Thomas Gravgaard, Thomas Kahlenberg og Troels Bech til pressemøde om legendekampen
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Dato på plads: Legendekampen spilles den 2. august

 
Nu er der kommet dato på legendekampen, som Daniel Agger og Thomas Kahlenberg er initiativtagere til.

  • Thomas Gravgaard, Thomas Kahlenberg og Troels Bech til pressemøde om legendekampen
  • Nanna Møller Karlsen
   18. juni 2021 - Klokken 10:10
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  18. juni 2021 - Klokken 10:10

Den 2. august 2021. Skriv datoen i kalenderen. Du skal nemlig på Brøndby Stadion. Det skal du i hvert fald hvis du ønsker at overvære legendekampen, som Daniel Agger og Thomas Kahlenberg er initiativtagere til. 

Kampen spilles mandag den 2. august klokken 18.00. Datoen er valgt, da de flestre restriktioner udfases dagen inden.

- Det har været dejligt at opleve den store opbakning, der er strømmet Brøndby IF i møde under hele pandemien. Vi har glædet os meget til at spille denne kamp, og i takt med at samfundet lukker mere og mere op, så har vi også arbejdet intenst sammen med klubben på at finde en dato for kampen. Derfor er vi meget glade i dag for at kunne offentliggøre en dato for kampen. Langt de fleste restriktioner fjernes 1. august, så vi syntes at det vil være en passende måde at markere, at vi er tæt på at have en ”normal hverdag” igen. Vi håber derfor, at så mange fans som muligt vil komme og støtte op om en god sag. Vores fodboldben er jo blevet en anelse rustne, så vi har brug for al den opbakning vi kan få, fortæller Thomas Kahlenberg til klubbens hjemmeside.

Også Daniel Agger glæder sig:

- Det er et kort aftræk, og der er nok mange tidligere Brøndby-spillere, der skal igennem en hård sommer for at komme i form til den 2. august. Men vi er sikre på, at vi kommer til at stille et slagkraftigt hold. Da vi for et år siden gik i gang med projektet, mødte vi kun velvilje blandt klubbens gamle profiler. Nu fanger bordet. Vi glæder os til det hele: Liren. Kampen. Og først og fremmest til fællesskabet, ikke bare med hinanden, men også med Brøndbys fans.

Brøndby, Agger og Kahlenberg har samtidig valgt at hæve det beløb, som går til Læger Uden Grænser, fra 250.000 kroner til 500.000 kroner.

I de kommende dage og uger vil der blive meldt løbende ud om de to trupper, hhv. Brøndby Legends og Superliga All Stars som tidligere sportsdirektør i Brøndby IF, Troels Bech, vil stå i spidsen for.

Der er allerede solgt mere end 7.000 billetter til kampen. Hvis du også vil sikre dig billet, kan du købe HER.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Dolling
 • Dolling   1 måned(er) siden   

 • Dejligt at der er kommet en dato i kalenderen. Lidt øv at den så er i skolernes sommerferie, hvor en del nok må forventes at være på ferie
  1 enig

 • Henrik
 • Henrik   1 måned(er) siden   

 • Yes, har lige fundet mine billetter på en SMS.
  Forza Brøndby

 • Knop
 • Knop   1 måned(er) siden   

 • Glæder mig så meget til den kamp også
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

BRØNDBY IF DANSKE MESTRE 2020/2021