i front til at skabe de samme pres, omend Ambæk begynder at vise han er klar.
    1 enig

  • Jubaz
  • Jubaz   25. september 2025   

  • Det er ret så tydelig at Cooper ikke fedter rundt med midterforsvaret, og han vil have det banket på plads.
    Han vil have at Alvez og Binks skal spille der - og med rette.
    Så heller ej i en pokalkamp mod et midterhold fra 1 div. Er der ikke plads til Vanlerberghe.




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder