Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Daniel Wass: Når man smider den ind med venstrebenet fra 30 meter, så er det ikke for sjov

 
Brøndbys nummer 28, Yuito Suzuki var her, der og alle vegne søndag aften, da de blå-gule fra Vestegnen slog FC. Midtjylland med 2-1. Den vævre japaner scorede to flotte mål, og efter kampen var der masser af roser fra holdkammerat Daniel Wass.

  • Patrick Jensen
   21. april 2024 - Klokken 23:19
 • Patrick Jensen
 • Patrick Jensen
  21. april 2024 - Klokken 23:19

- Når man smider den ind med venstrebenet fra 30 meter, så er det ikke for sjov.

Sådan sagde Daniel Wass blandt andet, da 3point.dk mødte ham i mixedzone efter kampen. 

- Nu står der alle steder, at han (Suzuki) er højrebenet, men vi ved også godt, at han kan sparke med sit venstreben. Han sparker lige godt med begge ben, og det et bare en kvalitet ikke mange fodboldspillere har. 

- Han har nogle kvaliteter, som mange andre ikke har. I hvert fald i den her liga. Han har så lavt et tyngdepunkt, og han vender hurtigt med bolden ved fødderne. Og når man så sparker den ind med både højre og venstre, så har man bare nogle kvaliteter. Han sparker jo lige godt med begge ben.

Wass blev også spurgt ind til Suzukis fejringer, hvor det lignede, at holdkammeraterne skulle hjælpe ham lidt i gang. 

 - Han er en meget beskeden mand, så vi prøver bare at sætte lidt fut i ham engang i mellem. Vi er utrolig glade for ham. En sød lille dreng, der gør sit bedste hver dag, og det støtter vi ham i. Vi under ham al den succes, og når man så laver to mål i sådan en kamp her, så skal han også fejres.

Wass fortæller, at Suzuki er kommet under huden på holdkammeraterne. 

- Han er en sød dreng, vi har det sjovt, og vi elsker ham rigtig rigtig højt i omklædningsrummet. Han er virkelig kommet ind i alles hjerter, og når han så også viser sine kvaliteter i sådan en her kamp. Vi alle sammen spurgte, om hans familie var på stadion i dag, men det var de ikke. Så han kan også godt uden sin familie. Det er jo bare godt, siger Wass.

- Vi alle sammen prøver at omfavne ham, og give ham al den succes og kærlighed han har brug for. Det er jo en ny kultur her, men han er faldet rigtig godt til.

Næste kamp for Wass og co. er på søndag, når Brøndby skal et smut til Farum. 

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    27 dage siden   

 • Yuito Suzuki er noget af det bedste Brøndby har købt i historien - og endda til spotpris.
  10 enige · 1 god kommentar

 • Kuffe
 • Kuffe   27 dage siden   

 • Hans familie var ikke på stadion ? Så lavede kameramanden vist en lille joke på os, for der blev stillet direkte over på en asiatisk familie efter hans scoring.
  3 enige
   
  • Peps
  • Peps
   Betalende bruger
     26 dage siden   

  • @Kuffe Kunne det være venner ? (Bare en tanke)
   
  • @Kuffe

   De sad ved sponsor og klubbens pladser så ligner helt sikkert en relation til ham.

   Wass har udtalt det samme så relation er der til dem der sad der.
   1 god kommentar
   
  • @Kuffe Det var hans tolk, er jeg ret sikker på. Ved ikke hvem hun var
   2 enige · 1 god kommentar
   
  • @Kuffe Den ene er Suzukis ven, (ham der oversatte farens svar da familien var på stadion), og kvinden må være en fælles ven. Suzukis familie var der ikke i går.

 • Havde det ikke været for det japanske islæt, så skulle man tro han var Erik Rasmussens søn :-). Samme type og styrker. Kæmpe gave til vores hold. Han spiller ikke i BIF om et år, så det er bare om at nyde ham mens vi kan.
  4 enige
   
  • Peps
  • Peps
   Betalende bruger
     26 dage siden   

  • @Kristianbs Håber SÅ meget, at han bliver til sommeren 2025. Så han må gerne være her om et år
   1 enig

---

 • Altså uanset hvad, så er vi forhåbentlig ikke så infantile som klub, at vi sælger både Kvistgaarden, Vallys OG Suzuki i samme vindue/sæson. Så jeg regner bestemt også med, at vi har vores kære knallert i næste sæson, medmindre der kommer en klub og byder et 3-cifret million-beløb up front.

  At Suzuki samtidig er så sky, og gerne vil have så lidt opmærksomhed rettet mod sin egen person som overhovedet muligt, er kun medvirkende til, at jeg under ham det endnu mere.

  Han er sgu svær ikke at holde af. Og fedt med nogle japanske flag rundt om på tribunen, der også kan vise ham, hvor vellidt han er i Brøndby.
   
  • Kepgar
  • Kepgar
   Betalende bruger
     26 dage siden   

  • @RommeTilPhiriOgSå som du selv skriver, tænker jeg heller ikke at CV ville sælge ham til sommer medmindre der kommer er kæmpe beløb på ham. Suzuki skal med id og spille i Europa og vise sig frem der.

   Sidder faktisk at håber lidt på at vi også kan beholde vally og kvistgaarden i næste sæson samt købe et par forstærkninger og så gå 100% efter  champions league og det ville være muligt med den truppe samt lidt hæld i lodtrækningerne.

   Ved godt at Brøndby har et kæmpe underskud og helst skal kunne Hove nogen penge hjem hertil sommer. Men hvis vi formå at komme i gruppe spillet og samtidig spille godt så kan vi lægge 50% på alle spiller salg når sæsonen slutter og score kassen. Det er selvfølgelig et sats men syntes vi skal tag chancen.

   Man kan samtidig hente lidt penge til sommer ved at sælge Lauritzen, cappis og nogen af de andre spiller som udspillet sin chancer i Brøndby.

   Hold kæft jeg glæder mig allerede til transfervinduet.

 • Jeg havde den opfattelse at Suzuki var købt som afløser for Kvistgaarden, så hvis Kvistgaarden bliver solgt bliver Suzuki vel i klubben indtil hans afløser er på plads.
  1 enig
   
  • @DoctorEnigma

   kan være det når at blive lige omvendt hvis han fortsætter med brage mål ind og kvistgaarden fortsat er skadet....
   3 enige · 1 god kommentar
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder