Foto: Teis Markfoged ©
Escobar efter debut: Jeg glædede mig sygt meget!
Søndag aften vandt Brøndby IF mod FC Nordsjælland i en kamp med mange chancer til begge hold. Med få minutter tilbage af opgøret var hjemmeholdet i fuld kontrol, og det gav mulighed for, at André Escobar kunne få sin debut.
Den unge midtbanespiller var naturligvis meget stolt.
- Da det endelig skete, at jeg blev kaldt op, var det bare megafedt. Jeg glædede mig sygt meget! Det er mega fedt, især efter jeg selv har været på stadion og set de andre spillere blive råbt ned. Det ser bare megafedt ud, og så endelig at få lov at prøve det. Megafedt.
Steve Cooper har de seneste kampe haft flere Masterclass-spillere med i kamptruppen. Udover Escobar har og Viggo Poulsen også Ali Al-Najar været med. Tegnene har altså været der for en mulig debut, men alligevel var det først undervejs i aftenens kamp, at Escobar tænkte muligheden kunne byde sig.
- Det er aldrig noget man regner med, men når det går så godt, som det gør i en kamp, og vi (U/19-spillere) har været med før, så er det klart, at man tænker det er muligt.
Det er nyt, at så mange unge får chancen på Brøndbys bedste fodboldhold, og udover kampene er det også den generelle følelse i Masterclass, at man er tættere på førsteholdet i øjeblikket.
- Jeg synes, vi har en følelse af at have mere indflydelse. Vi bliver inddraget i tingene og har den der fornemmelse af, at der er muligheder.
- Der bliver taget lidt flere spillere med til træning lige nu. Det er noget, vi går om og snakker om. Det er fedt for hinanden. Det er flere, der får muligheden. Der er mange træninger, hvor der er flest U/19-spillere på banen.
Masterclass-spillerne nyder altså tilværelsen i øjeblikket, og der bliver også sunget oftere og højere på Masterclass-sangen under og efter kampe.

Deltag i diskussionen
TibblingLove
Betalende bruger
9. november 2025
En der kan gøre mig lidt klogere på ham som type..
https://3point.dk/nyheder/u19-andr-escobar-forlaenger-med-brondby-if
Joblar 9. november 2025
Det er stor tillid der vises og giver mig stor tiltro til denne sæson og den kommende fremtid
At fck oveni taber gør sku bare det så meget bedre
Men tillykke til den unge mand med hans debut og fortsæt det gode arbejde
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
9. november 2025
---
LJS
Betalende bruger
Top debattør
10. november 2025
Det giver altid lidt ekstra, når vi giver debut til vores unge spillere.
Spændende hvem den næste bliver.