Fodbold live resultater
Ståle
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

EB: Wilczek kan skifte til FCK en af de kommende dage

 
Ifølge Ekstra Bladet forhandler FCK og Kamil Wilczek om et skifte, men aftalen er ikke helt på plads endnu. Det kan ifølge mediet ske en af de kommende dage.

  • Ståle
  • 3point.dk
   5. august 2020 - Klokken 22:51
 • 3point.dk
 • 3point.dk
  5. august 2020 - Klokken 22:51

Her til aften skrev bold.dk at Kamil Wilczek var tæt på at skifte til FCK. Nu melder Ekstra Bladet også, at de erfarer, at den polske angriber er tæt på FC København. Dog er skiftet endnu ikke på plads. 

- Ekstra Bladet har fået bekræftet, at det er en handel, der godt kan ske i løbet af de kommende dage. Men parterne har endnu ikke underskrevet en aftale endnu. Der er stadig et lille stykke vej, før en handel med sikkerhed er i hus, skriver avisen.

3point.dk forsøger at få en kommentar fra Wilczek.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Jamen vi vil bare ikke satse, men se lige hvordan de andre klubber opruster, og hvad har vi præsteret??? Tibbling til 3,5 million, Gammelby er ikke væk, Rado er ikke væk, erzeg en kæmpe skandale er ikke væk... og hvis der ikke købes så erstattes de bare med masterclass , vi bliver Nordsjælland 2.0... forstår ikke at vi har det 2 eller 3 største budget men det ses satme ikke da.... Hvor bliver alle de penge af vel forhåbentlig ikke masterclass?? For så kan vi godt glemme alt om top 3 de næste mange sæsoner og top 6 så skal vi være glade... Det er bare ikke sådan jeg opfatter vores klub, jeg opfatter vores klub som da AZ blev ansat, godt hold og træneren fik det maksimale ud af holdet!!! Og nu, lille Niels jubler over en 4 plads, seriøst så kan jeg fandme godt forstå der ingen der vil skyde penge i vores klub... fck og ulvene er langt langt foran os!!!
  Se nu bare inden længe ryger Jung og Schwäbe også... og ledelsen jaaaa der sker ingenting, ingen kan finde nye investorer men igen det er satme også klart med det hold og den træner... hvor gør det ondt!! Og det er simpelthen en katestrofe og skandale altså... Få nu hentet Kamil tilbage!!!
   
  • @Anders77
   Hvis rygtet er rigtigt, er det jo Wilczek (fra nu af: den unævnelige polak), der er skurken her. Det er ikke vores klub. Vi har jo for fanden ikke penge til våbenkapløb med hverken PSE eller FCM. Og det er jo ikke bare at finde en investor. Det vil alle gerne, men det er nok ikke så nemt.

   De spillere, du brokker dig over ikke er solgt, eller som er solgt til lave beløb, er alle indkøbt under AZ. Prøv lige at tænke lidt over det. Erceg er usælgelig og Gammelby er en afskrivning.
   3 enige · 2 god kommentar
   
  • @Anders77 Jeg er egentlig relativt ligeglad med Kamil og FCK. Til gengæld er jeg enig i stort set alt det andet du nævner. Det er tæt på decideret røvsygt at være FCN 2.0 fan i disse år. FCN 1.0 tjener i det mindste KASSEN på deres spillersalg. Vi nærmest forærer vores væk fordi de er løntunge. Vejen til mesterskabet er meget meget lang.
   3 enige

  Se 5 flere kommentarer
   
  • Betalende bruger
     6. august 2020   

  • @Anders77 Der er da ingen der vil investere i en klub hvis fans ikke vil have dem ind.

 • Synes alle skal gå ind og give hans Instagram en kommentar
  1 enig

 • Sim
 • Sim   5. august 2020   

 • Der går ikke længe så er Tibbling også afløser for Falken.

---

 • Echo46
 • Echo46
  Betalende bruger
    5. august 2020   

 • Nu må vi se om det bliver bekræftet. Jeg nægter at tro vi kan blive forrådt i det omfang, før det sker, af Kamil. Så afstumpet og amoralsk kan ingen da være. Hvis det bliver tilfældet, bliver der solgt rekordmange døde rotter i dyrehandlerne på Vestegnen inden vi skal møde ham første gang.
   
  • Betalende bruger
     6. august 2020   

  • @Echo46 Det ved jeg nu ikke. Hvis du tænker på hvor mange gange han burde have haft rødt kort sine afstumpede hævnagter vil det da ikke undre mig han tager ind til rottereden.
   1 enig

 • Chuck
 • Chuck   5. august 2020   

 • Og det var ham der købte 5 Aldrig Alene trøjer fordi han elsker klubben......hvis handlen går igennem er han jo iskold
  1 god kommentar

 • Tanken
 • Tanken   6. august 2020   

 • Jeg håber virkelig det er en kæmpe stor løgn, men jeg ved ikke helt hvad jeg skal tænke. Wilzcek har flere gang ytret sin kærlighed for klubben, men hvis det her er sandt har han åbenbart ikke forstået en pind af hvad det vil sige.

  Jeg håber det er hans agent som presser lønnen op i en 3. klub, uden at have snakket med Kamil, for alt andet lyder helt grotesk.

  Hvis historien har noget på sig læser jeg Kamil overvejer nu hvorvidt han tør/vil spille hos FCK, og resten altså er på plads, til en transfer omkring de 2 millioner kr åbenbart. Jeg håber i så fald virkelig han indser hvad det er han overvejer, og så tage beslutningen om det ikke er stedet man kan spille efter en karriere som han har haft hos os

---

 • Tanken
 • Tanken   6. august 2020   

 • Jeg tror desværre nu den er god nok, og han spiller i FCK inden weekenden starter. Hvis man virkelig skal lægge noget i instagram, så følger hans kone FCK nu...

  Jeg er ikke typen der nogensinde ønsker en spiller ondt, men puha hvor kan jeg være tæt på hvis handler som denne går igennem
  1 enig
   
  • Betalende bruger
     6. august 2020   

  • @Tanken Det samme her. Tænkte netop på at fck angriberne heldigvis er/Har været voldsomt ramt af skader, endda alvorlige skader. En i fodboldmæssige forstand gammel mand får svært ved at komme tilbage fra en korsbånd skade. Heja korsbånd. Han skal under ingen omstændighede bosætte sig på Vestegnen hvis han skriver med vores værste fjender. Så er der gadefest hver eneste nat forhåbentlig støttet af et forstående Københavns Vestegns Politi.
   
  • Ivan
  • Ivan   6. august 2020   

  • @Tanken nu må du og de andre Pludseli
   
  • Ivan
  • Ivan   6. august 2020   

  • @Tanken nu må du og de andre pludselige Wilchek- hadere da stoppe. I elsker CV der kom fra FCK , eller var det Brøndby før FCK, ja man kan blive helt forvirret over alle de klubskifter. Men at tro på at en spiller eller træner eller sportschef ikke kan skifte klub pga klubfølelse er jo noget værre bavl. Klubfølelse blev afskaffet med professionalismen. Kun fans har klubfølelse. Spillerne har et arbejde og de er sjovt nok altid glade for den klub de er i også når de er i en anden. Men jeg taler jo også pænt om mit gamle arbejde. Sådan er det jo.

 • Betalende bruger
    6. august 2020   

 • Kun rigtigt ikke at hente kamil, CV er så en god chef. Kamil er bare en judas og er som går efter pengene!! Farvel kamil, du er aldrig velkommen i bif mere
  1 enig

 • En på mit arbejde er veninde med kamill’s kone og skal nok forhøre mig om det er sandt el and..

---

 • Vi lever altså i en tid hvor folks loyalitet til deres arbejdsgiver er stærkt begrænset. Der skiftes job som aldrig før. Kun meget meget få arbejdspladser kan i dag prale af medarbejdere som har 10 og 20 års jubilæum. I gamle dage var det anderledes. Hvorfor skulle virkeligheden i fodboldverdenen være så meget anderledes anno 2020? Spillerne har jo kun et kort vindue, hvor de helst skal tjene boksen, vinde trofæer og spille på landsholdet. Jeg er da også overrasket, men døde rotter og skældsord når manden viser sig i en hvid trøje på stadion? Nope, min datter skal lære at man behandler folk med respekt uanset tilhørsforhold. Kamil har aldrig svoret at han ikke vil spille for andre end os. Og han gav ALT da han var hos os - i modsætning til mange andre af vores leverpostejs lejesoldater.
  1 enig
   
  • @Kristianbs
   At være fodboldspiller er bare ikke et normalt job. Jeg tror ikke folk der er ansat hos BMW inderligt hader Audi-ansatte, ligesom vi hader PSE.
   Men du har ret i at der er nogle spillere, hvor man bliver svært overrasket over hvordan penge kan ændre deres integritet. Dette er et perfekt eksempel på det.
   1 enig

  Se 2 flere kommentarer

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    6. august 2020   

 • Alting har en pris - og nogle gange, er der nogen som er villige til at betale.

 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    6. august 2020   

 • Jeg må indrømme, at jeg synes det er uambitiøst af FCK. Vi er flere der har skrevet, at han ikke bør hentes tilbage til BIF, fordi han stort set kun kan skuffe. Jeg tror Kamil scorede så mange mål for os, fordi han havde det helt rigtige hold omkring sig. Både på og uden for banen. Det har han ikke i Tyrkiet og derfor fungerer han ikke nær så godt. At FCK så forsøger at hente en aldrende og dyr angriber, virker lidt panik-agtigt for mig.
  1 enig
   
  • @Jensen ja vi kan da kun håbe han flopper big time. Det tager som regel minimum 6 mdr for nye spillere derinde at forstå deres system. På det tidspunkt vil han være fyldt 33.
   1 enig

  Se 1 flere kommentarer

---

 • Den skulle være god nok. Han vil få en 3 årige kontrakt på Fuckerne.

 • Kæft de griner af vores kommentarfelt på Østerbro. Jeg er selvfølgelig heller ikke lykkelig over rygtet. Men lad os også fryde os over muligheden for, at PSE åbenbart tror så lidt på egen avl, Kaufmann og co., at de henter Brøndbys aflagte 32-årige polak fra et lunkent ophold i Tyrkiet.
  2 enige · 2 god kommentar
   
  • Jensen
  • Jensen
   Betalende bruger
     6. august 2020   

  • @Mhansen - Kunne ikke være mere enig. Jeg synes det største falliterklæring ligger hos FCK, hvis det er det bedste deres penge kan købe...
   1 enig

 • Jeg kan ikke tro, at det er rigtigt og vil se noget konkret først.
  Hvis det virkelig passer, er det et utilgiveligt forræderi.

---

 • RMP1964
 • RMP1964
  Betalende bruger
    6. august 2020   

 • Hvis det ender med kontrakt hos pse, så bør vi nok fjerne KW fra listen over mulige legendespillere....og det giver desværre Nannas bog et svært udgangspunkt (her mener jeg forsiden)
   
  • @RMP1964 vi køber alle bøgerne og BRÆNDER forsiden. Svinget start indsamling NU

 • Svin intet andet at sige om den person!
   
  • Mc
  • Mc   6. august 2020   

  • @BIF_Sherra ja føj for satan


---

 • Han er skiftet , det svin Der er billede af ham i FCUK lorte trøjen på eb nu
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner