-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Jesper Sørensen er ny cheftræner i Brøndby IF og søndag kom han og holdet stærkt fra start i foråret med en 5-2-sejr over AC Horsens i Superligaen.
Op til kampen havde Viaplay fået lov at følge Sørensen bag de indre linjer på arbejdet i Brøndby, og det er der kommet et interessant indslag ud af, som du kan se herunder:
Deltag i diskussionen
Michael Hansen 1 måned(er) siden
Søren HH 1 måned(er) siden
Maxis 1 måned(er) siden
Især Barcelona som Brøndby lidt ‘kopierer’ i deres opstilling når de har bolden, med en bred højrekant, en venstrekant der trækker ind i banen, en højreback som agerer ekstra central midtbanespiller, så spillet med bold bliver asymmetrisk. Jeg er også vild med at han er så tydelig i sin kommunikation.
Jeg synes fandme det er spændende med Sørensen!
---
mimor1 1 måned(er) siden
CV er fortaler for Atlético Madrid og Simeone. Jesper er fortaler for Bielsa
Der findes vel nærmest ikke 2 større modsætninger
Virkelig fedt med Bielsa vipes. Hvilket også betyder vi skal have spillere som er i super form, hvilket vi jo slet ikke var i hele 2022
Glæder mig sgu Max til fremtiden, hvis Jesper holder ord
Panenka 1 måned(er) siden
Jeg tror bestemt, at CV er meget glad for kampen i søndags.
Og hvor er det dejligt at se Brøndby tilbage med en offensiv, hvor man pludselig tror på, at der kan scoret 2-3-4 mål i næste hver kamp.
Modsat hele 2022, hvor bare et enkelt mål i en kamp vad hvad der kunne forventes.
mimor1 1 måned(er) siden
Men håber Jesper fortsætter denne stil og ikke falder tilbage til Niels`stil
Anton Dværg 1 måned(er) siden
LJS 1 måned(er) siden
Det handler om at få det bedste ud af spillermaterialet.
Det bliver spændende hvad C.V og J.S kan få ud af det i fællesskab.
Jeg tror og håber sgu på det.
---