Rezan Corlu Jobbe
Foto: Brøndby IF ©
NYHED

CV henter ikke Jobbe-afløser: Slimane og Corlu får muligheden

 
Det er op til Rezan Corlu og Anis Ben Slimane at udfylde tomrummet efter Jesper Lindstrøm. Det udtaler CV i et interview med Ekstra Bladet.

  • Rezan Corlu Jobbe
  • 3point.dk
   17. juli 2021 - Klokken 12:00
 • 3point.dk
 • 3point.dk
  17. juli 2021 - Klokken 12:00

Ekstra Bladet har talt med CV, og her kommer Brøndbys fodbolddirektør ind på, at han ikke vil spærre vejen for klubbens egne talenter ved at hente en afløser for Jesper Lindstrøm. I stedet får Rezan Corlu og Anis Ben Slimane muligheden.

- Der skal være plads til, at vores egne kan komme igennem. I sidste sæson betød 'Jobbes' succes, at Anis Ben Slimane slet ikke fik minutter nok. Nu er muligheden der for ham og Rezan Corlu. Vi har to offensive klassespillere, så skulle vi spærre vejen ved at hente noget udefra? Næ, det skal vi ikke! Vi skal udnytte de ressourcer, vi allerede har lagt i klubben. Forhåbentlig ser vi, at de lever op til tilliden, der bliver givet. Det er idéen, siger Carsten V. Jensen til Ekstra Bladet.

Du kan finde hele Ekstra Bladets interview med CV her. Det er en del af deres plus-univers og kan anbefales.

 

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • JonasB
 • JonasB   17. juli 2021   

 • Bare han henter en Jung afløser
  2 enige

 • mp80
 • mp80   17. juli 2021   

 • Mener heller ikke Jobbe bør erstattes, dog kan der være et behov for en erstatning for Vigen, da Børkeeiet, nok kommer ned i forsvaret. Mon det bliver Phiri? Han har lige lagt billede op, om han er på vej til CPH.
   
  • Bailey
  • Bailey   17. juli 2021   

  • @mp80 Hvor har du læst det? At han er på vej til cph?
   
  • Kallen
  • Kallen   17. juli 2021   

  • @mp80 tvivler godt nok på Phiri-retur.. Men så os på insta, at han lagde et billede op med teksten “CV” og så et billede af en bombe… Det kan selvfølgelig betyde mange ting, men skabte et kortvarigt og spinkelt håb

  Se 1 flere kommentarer
   
  • @mp80 det er så ikke den nyhed der florere i medierne, der forlyder det at han er på vej til Tyrkiet.

 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    17. juli 2021   

 • Jeg elsker at der ikke er så meget pis med CV. Han siger tingene som de er og pakker ikke noget ind.
  For selvfølgelig skal vi ikke erstatte Jobbe, når vi har afløsere klar. Det er fuldstændig efter planen. Ja faktisk tror jeg at Jobbe formåede at overhale planen. Tror ikke at klubben havde regnet med at han brød så meget igennem så hurtigt.
  Men som JonasB også skriver, kunne vi godt bruge en afløser for Jung. Kabongo kan måske gøre sig gældende på sigt, men vi mangler lidt rutine.
  Alle andre positioner er jeg tryg omkring. Også selvom det skulle ske flere slag fra sidste års start-11.
  1 enig

 • Bailey
 • Bailey   17. juli 2021    • Jeg synes der er brug for et par stoppere. En afløser for Jung(så godt som det kan lade sig gøre) , og en Hermanson type som kan konkurrere med Rosted. Kan godt se pointen i at der ikke nødvendigvis købes til midtbanen, men min pointe er bare at Vigen jo også er væk. Han var en stærk mand også at kunne bruge.
  2 enige

 • Betalende bruger
    17. juli 2021   

 • Selvfølgelig skal der hentes en venstrebenet forsvarer ind, alt andet vil være uansvarligt - og da CV er en ansvarlig direktør, kommer det naturligvis til at ske. Kabongo kommer ikke til at spille nogen fremadrettet rolle.
  2 enige

 • Kunne godt tænke mig og vide om man henter en ny til forsvaret, som der engang var rygte om.


 • Vi får forhåbentlig nogle svar i morgen som f.eks:
  Har Corlu klassen til endelig at være en bærende offensiv kraft på vores hold?
  Får Rosted igen igen chancen for at være makker til Maxsø og griber han den?
  Eller får Børke chancen som Maxsø makker?
  Kan Bjur fortsætte sin spændende udvikling og brænde pladsen af?
  Hvem er vores førstekeeper?
  2 enige · 2 god kommentar
   
  • @Kristianbs Nu tror jeg Bjur er skadet, men eller er det rigtige spørgsmål.
   Hvor er Kabogo i ligngen?
   Hvor slem er hans skade, man har intet hørt omkring den.
   2 enige

 • Hvor lang kontrakt har Lumb?
   
  • @Daugaard til vinter mener jeg.

 • Kaj
 • Kaj   18. juli 2021   

 • Både CV og NF har jo udtalt, at vi kigger efter en central forsvarsspiller, og at han helst skal være venstrebenet, så vi må håbe, at det sker.

  Kabongo har kontraktudløb 1.1.22 og ligner ikke en mand, der får mange minutters spilletid det sidste halve år. Føler mig overbevist om, at hans kontrakt ikke bliver forlænget. Hvis han er klar til at spille, kan han selvfølgelig have gavn af at spille reserveligaen, men tvivler på, at han igen får niveau til superligaholdet.
  1 enig
   
  • @Kaj Enig mht Kabongo. Jeg frygter det samme mht Skipper. Man kan vel efterhånden godt sige at Masterclass skylder lidt hvad angår midtstoppere. Vi har brug for kvalitet, så Maxsø ikke er den eneste med superliga top 3 klasse. Det er han nu og det bekymrer mig. Rosted har jeg ikke tillid til. Han spillede et afskyeligt efterår i 2020 og ditto forår 2021.
   1 enig · 1 god kommentar

Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB GULDBOGEN VI STÅR HER STADIG 2020/2021