Uhre
Foto: Ian Nielsen / Ian Foto Sport ©
NYHED

Efter tilskuer-stramning: FCK opfordrer til at udskyde derby

 
Søndagens derby i Telia Parken må kun spilles med 500 mennesker på stadion. FC København opfordrer nu til at man udskyder kampen.

  • Uhre
  • Nanna Møller Karlsen
   15. september 2020 - Klokken 14:52
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  15. september 2020 - Klokken 14:52

På søndag spilles sæsonens første derby og det skulle have været afviklet foran omtrent 12.000 FCK-fans, som havde sikret sig billet til kampen under de corona-vilkår, hvor klubberne må lukke 500 fans ind pr. sektions i det sektionsopdelte stadion.

Det må de ikke længere. Som et led i at stoppe den stigende smitte i hovedstadsområdet, må de berørte klubber FCK, Brøndby og Lyngby ikke lukke mere end 500 mennesker ind på hele stadion frem til 1. oktober. Det får nu FCK til at opfordre Divisionsforeningen til at udskyde derbyet.

- Vi har foreslået Divisionsforeningen, at kampen bliver udskudt. Vi står nu med 12.000 tilskuere, der ikke kan komme ind og se kampen under ordnede forhold, men i stedet vil finde alternativer, hvor vi ikke har indflydelse på, om det afvikles korrekt med afstand, hygiejne og smittesporing, siger FCK-direktør Lars Bo Jeppesen til klubbens hjemmeside.

- En afvikling med kun 500 personer på stadion har ligeledes store økonomiske og sportslige konsekvenser. Vi mener bestemt, at det er muligt at finde en alternativ dato til kampen på den anden side af det midlertidige stop for tilskuere, og vi har anvist forskellige løsningsmodeller til Divisionsforeningen.

De strammere restriktioner berører også Brøndbys hjemmekamp mod AC Horsens den 27. september.

 


Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Joblar
 • Joblar   1 måned(er) siden   

 • Det er jo helt på månen, dvs. at vi også skal bede om at vores kamp mod Horsens d. 27. september 20 skal flyttes, på den måde kommer ligaen jo til at sejle igen, så i min optik skal kampen på søndag selvfølgelig spilles, om der så skal kompenseres økonomisk er en anden snak. Argumentet med tilskuerne holder jo ikke, BIF står vel potentielt med 8500 tilskuere som heller ikke kan komme ind mod Horsens ??
  8 enige · 1 god kommentar
   
  • @Joblar enig FCUK tuder altid
   1 enig

 • KJOE
 • KJOE   1 måned(er) siden   

 • Det er kun fordi rotterne har en EL kamp torsdag.
  Og sikkert også vil have spillet et nyt forsvar ind.
  Rotternes nye græske stopper så spændende ud. langsom, men til gengæld ikke særlig god på bolden ...
  5 enige

 • Jeg kan godt forstå fck er ærgerlige.

  Men det her:

  ''- Vi står nu med 12.000 tilskuere, der ikke kan komme ind og se kampen under ordnede forhold, men i stedet vil finde alternativer, hvor vi ikke har indflydelse på, om det afvikles korrekt med afstand, hygiejne og smittesporing.''

  Er altså et latterligt argument, kære hr. Lars Bo. Fck har på ingen måde ansvar for hvordan de fans der må blive hjemme opfører sig. Økonomien og det sportslige kan jeg sagtens følge. Men hold lige igen med alt det løse krudt.

  Personligt synes jeg kampen skal spilles som planlagt. Hvorfor skal den presses ind på et andet tidspunkt, bare fordi fck mister max kapacitet. Det gør Brøndby jo også mod Horsens. Så skal den jo også flyttes. Og sådan kan man sikkert blive ved, hvis smitten fortsætter.

  Men jeg vil heller ikke græde grønne grise hvis Fcks, Brøndbys eller Lyngbys kampe bliver flyttet pga dette. De har jo brug for pengene. Surt for klubberne at de står i dette cirkus.
  8 enige

 • BIF til jeg dør
 • BIF til jeg dør
  Top debattør
  Top kommentator
  Top gode
  Top enige
    1 måned(er) siden   

 • Selvfølge skal vi ikke rykke dem, for de kan få flere penge i kassen, husker godt de sendt os regninger, samt de tager mere for udefans i drikkelse og mad, alt ved den klub stinker, de har løjet om deres tilskuere tal uden at blive straffet, de har bevidst og dårlig sportslig opførsel taget skubbet banderne ind for chikanere FCM de kan ikke vinde på fairvis, nå ja så havde de 100.000 andre angribere at købe men skulle selvfølge lige pisse på vores klub og fans ved købe vores gamle anfører og topscorer, der er intet i FCK der gør man bør hjælpe dem, deres støtte kr Lalandia får af staten mens de udvider og har penge, men så har de jo udenlands danskeren Lars Seier. Eller deres Sugar bank til bakke dem op.
  Skulle vi så sige ja til dette NEJ tak de ikke fortjent nogen form for hjælp

  5 enige · 2 god kommentar

 • Hvis PSE får medhold i det der, så er det en kæmpe skandale. Det er bare fordi de skal spille europa, og det passer dem dårligt...

  Hvornår skulle vi spille den kamp så? Mellem jul og nytår? Vi har et ret presset program i denne sæson allerede.
  7 enige
   
  • Joblar
  • Joblar   1 måned(er) siden   

  • @Christian Brøndbyman Det bliver i hvertfald spændende at følge Divisionsforeningen i den her sag, som jo før har været beskyldt over at være i lommen på FCK, jeg kan slet ikke se eller forstå deres argumentation, men måske det står værre til med økonomien end først antaget.
   2 enige · 2 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer

 • Hvis den kamp skal flyttes er det jo ikke kun vores kamp mod Horsens der også skal udskydes. Så gælder det selvfølgelig alle kampe i hovedstadsområdet som er planlagt til at skulle afvikles i perioden med begrænset tilskueradgang. Det gælder selvfølgelig også for de andre divisioner. Held og lykke med det DBU.
  2 enige · 1 god kommentar
   
  • @Dansplast Arh, ikke helt, divisionerne er i forvejen underlagt de 500 personer. Så det vil være fck, BIF og Lyngby som kommer ned på divisionsniveau.

   Men ja, en flytning af minimum 3 superligakampe er et stort arbejde uanset hvad.
   1 enig · 1 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer

 • mp80
 • mp80
  Betalende bruger
    1 måned(er) siden   

 • FCK kan takke de mennesker i det københavnske, som ikke sørger for at følge anbefalingerne. Det er ærgerligt, men ingen grund til udsættelse. Det samme kan ske i resten af landet, hvis folk ikke passer på og viser hensyn. Tager man en tur gennem kbh er det nemt at se, hvorfor smitten breder sig.

  Kigger man på hvor eksemplarisk fans i Brøndby har opført sig på stadion er det selvfølgelig frustrerende der nu lukkes ned igen. Men man skal huske på jo flere smittede jo større er sandsynligheden også for mange smittes når mange samles selvom der passes på. Det smitter gennem luften og også længere end bare 1-2 meter.
  5 enige · 1 god kommentar
   
  • @mp80 Det gør det nemlig. Det kan smitte gennem ventilationsanlæg. Følger du også Dr. John Campbell (som ikke er læge men en ret kompetent sygeplejerske) på Youtube?
   2 enige · 1 god kommentar
   
  • @mp80 det kan jo også være jyderne som kommer til kbh for at se lyset om natten i byen
   1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
    1 måned(er) siden   

 • Hvordan kan tilskuere have indflydelse på sportslige konsekvenser? De er simpelthen helt i panik - uagtet den hjernedøde symbolpolitik!
  1 enig

 • CVST
 • CVST   1 måned(er) siden   

 • Selv om det bør og SKAL være ens for alle, så er jeg ikke i tvivl om, at DBU nok skal udsætte den kamp som den eneste.

 • Gizmo
 • Gizmo   1 måned(er) siden   

 • Man kan ikke flytte kampen. Skulle man flytte den til efter corona? Hvornår er det?

  Ved at flytte kampen risikere man jo bare at der er endnu mere corona til den tid. Så det giver absolut ingen mening at flytte kampen.

 • Mærsk
 • Mærsk
  Betalende bruger
    1 måned(er) siden   

 • Hvis divisionsforeningen giver efter for den slags håbløse argumenter, så kan der vidst ikke være tvivl om at der er nogen som forfordele...
  Fck har fået en skidt start på sæsonen, skal ud i Europa, er historisk dårlige efter midtuge kampe og så har de ingen fans med mod ærkerivalen.
  Jeg kan godt forstå hvis de forsøger at dreje den til deres (økonomiske og sportslige) fordel del vil være at have et godt fyldt parken, men sangen om at nu kan vi jo ikke vide om folk samles og ser fodbold uden håndsprit og afstand den kan de godt pakke sammen... Magen til søgt argument for folkesikkerhed, lol!
  5 enige

 • Den kamp skal bare spilles hvad fanden piver de over. er man Bange for Yellow Blue Army
  1 enig

 • Hans
 • Hans   1 måned(er) siden   

 • Det bestemmer dbu vel så monstervoldligegyldigt hvad Arken snot og intertainment syntes....


 • Skævben
 • Skævben
  Betalende bruger
    1 måned(er) siden   

 • Fck kan sende regningen til agfs fanklub.
  2 enige · 2 god kommentar
   
  • @Skævben spot On- lidt som bif til døden Beskrev tidligere i link- de ødelægger det for os andre fans skammeligt
   2 enige · 1 god kommentar
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder